Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznajcie zespół tańca sportowego Pasja [ZDJĘCIA]

Sebastian Siuda
Ponad sto dziewczynek trenuje taniec sportowy w zespole Pasja, prowadzonym przez Żanetę Cwalinę- Śliwowską. Ich pokazy są widowiskowe i zawsze perfekcyjnie przygotowane

Aż pięć medali z niedawnych Mistrzostw Środkowej Polski w Poddębicach przywiozły mażoretki i cheerleaderki ostrołęckiego zespołu Pasja. Dla zawodniczek, ich rodziców i trenerki to powód do dumy i motywacja do dalszej ciężkiej pracy.

- Zespół Pasja pracuje na swój sukces od pięciu lat - mówi trenerka drużyny Żaneta Cwalina-Śliwowska. Przez ten czas zarówno ja, jak i moje podopieczne nabrałyśmy doświadczenia, a ciężka i przede wszystkim systematyczna praca dała efekt w postaci tytułu mistrza. Jako trenerka prowadząca zespół, muszę dbać o wszechstronny rozwój, dlatego oprócz cotygodniowych treningów, dziewczęta systematycznie uczestniczą w dodatkowych szkoleniach organizowanych przez nasze stowarzyszenie. W tym sezonie organizowaliśmy szkolenie z gimnastyki artystycznej i techniki twirlingu (baton twirling to wykonywanie ewolucji laską dyrygencką - przyp. red.). Gościłyśmy też mistrzynię świata mażoretek w konkurencji solo - Martę Jabłońską, która realizowała szkolenie z technik pracy z rekwizytem. W planach są kolejne szkolenia i zgrupowanie wakacyjne.

Do mistrzostw ostrołęczanki przygotowały się już od dłuższego czasu, niejednokrotnie rezygnując z przyjemniejszych zajęć.

- Choreografie konkursowe są przygotowywane przez siedem miesięcy - mówi Żaneta Cwalina-Śliwowska. - Do tego dochodzi nabywanie nowych umiejętności tanecznych, gimnastycznych i technicznych. Szczególnie trudnym rekwizytem jest baton , który wymaga codziennych ćwiczeń. Elementy twirlingu, czyli ewolucji batonem, popularnie nazywanym pałeczką, dziewczęta opanowują przez kilka lat. Z kolei drugi rekwizyt pom pom wymaga umiejętności gimnastycznych, wymagane jest rozciągnięcie i elastyczność ciała, a także wysoka rytmiczność. Takich umiejętności nie nabywa się z dnia na dzień, więc zaczynamy szkolenie dziewcząt już w wieku 4-6 lat. Ważna jest też dojrzałość estradowa i odwaga. Publiczne występy to spory stres. Bywa, że trudno jest się skoncentrować gdy ma się świadomość, że występ ogląda tak wiele osób. Kolejne pokazy i konkursy pomagają nabrać doświadczenia. Jest to bardzo przydatne także w innych dziedzinach życia. Czasami okazuje się, że po kilku latach treningu, ze skromnej i cichej dziewczynki wyrasta estradowa gwiazda. Inną stroną jest też zdobywanie nowych umiejętności, takich jak: praca w grupie, rozwiązywanie konfliktów, odpowiedzialność za grupę, systematyczność. Na sukces sceniczny wpływa też wygląd i kostium oraz sposób zachowania się na scenie. Dopiero wszystkie te elementy razem zebrane i wyćwiczone dają efekt.

Niedawne Mistrzostwa Polski Środkowej odbyły się w Poddębicach koło Łodzi. W hali sportowej wystąpiło ponad sześćset tancerek z 39 zespołów. Rywalizowało pięć województw. Zespół Pasja, wspierany przez Stowarzyszenie Rozwoju Poprzez Taniec Progres, wystawił drużyny w dwóch kategoriach wiekowych, które zaprezentowały sześć choreografii konkursowych.

Ostrołęczanki spisały się znakomicie, zdobywając aż cztery medale. Wicemistrzostwo zespół Pasja wywalczył w konkurencji baton dla grup przedszkolnych, ale i również w konkurencjach show oraz mini formacja pom pom dla grupy junior sport. Największym sukcesem było jednak zdobycie regionalnego mistrzostwa Polski w konkurencji pom pom, grupy junior sport. Czwarte miejsce Pasje zajęła w grupie przedszkolnej w kat. pom pom, natomiast piąte miejsce osiągnęła grupa juniorek w konkurencji baton.

Mimo wzrostu popularności dyscypliny, póki co trenerka nie planuje powiększenia zespołu:

- Cheerleading jest coraz popularniejszym sportem. W roku 2024 będzie on dyscypliną pokazową na olimpiadzie. Także w naszym mieście obserwujemy wzrost zainteresowania. Kiedy zaczynałam budować zespół, w pierwszym składzie tańczyło około 20 dziewczynek. Obecnie szkolimy ponad sto. Myślę, że byłoby jeszcze więcej chętnych, ale na powiększenie zespołu nie pozwalają nam warunki lokalowe. Co roku we wrześniu walczymy o to by zdobyć sale gimnastyczne na potrzeby naszych treningów. Jest ciężko. Małe dziewczynki nie mogą trenować po godz. 19.00, tymczasem wcześniejsze godziny przeważnie są niedostępne. To chyba największa przeszkoda jaką musimy co roku pokonać.

Pani trener zapytana o marzenia, długo się nie zastanawia:

- Moim marzeniem jest zorganizowanie jubileuszu pięciolecia zespołu Pasja i Stowarzyszenia Rozwoju Poprzez Taniec Progres z udziałem orkiestry, gwiazd mażoretek i cheerleadingu. Może znajdą się sponsorzy na realizację tych marzeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki