Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat ostrowski: Po wyborach doszło już do trzech zmian w radzie powiatu

Mieczyslaw Bubrzycki
Przewodniczący Dariusz Rafalik oraz zastępcy Stefan Rostkowski i Krzysztof Listwon
Przewodniczący Dariusz Rafalik oraz zastępcy Stefan Rostkowski i Krzysztof Listwon M. Bubrzycki
Radni powiatu zebrali się wczoraj na czwartej w tej kadencji sesji

Obradowali w szpitalu, w sali wykładowej im. prof. Andrzeja Śliwowskiego, która jest na parterze.

Po raz pierwszy w sesji uczestniczył bowiem nowy radny Krzysztof Listwon, który porusza się na wózku, a w starostwie podjazd dla niepełnosprawnych umożliwia dostanie się jedynie na parter - sala konferencyjna jest na pierwszym piętrze.

- Będziemy obradować w szpitalu do czasu wybudowania windy dla niepełnosprawnych w starostwie, co nastąpi w tym roku - zapewnia starosta Zbigniew Kamiński. - Musi to potrwać trochę dłużej, bo chcemy skorzystać z dofinansowania.

Krzysztof Listwon jest ostrowianinem, przez 20 lat był radnym miasta, a w ostatnich latach przewodniczącym rady. Tym razem startował do rady powiatu z listy PiS. Nie zdobył mandatu, ale - jako kandydat z kolejnym wynikiem na tej liście - zastąpił w radzie Zbigniewa Chrupka, który na pierwszej sesji został ponownie wiceprzewodniczącym rady, ale wkrótce awansował na zastępcę burmistrza miasta i zrezygnował z mandatu.

Wcześniej Krzysztof Guziewski (PiS) zastąpił radnego Jerzego Bauera, a Grzegorz Rostkowski (PSL) - Bożenę Kordek.

Nowy radny złożył na ostatniej sesji ślubowanie, a w kilkadziesiąt minut był jedynym kandydatem na wolne stanowisko wiceprzewodniczącego. Zgłosił go radny Mieczysław Szymalski, współpracujący z nim przez wiele lat jako burmistrz miasta.

Listwon uzyskał poparcie wszystkich radnych obecnych na sesji. Podziękował za wybór i powiedział:

- Ostatnie 20 lat spędziłem w ostrowskiej Radzie Miasta. W ostatniej kadencji na najważniejszym stanowisku w mieście trafił nam się człowiek, który ma za nic zasady demokracji samorządowej. Jako najstarszy stażem w radzie stanąłem jako nowy przewodniczący rady na czele buntu, aby zapobiec dalszej destrukcji. Mam swój udział w tym, że w mieście jest już inny burmistrz. Po drodze wytraciłem jednak swój dorobek i swój elektorat. Do rady powiatu wszedłem trochę przez zbieg okoliczności. Wybór na wiceprzewodniczącego jest dla mnie ogromnym zaszczytem i honorem.

Podczas sesji radni podjęli kilka uchwał i przyjęli kilka informacji. Niebawem zostanie zmodernizowana sieć gazowa w szkole specjalnej w Starym Lubiejewie. Powiat zaciągnie na ten cel 170 tys. zł korzystnej pożyczki długoterminowej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i w tej sprawie zostanie podjęta uchwała. Cała inwestycja kosztować będzie 220 tys. zł.

Kilku radnych zabrało głos w punkcie "Interpelacje, wnioski i oświadczenia". Radny Jan Brzostek odczytał swój wniosek do Zarządu Powiatu o ujęcie w planie na przyszły rok budowy ok. 3 km drogi powiatowej z Kuskowizny do Kaczkowa. Jak określił, będzie to "wewnętrzna droga bezpieczna dla mieszkańców".

Starosta Zbigniew Kamiński odpowiedział, że niebawem rozpoczną się prace nad wieloletnim planem budowy dróg i inwestycja ta zapewne zostanie w nim uwzględniona, choć jej budowa będzie możliwa tylko przy wsparciu finansowym gmin.

Radny Mieczysław Szymalski spytał o planowaną przez drogowców - przy okazji rozbudowy drogi krajowej nr 8 - likwidację węzła przy ul. Lubiejewskiej, co bardzo utrudni życie ostrowian. Zaapelował o zorganizowanie przez starostę spotkania z przedstawicielami GDDKiA.

Starosta takie spotkanie zorganizuje, choć ma wątpliwości, czy nie jest za późno na jakiekolwiek działania. Jego zdaniem, w tej sprawie były zaniedbania ze strony byłych władz miasta. Przypomniał spotkania konsultacyjne z udziałem wójtów sąsiednich gmin, po których uwzględniono wiele ich postulatów, np. dodatkowy węzeł w gminie Ostrów Mazowiecka.
Radny Dariusz Morawski zaapelował do starosty, aby w tej kadencji wyasfaltować większość z 60 km dróg powiatowych które są jeszcze nieutwardzone.

Starosta odpowiedział, że liczy w tej sprawie na współpracę z gminami, która do tej pory przebiegała dobrze (z nielicznymi wyjątkami). Podkreślił też, że nie wszystkie drogi powiatowe powinny mieć taki status, bo są drogami lokalnymi i lepiej, żeby należały do gmin.

Przewodniczący Dariusz Rafalik zaapelował, aby podjąć energiczne działania w celu gruntownej modernizacji drogi wojewódzkiej z Ostrowi do Małkini.

Radny Grzegorz Nadratowski na poprzedniej sesji zgłosił wniosek o powołanie nowej komisji rolnictwa i wyraził żal, że nie został on zaakceptowany przez zarząd powiatu. Starosta wyjaśnił, że samorząd powiatu nie ma w zasadzie żadnych kompetencji w zakresie rolnictwa, (nawet nadzór nad spółkami wodnymi zostanie wkrótce przekazany gminom), więc nie byłoby celowe powoływanie takiej komisji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki