Powiat makowski. Dotacje na przebudowę drogi, dla działkowców oraz dla gmin na ochronę powietrza (wsparcie z budżetu Mazowsza)

OPRAC.:
Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
Powiat makowski otrzymał wsparcie z budżetu województwa mazowieckiego.

Powiat makowski otrzymał wsparcie z budżetu województwa mazowieckiego na przebudowę drogi powiatowej 2122W Rzewnie – Grudunki – Brzuze. Wartość inwestycji 5 mln zł, z czego aż 3 mln zł stanowi dofinansowanie samorządu województwa. 16.07.2020 umowę w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik oraz wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Dla działkowców...

78 rodzinnych ogródków działkowych otrzyma wsparcie z budżetu Mazowsza. Decyzją radnych województwa mazowieckiego na ten cel przeznaczonych zostanie ponad 665 tys. zł. Działkowcy będą m.in. remontować ogrodzenia, montować oświetlenie i kupować sprzęt do pielęgnacji zieleni. Wsparcie samorządu Mazowsza w wysokości 8 tys. zł trafi do ogródka działkowego „Metalowiec”.

Mazowiecki Instrument Aktywizacji Działkowców (MIAD) to jeden z programów wsparcia samorządu województwa mazowieckiego. Jego głównym celem jest budowa i modernizacja infrastruktury ogrodowej, a przez to poprawa jakości wypoczynku i rekreacji na działkach. Ponadto program ma zachęcać do prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia, a także ochrony środowiska i przyrody. To ważne zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, seniorów i osób niepełnosprawnych.

Działkowcy mogli liczyć nawet na 40 proc. dofinansowania do kosztów swojej inwestycji. Maksymalna kwota wsparcia dla jednego projektu to 10 tys. zł. Wnioski do programu mogły składać jednostki samorządu terytorialnego z województwa mazowieckiego, maksymalnie po jednym wniosku na każdy ROD znajdujący się na terenie danej jst.

...i na ochronę powietrza

Już po raz drugi mazowieckie gminy otrzymają od samorządu województwa wsparcie na działania służące ochronie powietrza. W tym roku, w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza, pomoc finansowa w wysokości prawie 633 tys. zł trafi do gmin z powiatu makowskiego.

W sumie w ramach programu wpłynęło 387 wniosków z 272 gmin na łączną kwotę ok. 31,1 mln zł. Dofinansowane zostaną 272 projekty, a 105 projektów znalazło się na liście rezerwowej. 240 wybranych do dofinansowania zadań dotyczy przeprowadzenia lub aktualizacji inwentaryzacji źródeł ciepła na terenie gmin, a 25 zakłada tworzenie i/lub rewitalizację istniejących terenów zieleni (skwery, parki, arboretum, nasadzenia). Dzięki dofinansowaniu gminy będą mogły również zakupić oczyszczacze powietrza, drona badającego skład dymu oraz zakupić i zainstalować czujniki do pomiaru jakości powietrza.

W powiecie makowskim z tego programu skorzystają gminy:

  • Czerwonka (przeprowadzenie inwentaryzacji indywidualnych źródeł ciepła na terenie gminy) - 27 823 zł
  • Karniewo (inwentaryzacja indywidualnych źródeł ciepła na terenie gminy) - 48 778 zł
  • Krasnosielc (inwentaryzacja indywidualnych źródeł ciepła na terenie gminy) - 100 000 zł
  • Maków Mazowiecki (inwentaryzacja indywidualnych źródeł ciepła na terenie miasta) - 64 679 zł
  • Młynarze (inwentaryzacja źródeł ciepła w gminie) - 32 600 zł
  • Płoniawy-Bramura (przeprowadzenie inwentaryzacji indywidualnych źródeł ciepła na terenie gminy) - 100 404 zł
  • Różan (inwentaryzacja indywidualnych źródeł ciepła na terenie gminy) - 57 000,00 zł
  • Rzewnie (przeprowadzenie inwentaryzacji indywidualnych źródeł ciepła na terenie gminy) - 46 220 zł
  • Sypniewo (inwentaryzacja indywidualnych źródeł ciepła w gminie) - 29 800 zł
  • Szelków (przeprowadzenie inwentaryzacji indywidualnych źródeł ciepła na terenie gminy wraz z przeprowadzeniem audytów energetycznych 13 budynków użyteczności publicznej) - 125 441 zł

Zobacz inne materiały

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie