Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potrzebny tłumacz migowy

Magda Mrozek
Aby ułatwić osobom głuchoniemym załatwianie spraw w Urzędzie Miejskim, samorząd chce nawiązać współpracę z tłumaczem języka migowego.

. Od 1 kwietnia administracja publiczna ma obowiązek zapewnić niepełnosprawnym petentom możliwość skorzystania z usług tłumaczy języka migowego.

Nowy wymóg wynika z ustawy o języku migowym i innych środkach komunikowania się, którą uchwalił Sejm. Z danych Polskiego Związku Głuchych wynika, że w Polsce jest 25,7 tys. osób niesłyszących oraz 33 tys. dorosłych słabosłyszących.

- Rzadko mamy takich interesantów - mówi burmistrz Grzegorz Nowosielski. - Ja spotkałem się z jednym takim przypadkiem w swojej pracy i była to osoba, która przyszła na spotkanie z tłumaczem. Niemniej jednak chcemy nawiązać współpracę z tłumaczem, który będzie pomocny dla osób głuchoniemych.
Tłumacz nie będzie zatrudniony na etacie, ale gmina chce z nim nawiązać stałą współpracę. Osoba niesłysząca będzie musiała zgłosić chęć skorzystania z usługi tłumacza na co najmniej trzy dni robocze wcześniej (z wyjątkiem nagłych przypadków).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki