Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat ostrowski. Pisanki wielkanocne. Warsztaty dla pań z powiatu ostrowskiego w muzeum w Ciechanowcu [ZDJĘCIA]

Hanna Chromińska
Pisanki wielkanocne były tematem warsztatów w muzeum w Ciechanowcu

W Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbyły się warsztaty muzealne „Pisanki batikowe”. W warsztatach wzięły udział panie z kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń działających na obszarze Lokalnej Grupy Działania „Zielone Sioło” z Ostrowi Mazowieckiej.

Narzędzia, maszyny i Boża apteka

Najpierw jednak w Muzeum Weterynarii kustosz Stanisław Kryński przedstawił ewolucję lecznictwa zwierząt. Szczególne zainteresowanie uczestniczek warsztatów wzbudziły narzędzia do wykonywania zabiegów chirurgicznych i kolekcja monet wydobytych z krowich żołądków.

Z równie wielkim zainteresowaniem panie obejrzały maszyny do prac rolnych. Pieczołowicie odrestaurowane lokomobile i ciągniki są efektownym świadectwem postępu technicznego w rolnictwie.

Ogród roślin leczniczych dopiero budzi się do życia, jednak umieszczone przy każdej grządce opisy roślin i ich medycznego przeznaczenia przypominają o tradycjach korzystania z „bożej apteki”.

2500 pisanek z kilkudziesięciu państw

Warsztaty „Pisanki batikowe” przeprowadzono w Muzeum Pisanki, utworzonym przy Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu w 2004 roku. Obecnie można tu podziwiać ponad 2,5 tys. pisanek z kilkudziesięciu państw.

W zbiorach muzeum znajdują się pisanki malowane, oklejane papierem, włóczką, wstążkami, rdzeniem sitowia, filcem, ziarnem i imitacjami kamieni szlachetnych, rzeźbione w drewnie i metalu oraz perforowane przy użyciu wiertła dentystycznego.

Jak ozdobić pisankę batikiem

Trudną sztukę zdobienia pisanek batikiem przybliżyła uczestniczkom szkolenia Helena Hodun z Pawłowicz k. Grabarki, wykonująca tzw. pisanki siemiatyckie.

Pisanki batikowe są wykonywane przez nakładanie na skorupkę za pomocą specjalnego przyrządu warstw wosku i kąpieli jajka w barwnikach. Miejsca pokryte woskiem zachowują kolor tła, a barwienie może być powtarzane w coraz ciemniejszych kolorach.

Podczas warsztatów panie ozdobiły pisanki wzorami w czterech kolorach. Pierwsza warstwa wosku została naniesiona na skorupkę w naturalnym kolorze, a następnie na jajko nanoszono rysunki w kolorze żółtym, zielonym i czerwonym. Wykonane na warsztatach pisanki zostały ozdobione bardzo różnorodnymi wzorami – obok motywów geometrycznych i roślinnych pojawiły się napisy, świąteczne życzenia i wzory matematyczne.

Po wykonaniu pisanek uczestniczki warsztatów porównały swoje dzieła z mistrzowskimi pracami Heleny Hodun.

Zdobienie pisanek batikiem jest czynnością wymagającą precyzji i czasu, ale też pozwalającą osiągnąć wspaniałe efekty. Nabyta przez uczestniczki warsztatów umiejętność wykonywania batikowych pisanek została potwierdzona odpowiednim certyfikatem.

„Pisanki batikowe” to kolejne warsztaty zorganizowane przez Lokalną Grupę Działania „Zielone Sioło” z Ostrowi Maz. w ramach Poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji PROW na lata 2014-2020”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki