Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Populista Andrzej Kania?

jaz, jp
Co pan ma do ukrycia Panie Prezydencie - pyta radny Andrzej Kania prezydenta Załuskę w liście otwartym dotyczącym nieprzystąpienia Urzędu Miejskiego w Ostrołęce do akcji "Przejrzysta Polska". - Prezydent nie ma nic do ukrycia, czego faktem jest zgłoszenie miasta do programu - odpowiada Krzysztof Szeląg, rzecznik Urzędu Miejskiego.

Akcja "Przejrzysta Polska" ma promować uczciwość i skuteczność w samorządach. Gminy i miasta, które zostaną ocenione jako przejrzyste, przewidywalne, przestrzegające zasad rozliczalności, fachowości, partycypacji społecznej i braku tolerancji dla korupcji otrzymają od organizatorów certyfikaty potwierdzające przestrzeganie tych zasad. Akcję społeczną "Przejrzysta Polska", prowadzi "Gazeta Wyborcza" przy wsparciu Fundacji Agory, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Programu Przeciw Korupcji Fundacji im. S. Batorego, Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Banku Światowego.

Radny ujawnia,kto słucha prezydenta

Radny Andrzej Kania na ostatniej sesji Rady Miejskiej 29 grudnia pytał czy prezydent zamierza zgłosić Ostrołękę do tej akcji. Prezydent Ryszard Załuska stwierdził wówczas, że nie widzi takiej potrzeby, ponieważ nie ma sygnałów, jakoby w Urzędzie Miejskim dochodziło do przypadków korupcji, przekraczania uprawnień przez urzędników, niedopełniania obowiązków czy nadużywania ich pozycji wobec obywateli.

Dlaczego więc radny Andrzej Kania uważa, że Ostrołęka powinna przystąpić do tej akcji?
- Zdecydowałem się zaapelować do prezydenta o udział w akcji, bo przejrzystość to znacznie szersze pojęcie niż jawność działania. Dla mnie na przykład przejrzystość to pokazanie w jaki sposób część radnych zależy od prezydenta i głosuje za prezydenckimi projektami - mówi Andrzej Kania. - Obawiam się, że część radnych głosuje "za" nie dlatego, że popiera program Ryszarda Załuski, ale zwyczajnie ze strachu. Wiadomo, że pracodawcą dla wielu małżonków radnych jest miasto, bo pracują w urzędach, miejskich instytucjach, m.in. w szkołach. Nie byłoby w tym nic nagannego, wszak nauczyciele i urzędnicy muszą gdzieś pracować a w tak małym mieście jak Ostrołęka nie da się uniknąć tego typu związków. Ale niepokojące jest, gdy związki te służą do podporządkowywania sobie radnych przez prezydenta, albo do represji wobec niepokornych. Daleki jestem od szukania związków przyczynowo-skutkowych, ale faktem jest, że w tym samym czasie, gdy dotychczas popierający prezydenta radny Marek Gogulski ośmielił się mieć inne zdanie niż prezydent w sprawie podatków i budżetu, jego brat dostał wypowiedzenie umowy o pracę w Urzędzie Miejskim. Zagadkowe jest również postępowanie radnego Ryszarda Sidorzaka, o którym nie od dziś wiadomo, że jest człowiekiem postępującym zgodnie ze zdrowym rozsądkiem, mającym własne zdanie. I nagle tenże radny popiera nierozsądne podwyżki podatku od środków transportu. Nie mogę o nic posądzać kolegi radnego. Mogę tylko spytać czy to dlatego, że kierowana przez niego firma korzysta z największych w mieście umorzeń lokalnych podatków? - pyta radny.

Andrzej Kania list otwarty do prezydenta Załuski skierował 5 stycznia. Zaapelował w nim o ponowne rozważenie decyzji o zgłoszeniu Ostrołęki do akcji "Przejrzysta Polska". Kiedy zatelefonowaliśmy do ratusza by poprosić o skomentowanie listu radnego Kani, rzecznik Krzysztof Szeląg w odpowiedzi przesłał nam maila, w którym napisał: "W odpowiedzi na populistyczny list pana radnego Andrzeja Kani, prezydent oświadcza, że nie ma nic do ukrycia czego dowodem jest zgłoszenie miasta do akcji »Przejrzysta Polska« (...) 31 grudnia 2004 r. o godz. 9.14."

Sprawdziliśmy na stronie internetowej uczestników zgłoszonych do udziału w akcji "Przejrzysta Polska". 8 stycznia na liście nie znaleźliśmy Ostrołęki, z naszego regionu była Ostrów Mazowiecka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki