MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiatowo-Gminne Dożynki w Starym Lubotyniu. Mieszkańcy powiatu bawili się 25.08.2024

Milena Jaroszewska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Tegoroczne Powiatowo-Gminne Dożynki zorganizowano w niedzielę, 25 sierpnia w Starym Lubotyniu. Impreza odbyła się na boisku przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II Papieża Polaka.

Dożynki powiatu ostrowskiego co roku odbywają się w innej gościnnej gminie, która pomaga w organizacji tego wydarzenia. Jednak dopiero kilka lat temu dożynki oficjalnie zmieniły nazwę na "powiatowo-gminne": po raz pierwszy dożynki powiatowo-gminne odbyły się w 2022 roku w Sielcu (współgospodarzem była gmina Ostrów Mazowiecka), a rok później w 2023 - w gminie Boguty-Pianki.

W tym roku gospodarzem dożynek była gmina Stary Lubotyń. Świętowanie rozpoczęto od mszy świętej dożynkowej w kościele pw. Nawiedzenia NMP, a następnie korowód dożynkowy wraz z mieszkańcami i gośćmi udał się na boisko przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II Papieża Polaka w Starym Lubotyniu.

Każda gmina wchodząca w skład powiatu ostrowskiego (wszystkie gminy wiejskie, gmina miejsko-wiejska Brok oraz miasto Ostrów Mazowiecka) przygotowały piękne wieńce dożynkowe, które zostały umieszczone na stołach przed sceną. Zarówno scena, jak i plac wokół niej zostały przyozdobione kwiatami, zbożem i innymi plonami zebranymi z pól.

Następnie na scenie pojawili się gospodarze dożynek: wójt gminy Stary Lubotyń Ireneusz Gumkowski oraz starosta ostrowski Jerzy Bauer, aby powitać wszystkich przybyłych gości.

Dożynki to zasłużona radość po tak ciężkiej pracy jaką są żniwa. Cieszymy się, że ominęły nas klęski, gradobicia, wielkie nawałnice, które niszczą prace rolnika. Dożynki w dawnych czasach - tak jak i obecnie winny być ważne dla każdego człowieka, winny przypominać, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie na nasze stoły trafia polski chleb. Praca rolnika jest wciąż podstawą egzystencji ludzkiej i nikt tego nie przekreśli

- mówił wójt Ireneusz Gumkowski.

Starosta Jerzy Bauer podziękował wójtowi oraz jego współpracownikom za otwartość, życzliwość i zaangażowanie w przygotowanie dożynek. Następnie podkreślił, jak ważna jest praca rolników:

Świętujemy zbiory. Tak jak zostało powiedziane podczas mszy świętej - chleb - ale przecież nie tylko, jest symbolem wielkiego wysiłku wielu ludzi. Tak też i my bardzo serdecznie chcemy podziękować rolnikom, którzy wprost trudzą się na swoich gospodarstwach, ale również całej rzeszy osób, które pracują w sektorach współpracujących z rolnikami i działających na ich rzecz. To cały segment przemysłu produkującego maszyny i urządzenia, ale również cały segment usług: od usług o charakterze finansowym przez usługi o charakterze ubezpieczeniowym i wszystkim tym, z czym wiąże się nasze codzienne życie.

Następnie odbył się obrzęd dzielenia chlebem. Chleb został złożony przez starostów tegorocznych dożynek: Milenę i Radosława Legackich na ręce wójta oraz starosty, a potem na ręce przewodniczącej rady powiatu Doroty Subdy i przewodniczącego rady gminy Stary Lubotyń Janusza Legackiego. Podczas gdy na scenie grał i śpiewał Zespół Pieśni i Tańca OBEREK z Wyszkowa, gospodarze dożynek podzielili się chlebem z mieszkańcami i gośćmi.

Po przemówieniach przybyłych gości wręczono odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”. Odznaki otrzymali:

  • Łukasz Borowy gm. Małkinia Górna
  • Agnieszka Brzózka gm. Andrzejewo
  • Zbigniew Grodzki gm. Nur
  • Danuta Jabłonka-Grabowska gm. Brok
  • Radosław Kietliński gm. Zaręby Kościelne
  • Janusz Kozioł gm. Ostrów Mazowiecka
  • Piotr Piskowski gm. Wąsewo
  • Krzysztof Adamczyk gm. Stary Lubotyń
  • Jarosław Gocłowski gm. Stary Lubotyń
  • Grzegorz Jasionek gm. Stary Lubotyń
  • Marcin Kacprzyk gm. Stary Lubotyń
  • Daniel Krasowski gm. Stary Lubotyń
  • Radosław Legacki gm. Stary Lubotyń
  • Bogdan Terlikowski gm. Stary Lubotyń

Potem na scenie odbyły się występy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Starym Lubotyniu, a po nich wystąpił teatrzyk ABC DZIECKA ze spektaklem pt. "Bałagan w lesie". O 17.00 wystąpił zespół Malumba, a po nim Elza & Cygańskie gwiazdy.
O 19.00 rozpoczął się występ zespołu ludowego Brok Folk, a po nim wszyscy bawili się razem z zespołem Topky. Gwiazdą dożynek był Gromee. Dożynki zakończyła dyskoteka.

Organizatorzy zadbali o bogatą strefę gastronomiczną: oprócz namiotów z lodami, frytkami i zapiekankami, swoje stoiska miały koła gospodyń wiejskich z całego powiatu oraz poszczególne gminy. W namiotach można było poczęstować się daniami na ciepło tj. gulaszem, babką ziemniaczaną czy różnego rodzaju pierogami, a także ciastami - pyszną szarlotką, sernikiem czy jagodzianką. Powodzeniem cieszyły się też kompoty, lemoniada i piwo kozienicowe.

Podczas dożynek prowadzona była zbiórka dla Klary Gałązki:

Patronat honorowy: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski.

Współorganizator: Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki