Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Powiat wziął się za drogi

(paf)
W powiecie ostrołęckim od kwietnia tego roku pobudowano trzy nowe asfaltówki w trzech gminach na odcinkach: Goworowo-Kunin (gmina Goworowo), Troszyn-Piski (w gminie Troszyn) i Wykrot-Krysiaki (gmina Myszyniec). Są to inwestycje zrealizowane przy nakładzie finansowym Starostwa Powiatowego w Ostrołęce.

- W całości ponieśliśmy koszty związane z budową dróg, ale wszystkie trzy inwestycje udało się zakwalifikować do unijnego programu Sapard - wyjaśnia Stanisław Kubeł, starosta ostrołęcki. - Drogi już zostały odebrane przez komisję programu. Teraz finalizujemy szczegóły zwrotu około 40 proc. kosztów tych trzech projektów.
A kwota, którą starostwo otrzyma w formie refundacji z Sapardu, jest niemała, bo wyniesie około 1 mln 800 tys. zł. Koszt budowy trzech dróg wyniósł ponad 5 mln złotych.
- Droga z Goworowa do Kunina ma długość 5893 metrów - mówi Wojciech Zając, dyrektor ostrołęckiego Zarządu Dróg Powiatowych. - Jeden metr bieżący tej drogi kosztował około 275 złotych. Całość pochłonęła 1 mln 618 tys. zł. Z Sapardu starostwo otrzyma około 620 tys. zł zwrotu kosztów.
Oficjalne otwarcie inwestycji odbyło się w poniedziałek, 6 września. Dzień później uroczyste odebranie nowo wybudowanej drogi miało miejsce w Troszynie.
- Tu długość nowego asfaltu jest podobna, wynosi 5930 metrów - informuje dyrektor Zając.
Mimo to droga ta kosztowała trochę więcej, bo 1 mln 835 tys. złotych, a to dlatego, że jest o pół metra szersza od tej w Goworowie (ma 5,5 metra szerokości) i jest pokryta grubszą warstwą masy bitumicznej. Ruch na drodze troszyńskiej jest znacznie większy, stąd inne wymogi dotyczące grubości asfaltu, co podnosi koszt budowy. Natomiast droga Goworowo-Kunin należy do tzw. drugiej kategorii ruchu. Oznacza to, że w ciągu doby może nią przejechać do 35 pojazdów o nacisku 8 ton na każdą z osi. Lżejsze pojazdy mogą jeździć bez żadnych ograniczeń.
Nowa droga w gminie Myszyniec mierzy sobie 5965 metrów długości i kosztowała około 1 mln 674 tys. zł. Jest to również droga drugiej kategorii. Oficjalnego otwarcia drogi jeszcze nie było. Wszystkie trzy zostały wybudowane do końca czerwca (taki był wymóg ubiegania się o dotację z Unii). Starostwo powiatowe ma na każdą inwestycję trzy lata gwarancji. Podczas tego czasu wykonawcy są zobowiązani robić wszelkie naprawy wynikające z wad technicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki