MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Porządki przed nowym rokiem

Waldemar Pałys
Tomasz Skibicki
Tomasz Skibicki A. Rusinek
W poniedziałek 25 sierpnia 2003 w Urzędzie Miasta odbyła się prowadzona przez sekretarza miasta Tomasza Skibickiego narada dyrektorów szkół podstawowych, gimnazjów i przedszkoli, na której dokonano analizy stanu przygotowań do rozpoczęcia roku szkolnego 2003/2004 w Ostrowi Mazowieckiej.

Z informacji zebranych bezpośrednio od dyrektorów wynika, że remonty szkół zostały ukończone i rok szkolny rozpocznie się w odnowionych i czystych obiektach. Najpoważniejszy i najbardziej kosztowny remont wartości około 120 tys. zł przeprowadzono w Szkole Podstawowej i Gimnazjum nr 1. Wymieniono tu całą instalację centralnego ogrzewania, która była w bardzo złym stanie technicznym. Obie dyrektorki: Danuta Szulęcka ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Dorota Ambroziak z Gimnazjum nr 1 są bardzo zadowolone z przeprowadzonego remontu, zwłaszcza że kilka lat wcześniej wymieniono wszystkie okna, co wyraźnie wpłynęło na zmniejszenie ubytków ciepła. Budynek najstarszej szkoły w mieście wymaga jeszcze osuszenia i nowego dachu. W szkole podstawowej z części korytarza utworzono nową salę komputerową, a z funuszy komitetu rodzicielskiego odnowiono elewację budynku do wysokości pierwszego piętra.
W szkole podstawowej z 806 uczniami będzie pracowało 50 nauczycieli. W gimnazjum nowy rok szkolny rozpocznie 456 uczniów. Program nauczania, rozszerzony w tym roku o język angielski jako drugi obcy język obok niemieckiego, realizowany będzie przez 30. nauczycieli
Bonawentura Święcicki, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 i Grażyna Kempisty dyrektor Gimnazjum nr 3 - mieszczących się we wspólnym budynku przy ul. Widnichowskiej - skoncentrowali się na modernizacji gmachu, który powinien spełniać także wymogi szkoły integracyjnej. W szkole podstawowej przysposobiono drugą już salę do nauczania integracyjnego. Z osiemnastoosobową klasą będą w niej pracować dwie nauczycielki po studiach dyplomowych z nauczania integracyjnego.
Poza tym odnowiono korytarz na parterze, przebieralnię wraz z korytarzami przy sali gimnastycznej, wymieniono poręcze wzdłuż schodów oraz postawiono ściankę działową pomiędzy klatką schodową gimnazjum a korytarzem na pierwszym piętrze szkoły podstawowej. Całkowity koszt remontu wyniósł około 15 tysięcy zł i był niższy niż w poprzednich latach.
Do grona 41 nauczycieli SP dołączyło trzech młodych absolwentów wyższych uczelni. W szkole uczy się 550 uczniów.
Gimnazjum nr 3 zakończyło prace nad budową osobnego wejścia do wspólnego z podstawówką gmachu i modernizacją korytarzy co w znacznym stopniu pozwoli oddzielić uczniów obu szkół. Całkowity koszt tej blisko dwuletniej inwestycji łącznie z remontami tegorocznymi wyniósł około 40 tys. zł. Pomimo bieżących remontów budynek wymaga dalszych kosztownych prac, przede wszystkim wymiany okien.
W gimnazjum kadrę pedagogiczną na pełnych etatach stanowi 18 osób. Uczy się tu 362 gimnazjalistów.
Zespół Szkół Publicznych nr 1 do nowego roku szkolnego przystąpi w trochę lepszych warunkach lokalowych. Udało się bowiem z parterowego pawilonu przenieść bibliotekę do gmach głównego i tym samym wygospodarować trzy sale, w których uczyć się będą najmłodsi uczniowie. Do obowiązkowego programu w klasach pierwszych dołączono język angielski. W tej szkole od klasy czwartej uczniowie mają zapewnioną możliwość nauki dwóch języków: angielskiego i niemieckiego. Od nowego roku w Zespole nr 1 wprowadza się także klasy o rozszerzonym programie wychowania fizycznego do sześciu godzin tygodniowo w szkole podstawowej i w I klasie gimnazjum. Szkoła wyraźnie pragnie nawiązać do dawnych tradycji sportowych. W tym celu powołano również Społeczny Komitet Budowy Sali Gimnastycznej. Rodzice na swój koszt zamówili opracowanie planu rozbudowy szkoły. W czerwcu dyrektor Jerzy Bauer przekazał go burmistrzowi i Radzie Miasta z nadzieją na zainteresowanie i finansowe wsparcie samorządowych włodarzy.
Dorota Pasztaleniec, dyrektorka Zespołu Szkół Publicznych nr 2 (dawna "czwórka") na remonty w szkole przeznaczyła 20 tys. zł. Tyle kosztowała modernizacja wejścia do szkoły (nowe drzwi, odnowienie korytarza wejściowego, remont schodów wejściowych) oraz doprowadzenie do budynku ciepłej wody nową instalacją. Z pieniędzy komitetu rodzicielskiego zakupiono do trzech klas oraz do sali gimnastycznej rolety, a także wymieniono drzwi do świetlicy. Wygospodarowane z budżetu szkoły pieniądze pozwoliły również wykonać elewację korytarza na parterze i odmalować kilka klas.
Do szkoły uczęszcza 300 uczniów, których uczy 30 nauczycieli. Szkoła w tym roku przygotowuje się do obchodów 50-lecia i nadania imienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki