Powrót do Edenu, czyli słów kilka o ogrodzie ekologicznym

Materiał partnera zewnętrznego
Ogród Eden kojarzy nam się przede wszystkim z harmonią pomiędzy człowiekiem a przyrodą. Czy jest możliwe stworzenie takiego „prywatnego raju” w naszym najbliższym otoczeniu? Warto spróbować, ponieważ da nam on nie tylko satysfakcję z tego powodu, że mamy smaczne i zdrowe warzywa oraz owoce. Będzie on również zieloną enklawą, gdzie spędzimy czas z przyjemnością.

Wielu osobom wydaje się, że najlepszy przepis na ogród, to trawnik, na którym posadzimy krzewy i drzewka iglaste. Wbrew pozorom, taki ogród wymaga sporo pracy a przede wszystkim jest energo- i wodochłonny oraz mało przyjazny dla przyrody.

Jeżeli chcemy mieć ogród ekologiczny, to przede wszystkim musimy zobaczyć jakie są warunki glebowe na naszej działce i co rośnie wokół. Podstawowe znaczenie ma sadzenie roślin zgodnie z siedliskiem, czyli jeśli widzimy, że gleba w naszym ogrodzie jest lekka, to nie powinniśmy wprowadzać roślin lubiących siedliska wilgotne.

Bardzo dobrze się komponują i sprawdzają w ogrodzie ekologicznym stare odmiany kwiatów i warzyw, ponieważ są one przystosowane do panujących w naszym kraju warunków glebowych i klimatycznych. Pozyskiwanie ich jest zwykle proste, bo dość łatwo rozmnażają się przez cebulki, podział karpy korzeniowej, kłącza lub z nasion. Jeżeli raz je wprowadzimy do ogrodu, to zwykle możemy się nimi cieszyć przez długie lata i nie musimy co roku kupować nowych rozsad.

Aby uzyskać jak najlepsze plony należy stosować nawozy organiczne, jak kompost, kurzak czy gnojówki. Ważny jest również płodozmian i wsiewanie roślin na zielony nawóz jako przedplon lub polon, ponieważ dzięki temu ograniczamy rozprzestrzenianie się chorobotwórczych patogenów glebowych oraz zapobiegamy wyjaławianiu gleby i nadmiernemu parowaniu.

Naukowcy zauważyli również, że rośliny oddziaływują na siebie poprzez substancje wydzielane do podłoża. Zjawisko to nosi nazwę allelopatii i jest wykorzystywane do komponowania grup roślin, które wpływają na siebie pozytywnie, np. cebula i kalarepa dobrze wpływa na buraka. Niektóre wysiewają lub sadzą tylko wielogatunkowe kompozycje kwiatów i warzyw, które dobrze się czują w swoim towarzystwie. Ma to jedną niewątpliwą zaletę – jeżeli w ogrodzie występują szkodniki, to dużo trudniej jest im się rozprzestrzeniać, niż na grządkach obsadzonych przez jeden gatunek.

Trawnik w ogrodzie ekologicznym można zastąpić kwietna łąką, której nie trzeba podlewać i kosi się ją przeciętnie 2 razy w roku. Poza tym jest ona domem dla wielu pożytecznych zwierząt, jak choćby pszczoły czy motyle.

Zakładając ogród ekologiczny mamy świadomość, że jest to projekt, który będzie się rozwijał przez lata. Jednak czy nie warto poświęcić mu trochę naszego czasu? Nic nie zastąpi radości z wyhodowania własnej sałaty czy pomidorów, nie wspominając o smaku. Przy tym mamy pewność, że nie były one nadmiernie nawożone czy pryskane pestycydami.

Poza tym ogród ekologiczny, to również korzyści dla środowiska oraz dla naszego portfela – jest bardziej przyjazny przyrodzie niż typowy trawnik i tańszy w utrzymaniu.

Autor: Anna Iglińska

Projekt: Przyjaciel Natury- edukacja mieszkańców obszarów Natura 2000 z 13 powiatów północno-wschodniego Mazowsza, Południowej Warmii i Mazur oraz Północno-Zachodnieg Podlasia poprzez zajęcia, aplikację multimedialną, artykuły prasowe i audycje radiowe w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020
Fundacja Drabina Rozwoju - www.drabina.org
Multimedialne Centrum Natura
ul. Natury 7, Ostrołęka
www.mcnatura.pl
tel.: 516 491 060

Dodaj ogłoszenie