Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pozostał w sercach i poetyckim słowie

Aldona Rusinek
Portret Wojciecha Woźniaka odsłonili Ewa i Adam, dzieci Wojtka oraz D. Łukaszewski dyrektor Gimnazjum w Kadzidle
Portret Wojciecha Woźniaka odsłonili Ewa i Adam, dzieci Wojtka oraz D. Łukaszewski dyrektor Gimnazjum w Kadzidle A. Rusinek
Konkursy "Porozmawiajmy o rozmowie" i "Gdybyśmy lepiej i mądrzej patrzyli", organizowane od dwóch lat przez Gimnazjum Publiczne w Kadzidle, poświęcone pamięci Wojciecha Woźniaka połączone były w tym roku z nadaniem imienia Gminnej Bibliotece Publicznej. Imienia redaktora "Pracowni" - Wojtka Woźniaka, który zginął wraz z żoną w wypadku samochodowym 6 września 2002 roku.

O postawie wyprostowanej

Szczególnymi gośćmi na uroczystości byli Ewa i Adam - dzieci Wojciecha i Zofii Woźniaków oraz przyjaciele "po piórze" - Piotr Matywiecki, Kazimierz Brakoniecki i Tadeusz Machnowski. Obecni byli także wicemarszałek województwa mazowieckiego Arkadiusz Czartoryski, poseł Zbigniew Deptuła, Maria Sulbińska - dyrektor Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce, ksiądz dziekan Marian Niemyjski i wiele innych osób, którym bliska jest poezja, literatura i bliscy byli Zofia i Wojtek Woźniakowie.
Gospodarzami spotkania byli Mirosław Boroń - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Kadzidle i Dariusz Łukaszewski, dyrektor Gimnazjum Publicznego, także poeta.
- Dobrze jest pobyć w gronie osób ceniących literaturę - mówił Dariusz Łukaszewski, witając gości. - Dobrze jest pobyć pośród osób życzliwych. Dobrze jest przystanąć, niespiesznie popatrzeć na świat, na innych ludzi, również na samego siebie. Dobrze, gdy takim spotkaniom patronuje ktoś wyjątkowy. Dobrze, gdy takiemu spotkaniu patronuje Wojciech Woźniak, człowiek przejmująco wrażliwy, mądry, otwarty. Kilka lat temu gościliśmy Zofię i Wojciecha Woźniaków w kadzidlańskim gimnazjum. Wspólnie nadawaliśmy szkolnej bibliotece imię Zbigniewa Herberta - wspominał Dariusz Łukaszewski. - Wojciech poświęcił wtedy Herbertowi kilka pięknych słów, złożył mu hołd, a właściwie złożył hołd postawie wyprostowanej. Dzisiaj inna biblioteka przyjmuje imię Wojciecha Woźniaka. Domyka się w ten sposób pewna historia. Wojciech, postawa wyprostowana, książki, młodzi ludzie obdarzeni poetyckim talentem. Wydaje mi się, że Wojciech Woźniak bardzo boleśnie odczuwał nawałnicę chamstwa, arogancji, prostactwa i zwykłej głupoty, a jednak potrafił zachować dystans wobec wielu spraw, złośliwości, pomówień, chorobliwych urojeń. Potrafił zachować dystans wobec wielu pokracznych ludzi. To ważna lekcja, lekcja na całe życie. Zapraszam wszystkich do podjęcia tej lekcji.
Wojtka Woźniaka wspominali także Kazimierz Brakoniecki, poeta z Olsztyna i Piotr Matywiecki poeta i eseista z Warszawy.
Kazimierz Brakoniecki mówił o niezwykle silnej osobowości Wojtka Woźniaka, o jego roli w kształtowaniu życia kulturalnego Ostrołęki, o niezwykłej otwartości na drugiego człowieka, zwłaszcza młodego.
- Brakuje mi rozmów z nim o literaturze - mówił poeta. - Dyskusje z Wojtkiem były bardzo ożywcze. Potrafił prowadzić rozmowę i być uważnym słuchaczem. Posiadł znakomicie piękną sztukę komunikacji.
- Zawsze potrafił cieszyć się, gdy któryś z nas napisał dobrą książkę, choć był bardzo surowym krytykiem - wspominał Piotr Matywiecki. - Wojtek potrafił połączyć w sobie dwie na pozór sprzeczne rzeczy. Był bardzo gorący ideowo i jednocześnie niesłychanie praktyczny. Może to właśnie pozwoliło mu tyle zdziałać dla ostrołęckiej kultury.
Wzruszający program wspomnieniowo- literacki, oparty na tekstach Wojtka Woźniaka oraz innych poetów i pisarzy prezentowanych na łamach "Pracowni", przygotowały gimnazjalistki pod kierunkiem Jolanty Nalewajk, nauczycielki języka polskiego.
Pięknie, jak zwykle śpiewała dla Wojtka Woźniaka i gości Apolonia Nowak.

Wrażliwi na rozmowę i poezję

Po odsłonięciu w bibliotece portretu Wojciecha Woźniaka, namalowanego przez Krystynę Sutułę z Kadzidła, goście udali się do gimnazjum, na rozstrzygnięcie konkursu literackiego "Porozmawiajmy o rozmowie" i konkursu poetyckiego "Gdybyśmy lepiej i mądrzej patrzyli".
Prace na konkurs poetycki "Gdybyśmy lepiej i mądrzej patrzyli" nadesłało 47 młodych poetów z Ostrołęki, Troszyna, Baranowa, Czerwina, Goworowa, Kadzidła, Wachu, Dylewa, Przasnysza, Myszyńca, Ostrowi Mazowieckiej, Wyszkowa i Rzekunia.
Jury pod przewodnictwem Tadeusza Machnowskiego przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: I nagrodę otrzymała Anna Bochniak z GP w Baranowie, drugą Natalia Staśkiewicz z GP w Kadzidle, trzecią - Agnieszka Ochenkowska z GP nr 2 w Ostrołęce. Wyróżniono poezję Katarzyny Raszkiewicz z GP w Troszynie, Bogumiły Kaczyńskiej z GP w Wachu, Katarzyny Mitelsztedt z GP nr 2 w Ostrołęce, Małgorzaty Kołakowskiej z GP w Czerwonce.
Na konkurs literacki "Porozmawiajmy o rozmowie" nadesłało prace 56 młodych pisarzy z całej Polski. Oceniali je Piotr Matywiecki i Kazimierz Brakoniecki. Jurorzy podkreślali autentyczność opisanych doświadczeń, bezkompromisową wymowę moralną, rzeczywistą fascynację rozmową, połączoną z troską o kondycję człowieka, zagrożoną osamotnieniem oraz dehumanizacją współczesnego świata.
W kategorii szkół gimnazjalnych pierwszą nagrodę zdobyła Ewa Prusaczyk z GP w Kadzidle, drugą Rafał Kostka z GP nr 1 w Pułtusku, trzecią - Jolanta Żubrowska z GP w Lelisie. Wyróżniono prace Lidii Robakowskiej z GP w Przasnyszu, Agnieszki Belczyńskiej z GP w Pułtusku, Sylwii Jarmuszewskiej z GP w Kadzidle.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych pierwszą nagrodę przyznano Karolinie Kaczyńskiej z Liceum Plastycznego w Supraślu, drugą Klaudii Pawskiej i Beacie Łukaszewicz z ZS nr 1 w Płocku, trzecią Ewie Suskiej z I LO w Ostrołęce. Wyróżnienia otrzymały: Magdalena Szurnicka i Anna Sadłowska z I LO w Ostrołęce oraz Katarzyna Szurnicka z Liceum Plastycznego w Łomży.
Jurorzy ponadto przyznali nagrody "za pasję pisania oraz wzruszające przesłanie tekstów": nagrodę marszałka województwa mazowieckiego Arkadiusza Czartoryskiego otrzymała Agata Popławska z GP w Białej Podlaskiej. Nagrodę prezesa Związku Kurpiów - Mirosława Grzyba przyznano Katarzynie Makuś z Sokółki. Nagrodę dyrektora GP w Kadzidle Dariusza Łukaszewskiego otrzymała Paulina Bąk z GP nr 77 w Warszawie.
Organizatorzy dziękują wszystkim fundatorom nagród i sponsorom uroczystości, oraz jej honorowym patronom: Leszkowi Mizielińskiemu - wojewodzie mazowieckiemu, Stanisławowi Kubłowi - staroście ostrołęckiemu, Janowi Pabichowi - wójtowi gminy Kadzidło.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki