Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat ostrowski. OMNIBUS ma połączyć potrzeby uczniów z potrzebami lokalnych pracodawców. Powstanie specjalna aplikacja. 26.04.2021

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Fot. kadr z konferencji online
W poniedziałek, 26 kwietnia odbyła się konferencja poświęcona aplikacji mobilnej OMNIBUS. Aplikacja będzie zawierać m.in. narzędzia diagnostyczne, które umożliwią poznanie predyspozycji ucznia do wykonywania określonego zawodu, ofertę kształcenia w szkołach ponadpodstawowych oraz ofertę pracodawców w zakresie możliwości odbycia praktycznej nauki zawodu oraz ewentualnego zatrudnienia.

Konferencję online prowadził Paweł Pecura, kierownik biura strategii i promocji Starostwa Powiatowego. Wyjaśnił, że głównym celem spotkania jest zacieśnienie współpracy z lokalnymi przedsiębiorstwami, aby po zakończeniu nauki młodzi ostrowianie pozostali w rodzinnym mieście i tu podejmowali pracę.

Starosta ostrowski Zbigniew Chrupek powiedział, że powiat stoi przed trudnym problemem, jakim jest połączenie potrzeb uczniów z potrzebami przedsiębiorców, ich przyszłych pracodawców. OMNIBUS to narzędzie, które pozwoli poznać potrzeby jednych i drugich oraz pomoże młodzieży w wyborze kierunku kształcenia.

Kształcenie pod kątem lokalnych firm

Oprócz nauki w liceach uczniowie mogą wybrać kształcenie na kierunkach technicznych, a są to m.in. kierunki związane z budownictwem, mechaniką, żywieniem, transportem, logistyką, czy handlem. Młodzież podjęła także naukę na dwóch kierunkach przygotowanych w porozumieniu z przedsiębiorcami. Chodzi o technika technologii drewna (porozumienie z Fabrykami Mebli „Forte”) oraz technika transportu kolejowego (w porozumieniu z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A.).

Powiat jest na etapie podpisywania porozumień z innymi lokalnymi firmami: ALPLĄ, RolStalem i Schneiderem. W planach jest utworzenie klas wielozawodowych o kierunkach kształcenia: operator maszyn CNC, mechatronik i ślusarz.

Przedstawiciele władz powiatu podkreślili, że współpraca z przedsiębiorstwami już jest bardzo dobra, obie strony pracują nad tym, jak połączyć oczekiwania uczniów i przyszłych pracodawców.

Determinacja przedsiębiorstw jest duża. A to czy młodzież skorzysta z ich oferty zależy od przedsiębiorców i od warunków finansowych, jakie zaproponują

– powiedział wicestarosta Józef Rostkowski.

OMNIBUS pomoże

Wiele problemów na linii uczeń - nauczyciel/rodzic - przedsiębiorstwo może rozwiązać aplikacja mobilna OMNIBUS. Będzie to narzędzie stworzonym w ramach Projektu grantowego: „Młodzi profesjonaliści – wsparcie w wyborze zawodu”. Liderem Projektu jest STIWEK - Fundacja działająca na rzecz społeczeństwa, tolerancji, integracji, wolności, edukacji i kultury. Powiat ostrowski jest partnerem krajowym. Aplikacja będzie zawierać m.in. narzędzia diagnostyczne, które umożliwią poznanie predyspozycji ucznia do wykonywania określonego zawodu, ofertę kształcenia w szkołach ponadpodstawowych oraz ofertę pracodawców w zakresie możliwości odbycia praktycznej nauki zawodu oraz ewentualnego zatrudnienia.

Do współpracy zaproszono także partnera zagranicznego z Niemiec - FAV Service GmbH. Podczas konferencji przedstawiciel FAV Service GmbH opowiedział o rozwiązaniach, które funkcjonują na niemieckim rynku pracy. Jest to m.in. dzień otwartych drzwi - firmy zapraszają do siebie uczniów, aby pokazać, jak wygląda przedsiębiorstwo od środka oraz praktyki i warsztaty organizowane przez firmy dla nauczycieli.

Młodzi ludzie nie znają swoich mocnych stron

Ciekawym elementem konferencji było wystąpienie psycholog Marty Iwaniuk, która opowiedziała o problemach młodzieży dotyczących ich mocnych stron i zainteresowań.

Przedszkolaki są pełne pasji, energii, znają swoje mocne strony. Wiedzą, że będą strażakami, policjantami. Z wiekiem zanika świadomość mocnych stron. Młodzi ludzie nie wiedzą, jakie mają pasje, zainteresowania. Liczba osób zdecydowanych, co chce robić w życiu jest bardzo mała. To zasmucające. To też oznacza dużo pracy: dla psychologów, nauczycieli i rodziców

– mówiła Marta Iwaniuk.

Powiat jest organem prowadzącym dla 6 szkół ponadpodstawowych: 3 w Ostrowi Mazowieckiej, 1 w Małkini Górnej oraz dla Zespołu Szkół Specjalnych w Starym Lubiejewie i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zuzeli. Działają także 2 placówki oświatowe: bursa szkolna i poradnia psychologiczno-pedagogiczna. W szkołach powiatowych 321 nauczycieli uczy 2 795 uczniów. Według wicestarosty Józefa Rostkowskiego nabór na kolejny rok szkolny będzie nie mniejszy niż w ubiegłym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki