Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pow. makowski. Utalentowani sportowcy dostali stypendia od samorządów

Renata Jasińska
Stypendyści to: Ania Kubaszewska, Filip Komorniczak i Dawid Konopka

Anna Kubaszewska i Filip Komorniczak odebrali, z rąk burmistrza Makowa Tadeusza Ciaka, roczne stypendia sportowe. Oboje podnoszą ciężary i są podopiecznymi Ludowego Stowarzyszenia Sportów Siłowych „Start” w Makowie. Sportowca doceniła też gmina Karniewo. Tam wyróżniono biegacza, lekkoatletę Dawida Konopkę, członka klubu Sportowego Maków Biega

Ania: to był dla mnie znakomity rok

Wysokość stypendium w Makowie to 150 zł miesięcznie. Stypendium przyznawane jest na rok.

- To był dla mnie znakomity rok - mówi nam Anna Kubaszewska. - W 2016 r. dostałam się do kadry narodowej, co odbieram jako duży sukces. Wiem, że na to trzeba czekać czasem bardzo długo, a mnie udało się tego dokonać w dość krótkim czasie - dodaje.

Ania w 2016 roku była nazgrupowaniu kadry narodowej w Ośrodku Przygotowań Paraolimpijskich w Wiśle. Tydzień po powrocie wystartowała w Mistrzostwach Polski w Bydgoszczy. Stamtąd przywiozła dwa złote medale - za pierwsze miejsce w kategorii juniorek do lat 23 oraz w kategorii seniorek do 60 kg. - Teraz czekam na kolejny sezon i decyzję czy pozostanę w kadrze. Na szczęście na razie wszystko wskazuje, że tak - nie kryje radości Ania. - Dokładnych planów na nadchodzący sezon jeszcze nie mam. Wiem, że na pewno wystartuję w Mistrzostwach Polski i w Srebrnej Sztandze, a co po drodze będzie, zobaczymy.

Oprócz mistrzostw Polski w 2016 roku, Ania zaliczyła jeszcze kilka udanych występów. Jeden z nich to właśnie start w Międzynarodowych Zawodach w Podnoszeniu Ciężarów Osób Niepełnosprawnych „Srebrna Sztanga”.

- Zawody wygrałam w kategorii najlepszy junior - cieszy się.

Rok makowianka zakończyła występem w Siedlcach.

- 3 grudnia byłam na otwartych mistrzostwach o puchar burmistrza Siedlec w podnoszeniu sztangi leżąc. Tam swoją kategorię junior 23 wygrałam, a w kategorii open zajęłam drugie miejsce. Przegrałam tylko z rekordzistką świata dla osób sprawnych, więc w sumie dla mnie to żadna przegrana, zwłaszcza że w zawodach startowałam z osobami zdrowymi - opowiada.

Obecnie Ania wraca do formy po grudniowej chorobie.

- Miałam tak wysoką gorączkę, że niemal zabrakło dla mnie kresek na termometrze. I też z tego powodu nie mogłam odebrać osobiście stypendium burmistrza, czego żałuję. Niemniej razem z tatą serdecznie za to wyróżnienie dziękujemy. Wyjazdy na zawody kosztują sporo. Z wielu z nich musimy niestety rezygnować, bo często przekraczają nasz domowy budżet. Każde więc dodatkowe pieniądze się dla nas liczą - mówi Ania, zaś jej tata Jan Kubaszewski nie ukrywa, iż wyjściem z sytuacji byłoby znalezienie sponsora.

- Choć zdaję sobie sprawę, że ten sport nie jest tak medialny, jak np. piłka nożna, ale naprawdę chętnie nawiązalibyśmy tego typu współpracę. To by Ani ułatwiło sportową karierę, zaś my, jeżdżąc na zawody, moglibyśmy pomóc w promocji danej marki.

Filip - zawzięty i ambitny

Stypendium burmistrza otrzymał też inny utalentowany zawodnik LSSS „Start”, Filip Komorniczak. Reprezentował Polskę na Mistrzostwach Europy Juniorów do lat 17, gdzie pobił rekord Europy, w kategorii do lat 15. Filip jest też kilkukrotnym rekordzistą Polski w tej kategorii. W 2016 roku został wicemistrzem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Na co dzień trenuje pod okiem duetu Ireneusza i Grzegorza Pepłowskich.

Filip Komorniczak pochodzi z Terespola. Tam zaczęła się jego przygoda z podnoszeniem ciężarów.

- W Terespolu trenował pod okiem mojego rodzonego brata. Potem brat zmienił pracę, a Filip przeniósł się do Makowa. Do III klasy gimnazjum - opowiada trener Grzegorz Pepłowski.

Na początku zmagał się z kontuzją, miał operację kolana, ale po roku nie było po tej kontuzji śladu. Wystarczył mu zaledwie rok, by wrócić do formy i dostać się do kadry narodowej.

- W ferie byliśmy na zgrupowaniu kadry narodowej w Cetniewie, Filip zaliczył dwa obozy wojewódzkie i trenowaliśmy dużo tutaj. Na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Nowej Rudzie Filip zdobył srebro w kategorii do 105 kg. Walczył do końca. Do ostatniego podejścia nie wiedzieliśmy czy będzie miał medal. Ale Filip pokazał hart ducha - dodaje.

Teraz młody sportowiec przygotowuje się do kolejnego sezonu.

- To jest bardzo zawzięty i pracowity chłopak. Ja uważam, ze nawet zbyt pracowity - śmieje się nasz rozmówca. - Na treningu jak coś mu nie wychodzi, ma gorszy dzień, to potrafi odpuścić, ale jak już jest na zawodach to walczy do końca. Jest takim fighterem z prawdziwego zdarzenia - mówi.

Dawid z potencjałem

Dawid Konopka, stypendysta z Karniewa, to zawodnik Klubu Sportowego „Maków Biega” i uczeń Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Karniewie.

Na swoim koncie ma już wiele sportowych osiągnięć, w tym zwycięstwo w Mityngu Młodzików w Płońsku na dystansie 1000 m, zwycięstwo w Mistrzostwach Mazowsza Młodzików w Piasecznie na dystansie 2000 m i zwycięstwo w Otwartym Mityngu Młodzików w Ostrołęce na dystansie 1000 m. Dawid jest także srebrnym medalistą na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Warszawie. Co istotne, to drugie miejsce zapewniło Dawidowi kwalifikację do przyszłorocznych Mistrzostw Polski Młodzików.

- Ten chłopak ma potencjał. Dlatego my, jako gmina, postanowiliśmy go w jakiś sposób uhonorować i wspomóc. Chcieliśmy też pokazać, że jego starania i wysiłki są zauważane - mówi Mariusz Kukawka, zastępca wójta gminy Karniewo.

Władze Karniewa zgodnie ze swoim zwyczajem ufundowały stypendium w formie rzeczowej. 22 grudnia 2016 r. Dawid w obecności całej społeczności szkolnej, odebrał sprzęt sportowy, m.in. buty lekkoatletyczne, ubrania biegowe i zegarek z GPS-em.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki