Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat ostrowski. Siedem zespołów było na Litwie [ZDJĘCIA]

red
Na XIV Festynie Kultury Polskiej i V Festiwalu Kultury Polskiej było 7 zespołów z pow. ostrowskiego

Na Litwę wyjechało siedem zespołów (około 140 osób) z pow. ostrowskiego. Towarzyszyła im wicestarosta Urszula Wołosiewicz. Nasze zespoły wzięły udział w XVI Festynie Kultury Polskiej „Znad Issy” na Laudzie i Żmudzi oraz w V Festiwalu Kultury Polskiej w Poniewieżu.

Na Litwie zaprezentowały się: zespół „Małkinianka” oraz chór Cantilena z Małkini, Klub Seniora oraz zespół „Echo” z gminy Andrzejewo, chór dziecięcy „Jasieniec” ze szkoły w Jasienicy, „Jarzębina” z Broku i „Nadbużanie” z Nura. Były te zespoły z różnych stron Polski, m. in. Kurpiowski Zespół Pieśni i Tańca „Wach”z Wachu, orkiestra OSP z Kadzidła. Jedyny działający na Laudzie i Żmudzi Polski Zespół Śpiewaczy „Issa” z Kiejdan założyła Irena Duchowska, główna organizatorka festynu „Znad Issy”, ten zespól pięknie śpiewał polskie piosenki. W Kiejdanach występował też zespół „Wileńszczyzna” z Wilna.

Uczestnicy wyprawy na Litwę odwiedzili historyczne miejsca z „Potopu” H. Sienkiewicza – Pacunele i Wodokty. W Pacunelach byli na inscenizacji wesela wiejskiego, zwiedzili miejscowy kościółek oraz cmentarz, na którym można odnaleźć groby z polskimi nazwiskami. W Wodoktach uczestniczyli we mszy św w języku polskim.

W Kiejdanach na spotkaniu literackim w Centrum Wielokulturowym zaprezentowano kolejny, siódmy tomik wierszy Ireny Duchowskiej pt: „W zielonej dolinie”. Następnie zespoły w pięknym wielobarwnym korowodzie z biało - czerwonymi flagami i balonikami przeszły przez starówkę Kiejdan do Centrum Kultury, gdzie odbył się festiwal zakończony rozdaniem dyplomów i wspólnym odśpiewaniem „Roty”.

Ostatni dzień pobytu na Litwie rozpoczął się w Poniewieżu od mszy św. w katedrze pw. Chrystusa Króla. Msza była odprawiana w języku polskim, litewskim i łacińskim. Po mszy zespoły przy dźwiękach orkiestry przeszły na Plac Wolności, gdzie przez 4 godziny odbywały się występy 30 zespołów polskich i litewskich.

W trakcie występów zaprezentowano sztandar dla Związku Polaków Kiejdan ufundowany przez zespoły, instytucje i osoby prywatne z Polski. Sztandar nie został jeszcze ukończony, wicestarosta Urszula Wołosiewicz zaprosiła członków Stowarzyszenia Polaków Kiejdan do Polski na wyświęcenie i przekazanie sztandaru. Sztandar jest darem na 100 – lecie niepodległości Polski i Litwy

Wyjazd zespołów z powiatu ostrowskiego wspomógł finansowo Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Powiat Ostrowski, gmina Małkinia Górna, gmina Andrzejewo oraz miasto i gmina Brok. Część kosztów pokryli sami uczestnicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki