Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat ostrowski. Noc Sów 2019. Wzięło w nich udział ponad 100 osób [ZDJĘCIA]

Hanna Chromińska
Noc Sów odbywa się co roku. Bierze w nim udział coraz więcej osób

Noc Sów to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne prowadzone i koordynowane przez stowarzyszenie Ptaki Polskie. Odbywa się w okresie dużej aktywności wokalnej tych tajemniczych ptaków, które nocnym nawoływaniem oznaczają terytoria i przywołują partnerów. W tym roku Noc Sów zaplanowano na koniec marca.

Noc Sów trzy razy

W powiecie ostrowskim w tym roku Noce Sów odbyły się: w Ostrowi Mazowieckiej (52 uczestników), Kiełczewie (40 uczestników) i Małkini Górnej (16 uczestników).

Przygotowane i prowadzone przez przewodników wydarzenia Nocy Sów to okazja do wysłuchania wykładów o sowach, ich zwyczajach, tajemnicach, najnowszych odkryciach ornitologicznych i sposobach ochrony tych pięknych ptaków oraz przeprowadzenia nasłuchów terenie. Scenariusz wydarzenia Nocy Sów zależy od pomysłowości przewodnika oraz zaangażowania uczestników.

Noc Sów w Ostrowi Mazowieckiej – wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia "Ludzie z Pasją", Urzędu Miasta i Miejskiego Domu Kultury - poprowadził Paweł Cieśluk. Część teoretyczna wydarzenia odbyła się w budynku Jatek. Uczestnicy Nocy Sów obejrzeli wystawę sowich gadżetów, wysłuchali wykładu o sowach występujących w Polsce, obejrzeli film Artura Tabora, sprawdzili swoją wiedzę na temat sów i posilili się sowim jadłem.

W czasie nocnego spaceru uczestnicy wydarzenia prowadzili nasłuchy przy kościele pw. Nawiedzenia NMP, bursie przy ul. Rubinkowskiego i w lasku przy ul. Szkolnej. W mieście nie udało się usłyszeć sowich głosów, natomiast po zakończeniu ogniska odezwała się uszatka.

Dwie noce w gminie Małkinia

Noc Sów w Kiełczewie to wspólne przedsięwzięcie Szkoły Podstawowej im. Kardynała S. Wyszyńskiego i koła ornitologicznego działającego przy małkińskim GOKiS. Wydarzenie przygotowały i poprowadziły Ewelina Puścian i Hanna Chromińska. Przybyli na wydarzenie uczniowie obejrzeli sowią wystawę, poznali 13 gatunków sów występujących w Polsce, rozpoznawali sowie głosy i odpowiedzieli na kilka trudnych pytań na temat polskich sów.

Zajęcia terenowe odbyły się na nadbużańskich łęgach, a na wabienie odpowiedział puszczyk. Noc Sów w Kiełczewie zakończyły dyskusje na sowie tematy prowadzone przy kiełbaskach z grilla.

Na Noc Sów w GOKiS w Małkini Górnej przybyli goście z Małkini i sąsiednich gmin. Wydarzenie przygotowały i poprowadziły Ewelina Puścian i Hanna Chromińska. Oprawę plastyczną wydarzenia stanowiła wystawa fotografii Hanny i Jerzego Chromińskich „Sowy duże i małe”, prace plastyczne przygotowane przez uczniów szkół z gminy Małkinia Górna oraz wystawa „Sowy w kuchni, sowy w sypialni”. Jak co roku na wystawie znalazły się carvingowe ozdoby (kwiaty z kalarepy i sowa z melona) przygotowane przez Technikum Gastronomiczne z Zespołu Szkół im. St. Staszica w Małkini Górnej.

Ponieważ w lesie przy GOKiS gniazdują uszatki, w części teoretycznej Nocy Sów dużo miejsca poświęcono temu gatunkowi sów. Dla starszych i młodszych uczestników przygotowano dwa oddzielne konkursy. Najmłodsi odnajdowali koty ukryte wśród sów, starsi opisywali sowie obyczaje. Każdy uczestnik wydarzenia otrzymał pamiątkową zawieszkę – filcową sówkę z datą i logo GOKiS.

W czasie spaceru nie udało się usłyszeć uszatki, natomiast w okolicy stadionu doskonale słychać było nawoływanie puszczyka. Tradycyjnym finałem Nocy Sów było ognisko, po którym najwytrwalszym tropicielom udało się usłyszeć kapryśną uszatkę.

Noc Sów 2019 w powiecie ostrowskim jeszcze trwa. Czwarta odbędzie się 28 marca w Szkole Podstawowej w Tymiankach-Buciach w gminie Boguty – Pianki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki