Ponad połowa Polaków chce powrotu handlowych niedziel

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Ponad połowa Polaków chce powrotu handlowych niedziel
Ponad połowa Polaków chce powrotu handlowych niedziel Lucyna Nenow / Polska Press
Udostępnij:
Obecnie aż 55 proc. osób chciałoby robić zakupy w niedzielę, w tym co trzecia jest zdecydowanie za tym pomysłem - wynika z badania zleconego przez CBRE.

W marcu 2018 roku Polacy po raz pierwszy nie poszli na zakupy w każdą niedzielę. Podnoszono wtedy argument, że to zły pomysł, bo dla wielu osób niedziela to jeden z nielicznych dni, kiedy mogą wybrać się na zakupy. Potem pojawiła się pandemia i argumentów za tym, żeby przywrócić niedziele handlowe zrobiło się więcej. Jednym z istotniejszych jest to, że rozłożenie ruchu na siedem, zamiast sześciu dni, pozwala sprawniej dopasować się do wytycznych związanych m.in. z dystansem społecznym.

Aktualnie pomysł, by zakazać handlu w niedzielę ma więcej przeciwników niż zwolenników. Ponad połowa osób chce robić zakupy w dowolny dzień tygodnia, jeszcze więcej niż rok temu.

Tendencja wzrostowa

Z badania CBRE wynika, że 55 proc. osób chciałoby powrotu możliwości robienia zakupów w niedzielę. W poprzedniej edycji badania z czerwca 2020 roku ten odsetek wynosił 51 proc. Odnotowano zatem wzrost o 4 pp.

Przeciwnego zdania jest co trzeci respondent, a 14 pro. nie ma wyrobionej opinii na ten temat. Widoczna jest różnica w tej kwestii między mieszkańcami wsi i miasta.

Mieszkańcy miast bardziej przekonani do niedzielnych zakupów

Na wsi 48 proc. ankietowanych osób jest za powrotem możliwości otwarcia sklepów w niedzielę, podczas gdy w największych miastach powyżej 500 tys. mieszkańców ten odsetek wynosi aż 64proc.

W mniejszych miastach od 20 tys. do 500 tys. mieszkańców od 56 proc. do 60 proc. osób uważa, że niedziele handlowe powinny wrócić.

Młodsi i starsi za powrotem handlu w niedzielę

Co ciekawe, zarówno najmłodsi jak i najstarsi tak samo mocno chcą powrotu niedziel handlowych. 62 proc. osób w wieku 18-24 lata i taki sam odsetek osób powyżej 55 roku życia chce wybierać się na zakupy w dowolny dzień tygodnia.

Powrotu niedziel handlowych chce również ponad połowa 25-34-latek oraz 45-54-latek. W przypadku 35-44-latków ponad 40% jest za powrotem niedziel handlowych.

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega i wycofuje ze sklepów produkty szkodliwe dla zdrowia. Zobacz które nie nadają się do spożycia!

Najnowsze ostrzeżenia GIS. Te produkty mogą wywoływać chorob...

Nie zaobserwowano istotnych różnic między kobietami a mężczyznami jeżeli chodzi
o preferencje dotyczące robienia zakupów w niedzielę – 54 proc. kobiet vs. 55 proc. mężczyzn chce powrotu niedziel handlowych.

Kto mógłby zyskać na powrocie niedziel handlowych?

CBRE wskazuje, że główną grupą beneficjentów powrotu niedziel handlowych są zwłaszcza osoby, dla których niedziela jest jednym z niewielu możliwych dni na zrobienie zakupów, oraz przedsiębiorcy, których biznesplany zakładają pracę 7 dni w tygodniu. Wprowadzenie takiego rozwiązania bardzo pomogło by też przedsiębiorcą, którzy cierpieli w skutek kolejnych lockdownów branży handlowej. Nie należy też zapominać o pracownikach, głównie studentach, którzy właśnie w weekendy mogą wygospodarować czas na pracę dorywczą

Szefowa sektora handlowego w CBRE Magdalena Frątczak tłumaczy, że dużą zaletą handlu w niedzielę jest też „większe rozproszenie ruchu, co w przypadku ciągle czyhającego widma powrotu kolejnych fal koronawirusa jest niezwykle istotne”. - Wszystkie sklepy i centra handlowe funkcjonują w reżimie sanitarnym i niewiele wskazuje na to, żeby miało się to w najbliższym czasie zmienić. Z tego punktu widzenia powrót niedziel handlowych to większe bezpieczeństwo dla klientów. To również dodatkowy dzień dla przedsiębiorców, którzy bardzo boleśnie odczuli skutki kolejnych lockdownów – podsumowuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ponad połowa Polaków chce powrotu handlowych niedziel - Polska Times

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Piotr
14 lipca, 10:47, Gość:

Dokładnie sklepy powinny być otwarte. Jak się nie chce pracować to niech się zwolnią nieroby jedne. Ja z chęcią popracuję za nich i w sobotę i w niedzielę.

Przygłup nie wie co ze sobą zrobić jak ma jeden dzień wolnego. Inni maja pracować, żeby burak, ameba intelektualna, mógł powłóczyć się po galerii.

P
Piotr
Przygłup nie wie co ze sobą zrobić jak ma jeden dzień wolnego. Inni maja pracować, żeby burak, ameba intelektualna, mógł powłóczyć się po galerii.
G
Gość
14 lipca, 14:15, Klaudia:

Witam powiem ktutko nie ma sprawy niech wruca niedziele chandlowe ale na wikendy tez niech beda otwarte szkołyi przedkola jestem sama matka i pracuje na kasie ja wole wikend dla rodziny

Lecz się. To co napisałeś, to zwykła prowokacja, prostaku. Lecz się. To co napisałeś, to zwykła prowokacja, prostaku.

a
abc
14 lipca, 10:47, Gość:

Dokładnie sklepy powinny być otwarte. Jak się nie chce pracować to niech się zwolnią nieroby jedne. Ja z chęcią popracuję za nich i w sobotę i w niedzielę.

Składałeś/składałaś podanie o pracę do marketów skoro tak bardzo pragniesz pracować w weekendy?

Wracając do artykułu... jeśli ktoś ma biznes plan na 7-dniowy tydzień pracy to żaden dzień mu nie pasuje na zrobienie zakupów.

Kolejny argument, że niedziela to jedyny dzień kiedy mogą zrobić zakupy, bo w inne dni nie mają czasu? Prooooszę... Co? Większość z ankietowanych pracuje od 6-22ej tak jak są otwarte w większości markety?

K
Klaudia
Witam powiem ktutko nie ma sprawy niech wruca niedziele chandlowe ale na wikendy tez niech beda otwarte szkołyi przedkola jestem sama matka i pracuje na kasie ja wole wikend dla rodziny
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie