Postawa Węgier ws. wojny na Ukrainie. Jarosław Kaczyński przyznaje: Patrzymy krytycznie

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Jarosław Kaczyński
Jarosław Kaczyński Sylwia Dabrowa
Udostępnij:
„Patrzymy na postawę Węgier krytycznie, liczymy na większe ich zaangażowanie” – powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości, wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński pytany o postawę Węgier w sprawie wojny na Ukrainie.

Tygodnik „Sieci” zapytał prezesa Prawa i Sprawiedliwości, wicepremiera ds. bezpieczeństwa, czy „chłód jaki premier Viktor Orban wykazał wobec wojny, którą Polska odbiera jako toczoną w naszej także sprawie, te relacje przekreśla”.

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego na sprawę spojrzeć trzeba na chłodno. „Wszystkie sankcje dotychczas zaproponowane Węgry poparły, potępiły agresję rosyjską. Sprzeciwiają się zakazowi importu ropy z Rosji, ale taka sama jest niestety postawa Niemiec i kilku innych ważnych państw Unii” – powiedział.

Prezes PiS podkreślił, że „zdajemy sobie sprawę z innych uwarunkowań gospodarki węgierskiej niż te występujące w Polsce”. „To przede wszystkim głębokie uzależnienie od Rosji w wielu wymiarach, które dokonało się za czasów postkomunistycznego premiera Ferenca Gyurcsany’ego. Wiemy, że trudno to przeciąć. Wiemy, że Węgry mają inna historię, inaczej zatem patrzą na pewne sprawy. Jest też duża mniejszość węgierska na Ukrainie” – mówił.

Kaczyński: nie przekreślamy relacji

„Patrzymy na postawę Węgier krytycznie, liczymy na większe ich zaangażowanie” – zaznaczył.

Wicepremier ds. bezpieczeństwa wskazał, że „nie oznacza to jednak, że mamy przestać współpracować w sferach, które są możliwe”. „Trzeba też uczciwie powiedzieć, że zawsze wiedzieliśmy o różnicach między postawą premiera Orbana a naszego obozu politycznego wobec Rosji i Niemiec. To się zarysowało już podczas naszej długiej rozmowy w Nidzicy w roku 1996. Znaliśmy się wcześniej, ale wtedy pierwszy raz mogliśmy głębiej rozpoznać nasze stanowiska” – mówił.

Na uwagę „Sieci”, iż węgierska opozycja twierdzi, że „Grupa Wyszehradzka jest martwa, że Polska zerwała te relacje z Węgrami”, prezes PiS odpowiedział: „W żadnym wypadku nie przekreślamy naszych relacji”.

„Premier Morawiecki ustalili z premierem Orbanem i pozostałymi partnerami kilkutygodniowe zawieszenie prac Grupy Wyszehradzkiej, która na pewno wróci do swoich pożytecznych działań. Różnice są, ale mamy do czynienia z partnerem, który nigdy swojego stanowiska nie ukrywał, nie oszukiwał. W innych obszarach współpracy, na przykład w Unii, nigdy nas nie zawodził” – dodał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Postawa Węgier ws. wojny na Ukrainie. Jarosław Kaczyński przyznaje: Patrzymy krytycznie - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie