Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożegnanie karnawału

(ar)
Kabaret "Pięta" z Krasnosielca bawił publiczność na ulicy
Kabaret "Pięta" z Krasnosielca bawił publiczność na ulicy Fot. A. Rusinek
W barwnym korowodzie przebierańców diabły hasały pod rękę z aniołami, czarownice tańczyły na miotłach, cyganki wróżyły z kart. Na zapustach w Zielonej (gm. Krasne) każdy strój i każdy żart były dozwolone.

Wśród 17 zespołów, które wystąpiły w XXIII Przeglądzie Przebierańców "Mazowieckie zapusty 2004" organizowanym przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, powiat makowski reprezentowały trzy zespoły: Klub Seniora pod kierunkiem B. Dzielińskiej z MDK w Makowie Mazowieckim, Kabaret "Pięta" z Krasnosielca kierowany przez Urszulę Dembicką i Klub Seniora "Karniewiacy" z GOK w Karniewie pod kierunkiem Krzysztofa Twardowskiego.
W zapustowych popisach mieszały się wesołe ludowe obyczaje i zabawy z powagą popielcowej refleksji i zapowiedzią Wielkiego Postu. Nie zabrakło też satyry, momentami ciętej, na polską rzeczywistość i narodowe przywary.
Kabaret "Pięta", który zaprezentował najlepsze chyba w przeglądzie teksty, kończył występ ogólnym przesłaniem "By wreszcie żyć godnie, nie zawsze dla hecy, bo człowiek ma głowę, a nie tylko plecy". "Pięta" to laureat niejednego już przeglądu.
"Karniewiacy" także mają za sobą spore doświadczenia. W zapustowych przeglądach uczestniczą od 1996 roku. Obecny zespół klubu seniora tworzą członkowie dawnego, istniejącego prawie 30 lat Zespołu Ludowego "Karniewiacy". Dziś w zespole występują już trzy pokolenia karniewiaków.
- Śpiewałam trzydzieści lat temu i śpiewam dzisiaj. Uczymy młodych dawnych tańców i piosenek. Dzięki temu czujemy się potrzebni i mniej samotni. A takie spotkania jak dzisiejsze to czysta przyjemność - powiedziała nam Sabina Cejmer, szefowa klubu seniora w Karniewie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki