MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Porady dla głosujących (w pytaniach i odpowiedziach)

(mb)
Kto może głosować? - Każdy, kto ukończył najpóźniej w dniu głosowania 18 lat i legitymuje się obywatelstwem polskim. Nazwiska osób uprawnionych do udziału w referendum są umieszczone w odpowiednich spisach, które sporządzano w urzędach gmin. Jeśli ktoś skończy 18 lat w drugim dniu referendum, czyli 8 czerwca, wówczas będzie mógł głosować tylko tego dnia. Dla takich osób, jeśli takie są, urzędy gmin powinny sporządzić dodatkowy spis.

Gdzie głosujemy?

- W miejscu swego stałego zamieszkania. Najczęściej lokale komisji obwodowych są w tych samych miejscach, gdzie odbywały się poprzednie głosowania. Lokale wyborcze czynne będą 7 i 8 czerwca w godzinach od 6.00 do 20.00.
Komisje obwodowe mogą dopisać do spisu osoby, które:
- przedłożą zaświadczenie o prawie do głosowania (trzeba je uzyskać wcześniej w swoim urzędzie gminy i wówczas głosować można w dowolnym obwodzie);
- zostały pominięte w spisie, a udokumentują, iż stale zamieszkują w tym obwodzie głosowania;
- zostały skreślone ze spisu w związku z pobytem w szpitalu lub zakładzie pomocy społecznej, jeżeli udokumentują, że opuściły te placówki najpóźniej w przeddzień referendum;
- stale zamieszkują za granicą i udokumentują ten fakt, a głosują na podstawie ważnego polskiego paszportu.
Te osoby także mogą głosować.

Jak głosujemy?

- Po okazaniu komisji dokumentu tożsamości i odszukaniu nazwiska wyborcy w spisie, otrzymuje on kartę do głosowania formatu A-4 z dwoma pieczęciami: Państwowej Komisji Wyborczej i Obwodowej Komisji Wyborczej (reprodukujemy ją w mniejszym formacie obok). Udaje się z nią do kabiny i odpowiadając na pytanie: "Czy wyraża Pani/Pan zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?" stawia znak "x" albo w kratce z lewej strony przy słowie TAK, albo z prawej przy słowie NIE. Głos jest nieważny, gdy wyborca postawi znak "x" w obu kratkach, albo nie postawi go w żadnej z nich. Gdy już wyborca zdecyduje się i postawi "x" we właściwej kratce, kartkę wrzuca do urny wyborczej.
W sobotę po zamknięciu lokali w radiu i telewizji zostaną podane informacje o frekwencji w pierwszym dniu referendum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki