Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pompę ciepła chcemy montować głównie w starszych domach. Zachęca program „Czyste Powietrze”

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Pompa ciepła to kosztowna inwestycja, jednak pod względem ekologii ten sposób ogrzewania jest jednym z najlepszych.
Pompa ciepła to kosztowna inwestycja, jednak pod względem ekologii ten sposób ogrzewania jest jednym z najlepszych. Wojciech Wojtkielewicz / PPG
Sprzedaż pomp ciepła stale w Polsce wzrasta. Chętnie montujemy je w nowych domach, ale marzy o nich także wiele osób rozważających wymianę pieca.

Spośród osób, które w 2020 r. rozważały montaż pompy ciepła na własny użytek, największa grupa – 58 proc. – chciała ją zamontować w budynku sześcioletnim lub starszym. Te wyniki ankiety serwisu Oferteo.pl pokazują, jak wielu Polaków zainteresowało się wymianą źródła ciepła m.in. dzięki programowi „Czyste Powietrze”. Do marca 2020 r. o państwowe dofinansowanie do pompy ciepła wnioskowało 18 tys. osób.

Pompa ciepła coraz popularniejsza. Jakie sprzedają się najlepiej?

Pompa ciepła wciąż jest w Polsce źródłem ciepła stosunkowo mało znanym. Trudno się temu dziwić – technologia jest dość nowa, a wysoki koszt zakupu i montażu instalacji sprawia, że niewiele osób się na takie ogrzewanie decyduje. Jak szacują autorzy raportu PORT PC, w 2019 r. w polskich domach działało ok. 128 tys. pomp ciepła. Według GUS wciąż najchętniej ogrzewamy się (kolejno) ciepłem sieciowym, gazem lub paliwami stałymi.

Wiele osób używających pieca na paliwo stałe wciąż rozpala mniej wydajną metodą od dołu. Tymczasem rozpalanie od góry jest równie łatwe, a powoduje dokładniejsze spalanie opału oraz czystszy dym z komina. Warto zatem poszukać poradników na temat palenia tą metodą. Oczywiście trzeba pamiętać, że przestarzały kocioł zawsze będzie mało wydajny, a spalanie węgla niskiej jakości zawsze wytworzy dużo zanieczyszczeń – zmiana metody rozpalania pomoże, ale nie rozwiąże problemu całkowicie.

Ogrzewanie domu i mieszkania – 8 najczęściej popełnianych bł...

Popularność tej metody ogrzewania stale jednak rośnie. Według raportu PORT PC w 2019 r. sprzedało się w Polsce 42,8 tys. pomp ciepła do ogrzewania – o 64 proc. więcej niż w 2018 r. Był to już dziewiąty z rzędu rok wzrostów sprzedaży. Jeśli chodzi o to, które typy pomp były najpopularniejsze, liczby przedstawiają się następująco:

  • pompy ciepła powietrze-woda do c.o. – zdecydowanie najczęściej kupowane, sprzedano ich ok. 20,3 tys. sztuk, z czego 77 proc. stanowiły pompy typu split (wzrost sprzedaży o 91 proc. rocznie),
  • pompy ciepła powietrze-woda do c.w.u. – sprzedano ok. 10,23 tys. urządzeń (wzrost sprzedaży o 4 proc.),
  • pompy ciepła typu solanka-woda – sprzedano ok. 6190 sztuk (wzrost sprzedaży o 15 proc.),
  • systemy grzewczo-chłodzące typu VRF – sprzedano ok. 5,6 tys. takich systemów (wzrost sprzedaży o 15 proc.).
pompa ciepła
Sprzedaż pomp ciepła w Polsce według typu urządzenia. PORT PC

Nie podano dokładnych danych dla urządzeń typu powietrze-powietrze oraz absorpcyjnych i sprężarkowych gazowych pomp ciepła. Podkreślono jednak, że również ich sprzedaż w 2019 r. wzrosła.

Pompy ciepła zamiast starego pieca. Zachęca m.in. „Czyste Powietrze”

Serwis Oferteo.pl przeprowadził ankietę wśród 13 902 osób, które w 2020 r. były zainteresowane zakupem pompy ciepła. Wyniki okazały się ciekawe – choć jedna trzecia badanych rozważała takie urządzenie do nowego domu, najliczniejsza (58 proc.) okazała się grupa osób, które chciały mieć pompę w domu sześcioletnim lub starszym.

Dane te pokazują rosnącą świadomość ekologiczną Polaków, ale też m.in. wpływ programu „Czyste Powietrze”, który umożliwia uzyskanie dopłat na wymianę pieca i inne prace termomodernizacyjne. Rolę programu podkreśla np. raport PORT PC – do 13 marca 2020 r. w ramach programu złożono 18 tys. wniosków o środki na zakup i montaż pomp ciepła. Stanowiły one znaczący odsetek wszystkich wniosków dotyczących źródeł ciepła – 15,6 proc.

pompa ciepła
Wnioski o dofinansowanie do źródeł ciepła w programie „Czyste Powietrze", stan na 13.03.2020 r. PORT PC

– Niestety, wyłączenie nowych budynków z programu „Czyste Powietrze” od 2020 r. doprowadziło do powstania wyraźnej luki w krajowej polityce wsparcia urządzeń grzewczych korzystających z OZE, takich jak pompy ciepła – czytamy w omówieniu raportu na stronie portpc.pl.

Według ankiety Oferteo.pl przeważająca większość badanych (84 proc.) chciałaby używać swojej pompy zarówno do ogrzewania domu, jak i podgrzewania wody. 16 proc. chciałoby też za pomocą tego urządzenia chłodzić dom. Jeśli chodzi o wielkość budynku, w którym miałaby działać pompa ciepła, dane są następujące:

  • 48 proc. – domy do 150 m kw.,
  • 35 proc. – domy o powierzchni 151–200 m kw.,
  • 14 proc. – domy o powierzchni 200–300 m kw.,
  • 3 proc. – domy powyżej 300 m kw.

Zdecydowana większość (91 proc.) ankietowanych deklarowała, że kupiłaby pompę od firmy, która ją również zamontuje. Tylko garstka badanych chciała kupić samo urządzenie, bez montażu w cenie. Co piąty badany przyznał, że przy wyborze pompy ciepła potrzebuje porady eksperta.

[QUIZ] Czy wiesz, co cię truje? Sprawdź swoją wiedzę o smogu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pompę ciepła chcemy montować głównie w starszych domach. Zachęca program „Czyste Powietrze” - RegioDom.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki