Powiat ostrowski. Absolutorium dla zarządu. Tylko jedna radna wstrzymała się

Mieczysław Bubrzycki
Po absolutorium gratulacje dla starosty od dyrekcji szpitala
Po absolutorium gratulacje dla starosty od dyrekcji szpitala Mieczysław Bubrzycki
Podczas wczorajszej sesji radni powiatu zatwierdzali sprawozdania powiatu ostrowskiego za 2015 rok.

Starosta Zbigniew Kamiński zaprezentował ubiegłoroczny budżet powiatu w pigułce.

Dochody powiatu wyniosły 63,2 mln zł i były o kilkadziesiąt tys. złotych wyższe od planowanych. Zdecydowaną większość dochodów stanowiły subwencje – prawie 40 mln zł, czyli 49 proc. Udział w podatku PIT i CIT to 10,4 mln zł (16,5 proc.), dochody majątkowe – 8,3 mln zł (13,1 proc.), a dotacje na zadania zlecone – 7 mln zł (11,1 proc.).

Faktyczne wydatki – 65,3 mln zł były o prawie 3 mln zł niższe od zaplanowanych (stanowiły 95,6 proc. planu). Wydatki bieżące wyniosły 48,8 mln zł (96,1 proc. zaplanowanych), a majątkowe – 16,5 mln zł (94 proc.). Te ostatnie to nic innego, jak wydatki na inwestycje, stanowią one 25,2 proc. wszystkich wydatków budżetowych.
W tej kwocie tylko niespełna 8,5 mln zł stanowią środki powiatu (51,6 proc.), na pozostałe prawie 8 mln zł (48,4 proc.) składają się m.in. pomoc finansowa gmin do inwestycji drogowych – 1,7 mln zł, dotacja z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych – 3,5 mln zł, subwencja ministerialna – prawie 2 mln zł.

Najwięcej pieniędzy pochłonęły inwestycje drogowe – 12,5 mln zł, czyli 76,2 proc. wszystkich wydatków majątkowych. Na oświatę wydano 2,7 mln zł, a na służbę zdrowia 640 tys. zł.

W ubiegłorocznym budżecie planowano deficyt w wysokości 5,1 mln zł, okazało się jednak, że jest o 3 mln zł niższy (2,1 mln zł). Planowano też zaciągnąć kredyt w wysokości 4,3 mln zł, ale skończyło się na 3,5 mln zł. W zeszłym roku spłacono też nieco ponad 1,5 mln zł rat pożyczek i kredytów. Zadłużenie na koniec roku wyniosło 15,9 mln zł, co stanowi 25,15 proc. dochodów (przed rokiem było o 2,1 mln zł niższe).

- Dlaczego powiat jest tak zadłużony? - spytała radna Danuta Janusz.

- Nie zgadzam się z opinią, że powiat jest zadłużony – odpowiedział starosta Kamiński. - U nas nie ma problemu nadmiernego zadłużenia, jesteśmy w grupie powiatów średnio zadłużonych. Uważam, że to jest nasz sukces. Kredyty zaciągamy tylko w sytuacji, kiedy mamy możliwość pozyskania z zewnątrz znaczących kwot na inwestycje. W ubiegłym roku było to 8 mln zł, czyli prawie połowa tego, co wydaliśmy na inwestycje. Jeśli jest możliwość pozyskania pieniędzy, to błędem byłoby nie skorzystać z tego dla dobra powiatu.

18 radnych głosowało za przyjęciem sprawozdań powiatu oraz za absolutorium dla zarządu. Radna D. Janusz wstrzymała się.

Radny Grzegorz Rostkowski zaproponował, aby rada powiatu przyjęła stanowisko w sprawie pogarszającej się sytuacji ekonomicznej rolników. Przedstawił nawet jego projekt.

- Też jestem rolnikiem, przed rokiem za litr mleka płacono mi po złotówce, obecnie mam 64 groszy – powiedział. - Sytuacja jest naprawdę dramatyczna.

Projektem stanowiska radnego Rostkowskiego zajmie się wkrótce zarząd powiatu, a rada przyjmie je na następnej sesji.

Więcej przeczytasz w papierowym wydaniu TO.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie