Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Popis cukierniczy w Małkini

Mieczysław Bubrzycki
J. Kun i M. Wieczorek (z prawej) pojadą niebawem do Meksyku
J. Kun i M. Wieczorek (z prawej) pojadą niebawem do Meksyku M. Bubrzycki
Goście z Poznania dali w Małkini popis umiejętności cukierniczych.

3 marca po raz trzeci w tym roku gościł w Małkini dr Roman Dawid Tauber - rektor Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu. Sam jest utytułowanym mistrzem kuchni, ale przywiózł ze sobą grupę studentów, którzy pod okiem doświadczonego pracownika uczelni dali pokaz sztuki cukierniczej. Uczestniczyli w nim uczniowie Zespołu Szkół w Małkini oraz goście - ze starostą Tadeuszem Legackim na czele.
Tym, co studenci z Poznania przyrządzili, częstowano uczestników pokazu. Były piękne słodkie kwiaty, pierniki w kształcie serc i torty. Na oczach publiczności powstał też słodki biały łabądź.
Była też niespodzianka dla dwóch najlepszych uczennic małkińskiego technikum gastronomicznego. Marzena Wieczorek oraz Joanna Kun na początku maja wyjadą do Meksyku, gdzie - wraz z grupą studentów z WSHiG w Poznaniu - wezmą udział w Dniach Kuchni Polskiej. Ekipa z Poznania zabiera ze sobą 260 kg produktów żywnościowych, m.in. mrożone borowiki.
Roman D. Tauber chciałby w Małkini urządzić filię swego Instytutu Hotelarstwa i Gastronomii, który mieści się w Lozannie. Wiele wskazuje na to, że może mu się to udać.
Około 40 tegorocznych absolwentów małkińskiego Zespołu Szkół zadeklarowało chęć rozpoczęcia studiów w poznańskiej uczelni. 25 marca w Małkini fachowcy z Poznania poprowadzą 2-tygodniowy kurs na barmana-kelnera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki