MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat ostrołęcki. Wypalanie traw. We wtorek 14.04.2020 strażacy wyjeżdżali do nich trzykrotnie. Zdjęcia

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Powiat ostrołęcki. Wypalanie traw. We wtorek 14.04.2020 strażacy wyjeżdżali do nich trzykrotnie. Zdjęcia

Mimo apeli, próśb i grożby kar, nadal trwa proceder wypalania traw. Tylko we wtorek 14 kwietnia, strażacy w regionie trzykrotnie wyjeżdżali do gaszenia traw na nieużytkach:

  • w Wydmusach (gm. Myszyniec)
  • w Olszewie-Borkach
  • w Długiem (gm. Czarnia)

Wypalanie traw – niebezpieczne i szkodliwe

Zwyczaj wypalania traw sięga czasów sprzed trójpolówki, ale o ile trójpolówkę zarzucono gdzieś w XVIII wieku, to wypalanie traw wydaje się w niektórych regionach ciągle popularne. Na razie niewiele dają prośby, groźby i kampanie społeczne. Co roku liczbę interwencji straży pożarnych – państwowych i ochotniczych, można liczyć w setki, a sezon na wypalanie trwa od marca do maja.

Wypalanie traw sprzyja chwastom, wyjaławia ziemię i zabija pożyteczne zwierzęta

Dlaczego nie powinno wypalać się traw i nieużytków? Przeciętnej osobie właściwie trudno zrozumieć, dlaczego wypalanie traw jest ciągle w rolnictwie popularne. Ma to związek z błędnym myśleniem, że wypalenie traw usunie suchą roślinność i pozostałości niezebranych plonów oraz zniszczy chwasty. Tyle, że chwasty na wypalonej ziemi i tak pojawią się jako pierwsze, wyprzedzając wszystkie inne rośliny. Ich nasiona są na tyle odporne, że w większości przetrzymają pożar.

Mitem jest też użyźnienie gleby popiołem pozostałym po wypaleniu. Gleba na wypaleniu nic nie zyska, bo bogaty w minerały popiół zostanie rozwiany przez wiatr, a wartościowe związki azotu pójdą w powietrze wraz z dymem.

Ale to nie koniec, bo wypalanie traw jest po prostu ekologiczną katastrofą na objętym pożarem obszarze. Nie tylko zginą na nim tak pożyteczne dla gleby dżdżownice i inne bezkręgowce ale i owady, które są przyjacielem rolnika w walce ze szkodnikami - jak biedronki czy sprzyjające zasiewom pszczoły.

Spalone zostaną również mrówki, płazy, zniszczone zostaną ptasie gniazda, a myszy czy jeże nie zdążą uciec w bezpieczne miejsce. W dobie walki ze smogiem warto też zwrócić uwagę, że w wyniku wypalania traw pogarsza się też jakość powietrza w okolicy.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki