MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poślizg z kredytem

Jarosław Sender
Nowe bloki OTBS miały być i… będą

W lipcu miasto podpisało umowę z wykonawcą, a budowa nowych bloków wciąż się nie rozpoczęła. Co się stało?

Już kilka miesięcy temu informowaliśmy o podpisaniu przez miasto umowy z firmą ABC, która wybuduje dwa kolejne bloki Ostrołęckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Tymczasem prace jeszcze nie ruszyły. Jak zapewniono nas jednak w OTBS, nie ma żadnego zagrożenia w realizacji inwestycji. Ostrołęcka spółka czeka na sfinalizowanie umowy o kredytowaniu tej budowy z Banku Gospodarstwa Krajowego. Jak powiedział nam Witold Noll, prezes OTBS, zostanie ona podpisana w najbliższym czasie.

- Mam nadzieję, że jeszcze w listopadzie ruszą prace. Budowa dwóch bloków powinna potrwać około roku - mówi Witold Noll.

W dwóch nowych blokach OTBS znajdą się 64 mieszkania - dwu i trzypokojowe o powierzchni od 37 do 66 m kw. Każdy z bloków będzie miał trzy klatki i cztery kondygnacje. Na terenie przed blokami powstanie 26 miejsc postojowych oraz plac zabaw dla dzieci.

Tak jak wcześniejsze mieszkania OTBS, tak i te, będą mieszkaniami de facto "pod wynajem" - po wpłaceniu 30 procent wartości lokalu, jego przyszły użytkownik resztę spłaca w czynszu. Zasady, na jakich użytkuje się mieszkania w blokach OTBS, są zresztą doskonale znane - miejska spółka w ostatnich latach buduje najwięcej mieszkań w blokach.

Ciekawostką jest, że Ostrołęckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego swoje dwa nowe bloki buduje… w ostatniej chwili. Wyjaśnijmy: wszystkie bloki TBS-ów w Polsce budowane są z kredytów Krajowego Funduszu Mieszkalnictwa (przyznawanych przez państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego). A właściwie były. W tym roku stare zasady wspierania budownictwa mieszkaniowego przestały obowiązywać. Trwają prace nad nowymi rozwiązaniami.

OTBS zdążył jednak już wcześniej złożyć wniosek o kredyt na wybudowanie w sumie czterech bloków - dwóch, których budowa ma ruszyć lada tydzień i dwóch kolejnych. Budowy te będą finansowane na "starych zasadach".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki