Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PORTRET WSI BOGATE

Alicja Prejs
W 2005 roku szkole w Bogatem przywrócono imię marszałka Piłsudskiego
W 2005 roku szkole w Bogatem przywrócono imię marszałka Piłsudskiego Alicja Prejs
Bogate było gniazdem rodziny Bogackich. To pewne. Ale czy nazwa miejscowości powstała od nazwiska rodu Bogackich, czy też nazwisko wzięło się od nazwy miejscowości? Podobnie jak w przypadku kury i jajka, jest to zagadką.

Pierwsze wzmianki o Bogatem pochodzą z XIV wieku. W XV wieku Bogate było siedzibą rodu herbu Prawdzic, który w XVI wieku przyjął nazwisko Bogaccy. Najbardziej znamienitym przedstawicielem tego rodu był Mikołaj Wąż z Dobrzankowa, kasztelan ciechanowski i czerski, i wojewoda mazowiecki. Od drugiej połowy XVI wieku miejscowość była w posiadaniu rodziny Narzymskich. Ostatnim Narzymskim tam mieszkającym był Józef - dramatopisarz, poeta, prozaik, który w czasie Powstania Styczniowego był członkiem Komitetu Centralnego Stronnictwa Czerwonych.

Bliżej świata w remizie

W święto ludzi pracy, 1 maja ruszy projekt noszący tytuł "Bogate bliżej świata". Pod nazwą tą kryje się Centrum Informacji Lokalnej, które ma powstać w miejscowej remizie strażackiej. Dotychczas w remizie mieściła się jedynie filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Przasnyszu. Dzięki uruchomieniu Centrum Informacji Lokalnej biblioteka, która obecnie dysponuje jedynie tradycyjnym, papierowym księgozbiorem, ma szansę pozyskać komputery. Komputery z kolei, zdaniem kierowniczki filii Danuty Radomskiej, zachęcą do odwiedzania biblioteki młodzież.
Z wiejskiej biblioteki, w której oprócz klasyki literatury, można znaleźć czytelnicze hity typu Harry Potter, korzysta obecnie trzystu czytelników.

Sześćsetletnia parafia

Patronem parafii w Bogatem, która powstała w 1399 roku, jest św. Jan Ewangelista. Patronką kościoła jest św. Anna. Pierwsza świątynia służyła parafii około stu lat. Obecny kościół został wzniesiony przed 1481 rokiem z fundacji Mikołaja Węża z Dobrzankowa. W 1781 roku ówczesny właściciel wsi Bogate, biskup Antoni Narzymski, kościół parafialny odnowił i nieco go przebudował.
W 1798 roku staraniem biskupa Jakuba Narzymskiego została wybudowana murowana dzwonnica z trzema dzwonami i zegarem. Wówczas cmentarz był wokół kościoła. Nowy cmentarz - poza wsią - założony został w połowie XIX w. W czasie I wojny światowej kościół został częściowo uszkodzony. Odremontował go w 1920 roku ksiądz Walenty Mroczkowski. Obecnie proboszczem parafii, od 1991 roku, jest ks. kan. Wiesław Wiśniewski.
- Do parafii należą okoliczne miejscowości: Dobrzankowo, Wilodróż, Emowo, Lisiogóra, Helenowo Stare i Nowe, a także Gadomiec. Parafia liczy około 2000 osób, czyli 500 rodzin - wylicza ks. Wiśniewski. W opinii proboszcza wierni w parafii Bogate są gorliwi. Do rekolekcji i udziału w większych świętach religijnych namawiać ich nie trzeba.
Co roku w czerwcu w parafii Bogate obchodzona jest uroczystość poświęcania pola.
- Mieszkańcy danej wsi zamawiają mszę. Uczestniczą w niej, a potem jedziemy na pola, gdzie odczytywane są fragmenty Ewangelii. Mieszkańcy są głęboko przekonani, że dzięki temu Bóg obdarzy ich większymi plonami - tłumaczy proboszcz Wiśniewski.

Orkiestra OSP

6 lipca 2003 roku orkiestra strażacka z Bogatego wzięła udział w Międzynarodowych Dniach Muzyki w Niemczech. Kapelmistrz OSP Bogate Piotr Niski okazał się najlepszy w grze na klarnecie. We wrześniu 2003 roku orkiestra OSP z Bogatego była z wizytą u Papieża. To jedne z najważniejszych wydarzeń dla orkiestry z Bogatego. Ale nie jedyne. W 2000 i 2001 roku w lokalnych przeglądach orkiestr dętych "Orkiestrada" triumfowali właśnie muzycy z Bogatego. A w 2001 roku orkiestra z Bogatego zagrała w Bazylice Katedralnej św. Floriana w Warszawie w intencji strażaków, którzy zginęli podczas akcji ratunkowej po zamachu terrorystycznym w Nowym Jorku. Obecnie orkiestra liczy ponad 30 osób.
- Jak zaczynałem pracę z orkiestrą, była tylko garstka osób - wspomina kapelmistrz Piotr Niski, którego najbardziej cieszy zapał i systematyczność młodych muzyków OSP.

Najstarsze małżeństwo

Państwo Romualda i Franciszek Kochańscy w ubiegłym roku obchodzili 67-lecie pożycia małżeńskiego. Z tej okazji otrzymali odznaczenia "Za długoletnie pożycie małżeńskie". W Bogatem państwo Kochańscy mieszkają od 30 lat. Mają trójkę dzieci. Pan Franciszek jest jednym z najstarszych mieszkańców Bogatego, ma 94 lata, jego małżonka ma lat 86. Jednogłośnie twierdzą, że najlepszą receptą na długoletni związek i długie życie jest... ciężka praca.

Szkoła Piłsudskiego

Szkoła w Bogatem - która była pierwszą elementarną szkołą w całym powiecie przasnyskim - istnieje od 1586 roku. Przedwojenna, jeszcze publiczna szkoła podstawowa w Bogatem, nosiła imię marszałka Józefa Piłsudskiego. Imię to zostało nadane szkole 1 września 1935 roku. Po wojnie, ze względów politycznych, używanie imienia patrona zostało zaniechane. 14 maja 2005 roku - przedwojenny patron - marszałek Józef Piłsudski, został szkole uroczyście przywrócony. Na tę okoliczność Rada Gminy ufundowała sztandar z napisem "Dobro Ojczyzny najświętszym prawem Polaka".
W Zespole Szkół w Bogatem uczy się ponad stu uczniów w szkole podstawowej i ponad 80 w gimnazjum. Obecnym dyrektorem Zespołu Szkół jest Andrzej Sekuna.

Kąsek dla archeologów

W 1996 roku archeolodzy odkryli w Bogatem ślady osadnictwa z epoki brązu, osadę z okresu wpływów rzymskich oraz osadę wczesnośredniowieczną. Badania te finansował Urząd Gminy Przasnysz. Z przerwami, archeolodzy pracowali do 2000 roku. Zabezpieczyli m.in. kościane narzędzia, dwa ciężarki tkackie, fragmenty chaty słupowej, ceramiki, paleniska i kości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki