Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Posterunki zamiast rewirów

mb
Na początku kwietnia posterunki już były, choć na budynkach wisiały nadal stare szyldy
Na początku kwietnia posterunki już były, choć na budynkach wisiały nadal stare szyldy M. Bubrzycki
Wydawać by się mogło, że zmieniły się tylko szyldy. Jednak, zdaniem komendanta, ostatnia reorganizacja makowskiej policji powinna przynieść wymierne korzyści.

Od 1 kwietnia nie ma już rewirów dzielnicowych w Różanie i Krasnosielcu. W ich miejsce powstały posterunki policji z większą obsadą kadrową.
- To mała reorganizacja makowskiej policji - tak ocenia swoją decyzję podinsp. Zbigniew Skałkowski, komendant powiatowy policji. - Zmierza ona do tego, aby wzrosła wykrywalność przestępstw. Tak się bowiem składa, że choć w powiecie makowskim nie ma zbyt wielu przestępstw, wykrywalność jest raczej słaba, zwłaszcza wśród kradzieży i kradzieży z włamaniem.
Przed kilku laty zlikwidowano w Polsce komisariaty policji, które znajdowały się w prawie każdej gminie. W ich miejsce w niektórych gminach utworzono rewiry dzielnicowych, ale w zgodnej opinii społeczności lokalnych, odtąd policjantów spotkać można było w terenie rzadziej niż za czasów komisariatów.
Od niedawna, po zmianie przepisów, można tworzyć w gminach posterunki policji, w których musi jednak pracować co najmniej 5 policjantów.
- W całej naszej komendzie, po uzupełnieniu kilkunastu wakatów, pracuje 78 funkcjonariuszy - mówi komendant Skałkowski. - Gdybyśmy na gminy odesłali co najmniej 45 policjantów, kto zajmowałby się wieloma innymi obowiązkami, jakie musi wypełniać komenda?
Jak twierdzi komendant, możliwości kadrowe makowskiej policji są takie, że można było utworzyć dwa posterunki, z których każdy obsługuje po 3 gminy oraz zachować rewir dzielnicowych w Makowie - dla Makowa i trzech okolicznych gmin.
W rewirach pracowało po 6 policjantów, w posterunkach jest ich po 9: kierownik, 2 pracowników operacyjno-dochodzeniowych, 3 dzielnicowych, 3 policjantów prewencyjnych (do patrolowania).
- Mieszkańcy skorzystają na tej zmianie - uważa asp. Jerzy Długołęcki, kierownik posterunku w Różanie, a do końca marca kierownik tamtejszego rewiru. - U nas prowadzona będzie zdecydowana większość dochodzeń, zatem i pokrzywdzeni, i świadkowie, będą mieli bliżej. Nadal też mieszkańcy będą mieć dobry dostęp do swoich dzielnicowych.

Posterunek w Różanie obejmuje zasięgiem gminy: Różan, Młynarze i Rzewnie, a posterunek w Krasnosielcu - którego kierownikiem jest asp. szt. Jerzy Szymański - gminy: Krasnosielc, Sypniewo i Płoniawy. Gminy Czerwonka, Szelków i Karniewo obsługuje rewir dzielnicowych w Makowie.

Niewielkiej reorganizacji poddano też makowską komendę. Z sekcji prewencji i ruchu drogowego utworzono dwie: sekcję prewencji - jej naczelnik to nadkom. Paweł Reszko oraz sekcję ruchu drogowego, którą kieruje nadkom. Jacek Danieluk. Drogówka zajmować się będzie także prowadzeniem dochodzeń ściśle związanych z ruchem drogowym, co odciąży sekcję kryminalną (kieruje nią podkom. Robert Olkowski), która skoncentruje się na przestępstwach typowo kryminalnych.
Z ostatnich zmian nie są zadowoleni wójtowie, którzy mieli nadzieję na powrót posterunku. W każdej z gmin są jednak pomieszczenia, w których dyżurować może dzielnicowy z danej gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki