Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat ostrołęcki. Podsumowanie Forum Inicjatyw Społecznych Mazowsza Północno-Wschodniego [ZDJĘCIA]

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Fot. Robert Niedzwiecki i Anna Tyszka
Powiat ostrołęcki. Podsumowanie Forum Inicjatyw Społecznych Mazowsza Północno-Wschodniego. Ciekawe wnioski z raportu.

W środę 11 grudnia 2019, w sali bankietowej „Arkadia” w Kordowie odbyło się seminarium podsumowujące realizację zadania publicznego „Forum Inicjatyw Społecznych Mazowsza Północno-Wschodniego".

Projekt został zrealizowany przez Związek Stowarzyszeń „Kurpsie Razem" i Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Zaścianek Mazowsza" przy współpracy z Mazowieckim Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej w Ostrołęce oraz Stowarzyszeniem „Projekt Radomir”.

Celem seminarium było omówienie raportu z działań badawczych związanych z poznawaniem sytuacji i potrzeb organizacji pozarządowych na terenie działania LGD „Kurpsie Razem”, LGD „Zaścianek Mazowsza” oraz Ostrołęki.

Raport został stworzony na podstawie analizy, warsztatów badawczych i wywiadów indywidualnych z przedstawicielami organizacji pozarządowych. W trakcie spotkania przedstawiono także rekomendacje, które pomogą planować lepsze i bardziej skuteczne działania wspierające lokalnie działające organizacje pozarządowe.

Lokalna Grupa Działania “Kurpsie Razem” i Lokalna Grupa Działania “Zaścianek Mazowsza” we współpracy z Mazowieckim Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej i Projektem Radomir zainicjowały diagnozę sytuacją organizacji pozarządowych na terenie swojej działalności, który obejmuje teren powiatu ostrołęckiego oraz gminy Chorzele i Jednorożec na terenie powiatu przasnyskiego. W przedsięwzięcie zostały także włączone podmioty działające na terenie miasta Ostrołęka. Część badawczą realizowała Federacja Mazowia, a zadanie zostało dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Powiat ostrołęcki. Podsumowanie Forum Inicjatyw Społecznych ...

Celem diagnozy była analiza kondycji i potrzeb organizacji pozarządowych działających na terenie dwóch LGD-ów oraz Ostrołęki oraz opracowanie rekomendacji, które pozwalałyby bardziej skutecznie wspierać i rozwijać trzeci sektor. Diagnoza miała charakter jakościowy i była oparta o badania etnograficzne.

Raport przedstawiły Panie z Federacji Mazowia Anna Czyżewska i Martyna Studzińska. Salę wypełnili przedstawiciele organizacji pozarządowych w tym licznie z KGW oraz przedstawiciele samorządów z regionu objętego badaniem. Nie zabrakło również przedstawiciela delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Mariusza Popielarza. Zabrakło przedstawicieli OSP oraz klubów sportowych, którzy również nie interesowali się spotkaniami dla III sektora w trackie diagnozy. O

Każdy uczestnik obecny na seminarium otrzymał wydrukowaną wersję raportu.

Podsumowanie i rekomendacje (z raportu)

Na terenie objętym diagnozą dzieje się wiele różnego typu inicjatyw społecznych - formalnych i nieformalnych. Te formalne przybierają różnorodne formy: m.in. organizacji pozarządowych, kół gospodyń wiejskich, kółek rolniczych, ochotniczych straży pożarnych czy klubów sportowych. Nieformalne z kolei to zarówno kluby seniora, jak i grupy mieszkańców aktywnie działających na rzecz rozwiązania konkretnych problemów. Mając tak różnorodne grupy warto dywersyfikować ofertę wsparcia. Inaczej powinna wyglądać działania skierowane do KGW, a inaczej do organizacji pozarządowych (typu fundacje i stowarzyszenia). Warto również docenić działalność nieformalną i kwestie rejestracji organizacji nie powinny być jedynym miernikiem aktywności społecznej w tym regionie.
Współpraca poszczególnych samorządów z organizacjami pozarządowymi jest bardzo nierównomierna. Warto wypracować wspólne standardy, które mogłyby być wdrażane w gminach, Starostwie, ale też, które byłyby zbliżone do standardów realizowanych w mieście Ostrołęka.
Wyraźnie widać brak zintegrowanego środowiska NGO, które miałoby swoją silną i świadomą reprezentację. Warto kształcić lokalne kadry NGO w zakresie roli, jaką mogą odgrywać w lokalnym i regionalnym środowisku, i jak może wyglądać ich dialog z samorządami. Należy jednak pamiętać o potrzebach i motywacjach działaczy i działaczek, dla których te zagadnienia będą na końcu listy priorytetów po pracy i rodzinie, działalności merytorycznej ich własnych organizacji i zaspokajaniu ich bieżących potrzeb i realizacji działań, dopiero na końcu pojawi się kwestia związana ze wzmacnianiem sektora. Może warto pomyśleć o stworzeniu lub zainicjowaniu przez samorząd ciała doradczego składającego się z osób działających aktywnie i rozpoznawalnych, by wzmocnić wizerunek sektora i jego rolę w społeczności.
Działacze i działaczki są niezwykle konkretni. Realizują działania i rozwiązują problemy “tu i teraz”. Warto, aby różne proponowane formy działania były spójne z tymi wartościami. Może warto, aby “Podwieczorki pozarządowe” miały tematy przewodnie, które odpowiadają aktualnym zagadnieniom i odpowiadają na ich realne potrzeby (i wprost o tym komunikują) - na przykład konkurs FIO czy ASOS (może organizacje mogą przygotować wspólną ofertę), sprawozdawczość na koniec roku, czym jest program współpracy z organizacjami pozarządowymi itp. Takie tematy przewodnie pozwolą osobom planującym uczestnictwo mieć pewność, że spotkanie będzie miało cel i konkretną treść, a jednocześnie będzie spełniać funkcje sieciująco-integrujące.
W trakcie diagnozy dało się zaobserwować lokalnych liderów i liderki zarówno formalnych i nieformalnych, którzy mają pomysły, zapał i charyzmę. Warto w różny sposób ich wspierać wzmacniają zarówno ich kompetencje liderskie, ale też dając im możliwość czerpania inspiracji do działań poza subregionem ostrołęckim.
Mazowiecki Ośrodek Ekonomii Społecznej i obie Lokalne Grupy Działania to istotne i bardzo prężnie działające organizacje, które pełnią funkcje m.in. parasolowe. To mocni liderzy, którzy są też siewcami inspiracji. Uwzględniając różnorodne style pracy organizacji (zarówno formalnych jak i nieformalnych), ale też rolę bezpośrednich kontaktów, warto różnicować ofertę i kanały komunikacji, i rozbudować osobiste relacje z poszczególnymi organizacjami jak i działaczkami i działaczami.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki