Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Praca dla niepełnosprawnych

(am)
W numerze 21. TO w rubryce "Co nas boli?" padło pytanie o oferty pracy oraz inne formy pomocy ze strony starostwa i Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowi dla osób niepełnosprawnych. O odpowiedź poprosiliśmy Barbarę Grabowską, zastępcę kierownika PUP oraz Jolantę Kwiatkowską z Ośrodka Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych.

Z ich informacji wynika, że w PUP jest zarejestrowanych 6746 bezrobotnych, a w OAZON 190 niepełnosprawnych, w tym 98 poszukujących pracy. Miesięcznie do PUP wpływa przeciętnie ok. 20 ofert pracy (podajemy je na stronie 22 w rubryce "Praca"), brak jest jednak wśród nich propozycji dla niepełnosprawnych.
- Przygotowaliśmy dwa programy mające na celu aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych oraz zachęcenie pracodawców do ich zatrudnienia - wyjaśnia Barbara Grabowska. - Program "Junior" przewiduje zatrudnienie w formie stażu czterech bezrobotnych absolwentów mających orzeczony lekki stopień niepełnosprawności oraz nie posiadających żadnego źródła dochodu. Po skierowaniu na staż. PUP będzie refundował pracodawcom ich wynagrodzenie ze środków Funduszu Pracy w wysokości zasiłku dla bezrobotnych.
Program specjalny "Gmina przyjazna osobom niepełnosprawnym" obejmie 20 bezrobotnych (13 mężczyzn i 7 kobiet) również z lekkim stopniem niepełnosprawności i nie posiadających źródła utrzymania.
- Zostaną oni skierowani na kurs, a następnie będą zatrudnieni w swoich gminach jako konserwatorzy zieleni oraz pracownicy gospodarczy - informuje Jolanta Kwiatkowska. - Ich wynagrodzenie będzie refundowane pracodawcom z Funduszu Pracy, natomiast koszty szkolenia pokryje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
- Uważam, że to co można było zrobić dla niepełnosprawnych bezrobotnych przy pomocy przyznanych nam środków, zostało w maksymalny sposób wykonane - mówi Barbara Grabowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki