Powiat ostrołęcki. Starosta z absolutorium (zdjęcia)

mm
Jednomyślni byli radni udzielając staroście Stanisławowi Kubłowi oraz zarządowi powiatu absolutorium za wykonanie budżetu w 2016 roku.

- Dziękuję radzie i wszystkim komisjom za aktywne podejście do budżetu, pomimo że zarząd tyle razy występował o zmiany. Nigdy nie usłyszeliśmy odmowy czy tego, że termin jest zbyt krótki. Dziękuję też pani skarbnik za twórcze podejście do budżetu, wszystkim pracownikom i jednostkom za sprawne działanie. A szczególnie panu Grzegorzowi Bakule, który miał trudne zadanie, by wydatkować i rozliczyć pieniądze na inwestycje przyjmowane pod koniec roku. Było to karkołomne wyzwanie. Bywało, że powodzenie realizacji naszych zadań zależało od Bożej Opatrzności, od pogody – mówił, dziękując za współpracę starosta Stanisław Kubeł. Przedstawiając szczegółowe sprawozdanie finansowe z wykonania budżetu, nadmienił, że był on zmieniany 29 razy. – Były to zmiany związane z pozyskiwaniem dodatkowych pieniędzy, szczególnie na inwestycje. - W sumie zwiększyliśmy budżet o ponad 15 mln zł, z tego wydatki majątkowe dotyczyły prawie 14 mln zł – dodał.

Nie uroniliśmy ani jednej złotówki

W 2016 roku powiat dysponował na zadania własne i zlecone z dwóch funduszy celowych kwotą ponad 116 mln zł. W tym dochody powiatu stanowiły kwotę 82 mln 714 tys. zł (98, 75 proc. wykonania budżetu). Wydatki sięgnęły ponad 82 mln zł (95, 34 proc. wykonania). Deficyt wyniósł 1 mln 700 tys. zł.

- Dochody bieżące wykonaliśmy na ponad 100 proc., czyli wzorcowo, natomiast nie wykonaliśmy w pełni dochodów majątkowych. Wiązało się to z tym, że nie zrealizowaliśmy niektórych inwestycji. Aczkolwiek w przypadku zadań, finansowanych środkami spoza powiatu, rozliczyliśmy wszystkie pieniądze, które otrzymaliśmy z zewnątrz. Problemy miała natomiast firma Ostrada, głównie z mostem, co skutkowało opóźnieniami. Wprowadzaliśmy także nowe zadania - w listopadzie i w grudniu, które chcieliśmy wykonać jeszcze z pieniędzy pozyskanych. Stąd też po stronie dochodów nie wykonano budżetu w wysokości ok. 1 mln zł. Nie przyjęliśmy pomocy finansowej gmin w 2016 roku, zrobiliśmy to dopiero w tym. Z tego tytułu, że zadania nie zostały wykonane do końca przez Ostradę. Nie było również nabywców na dwie działki, proponowane do sprzedaży w gminie Kadzidło – tłumaczył starosta. Dlatego też wykonanie budżetu ukształtowało się na poziomie 95,34 proc.
Dodał, że inwestycje, które nie zostały wykonane w 2016 roku, są wykonywane pierwszym półroczu 2017. – Nie uroniliśmy tutaj ani złotówki – zapewnił, dodając, że zadania zostały wprowadzone do budżetu i są w trakcie realizacji.

Ponad 31 milionów na drogi

- Mamy dosyć duży udział wydatków majątkowych – 43,2 proc. Średnio powiaty mają około 14 proc. za 2016 rok. Oznacza to bardzo wyraźnie, że nasz budżet był budżetem inwestycyjnym. Nie mamy powodów do wstydu na tle sąsiadów. I przywołał w tym miejscu budżet inwestycyjny Ostrołęki – sięgający 3 proc. - Myślę, że będziemy się kształtować w pierwszej dziesiątce powiatów w Polsce – stwierdził starosta Stanisław Kubeł.

W ubiegłorocznym budżecie znalazły się 62 inwestycje. Wśród nich ważne drogowe. Były to: rozbudowa dróg: Kadzidło-Łyse-Łączki (6 mln 517 tys. 021, 93 zł); Czarnia-Bandysie-Zawady (6 mln 145 tys. 018 zł); przebudowa mostów w Ławach i Ołdakach (7 mln 720 tys. 012 zł); przebudowa drogi Ostrołęka - Łęg Starościński – Szkwa ( 1 mln 138.024 tys. zł; odbudowa drogi powiatowej Goworowo – Kamianka – Pomian (4 mln 406 tys. 195 zł); odbudowa drogi powiatowej Dzbenin- Tobolice (3 mln 199 tys. 739 zł). W sumie na zadania drogowe powiat wydał 31 mln 773 tys. 421 zł. Przebudowanych zostało 49, 6 km dróg, wyremontowano 2 mosty, powstały 4 km chodników, wybudowano 18,8 km ścieżek rowerowych.

Ponadto wśród tych 62 pozycji znalazły się też: budowa Domu dla dzieci w Czarnowcu – 359 tys. 924 zł; remont budynku przy ul. Gorbatowa 380 tys. 270 tys. zł; termomodernizacja budynku Zarządu Dróg Powiatowych – 42. 927 tys. zł, zakup samochodu dla potrzeb ZDP w Ostrołęce – 45.500 zł.

Inni przejadają, my inwestujemy

- Panu staroście już w ub. roku na podsumowaniu budżetu mówiłem, że zawyża poziom. Kiedyś któryś z innych starostów podstawi mu nogę – podsumował żartując radny Stanisław Subda. – Serce rośnie, że wskaźnik wydatków majątkowych sięga ponad 43 proc. To się, rzadko zdarza w skali województwa czy nawet kraju, że tyle pieniędzy przeznacza się na inwestycje. Inni więcej przejadają, my inwestujemy. To dobry kierunek.

Dobrych słów nie szczędził też radny Marek Podolak.

- Powinniśmy wszyscy podziękować, że mamy takiego starostę, taki zarząd, takich urzędników, którzy potrafią dostrzec możliwości i wykorzystać je w pełni. Przekonać radnych, że zadania są sensowne i doprowadzić do końca to, co sobie zamierzyli. Takich samorządów jak ostrołęcki, może w Polsce jest jeszcze kilka, ale my na co dzień nie uświadamiany sobie, że mamy taki komfort, takie poczucie bezpieczeństwa, że mamy prawdziwego lidera i grupę ludzi, którzy go wspierają. – To nasz samorząd powinien być naśladowany przez inne samorządy powiatowe, ale przede wszystkim przez nasze samorządy gminne, które często pochłonięte są wzajemnymi konfliktami, utarczkami. I mimo że mają co inwestować, nie inwestują.

Nagrody i wyróżnienia

Podczas sesji zostały także wręczone nagrody laureatom etapu powiatowego 19. edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem. „25 kat PSP. Profesjonalni, sprawni, pomocni.

W kategorii szkół podstawowych 1. miejsce zajęła Natalia Jędrzejczyk, drugie Nikola Grala, trzecie Mikołaj Brzeski. W kat. drugiej, pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Kowalska, drugie Wojciech Szczubełek, trzecie Wiktoria Święcicka. W trzeciej kategorii pierwsze miejsce zajęła Patrycja Białczak, drugie – Karolina Olkowska, trzecie – Paulina Dawid. Wyróżnienia zdobyli: Aleksandra Nowacka, Paweł Plona, Patryk Trzcinka.

Starosta wręczył także nagrodę Bożenie Podbielskiej z Bobina, najlepszemu hodowcy mleka w powiecie ostrołęckim. Wydajność od jednej krowy w gospodarstwie wyróżnionej to ponad 11 tys. kg mleka rocznie.

Jaka jest tajemnica sukcesu? – dopytywał starosta.

- Ciężka, codzienna praca – odpowiedziała p. Bożena.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie