MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomóżmy sobie i innym

mb
Dorota Ludwichowska i Grzegorz Bogucki - pracownicy MOPS-u w Ostrowi - będą organizować pierwsze w tej części Mazowsza grupy samopomocowe
Dorota Ludwichowska i Grzegorz Bogucki - pracownicy MOPS-u w Ostrowi - będą organizować pierwsze w tej części Mazowsza grupy samopomocowe M. Bubrzycki
W Ostrowi powstaną pierwsze w tej części Mazowsza grupy samopomocowe. W krajach zachodnich działają one z powodzeniem od wielu lat.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowi Mazowieckiej rozszerza swoją działalność. Niebawem w jego strukturę zostanie wpisany Klub Integracji Społecznej i Samopomocy (KISS).
- W zachodniej Europie i USA jest bardzo dużo grup samopomocowych, a w Polsce zaczynają one dopiero powstawać - mówi Barbara Kędziora, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. - My organizujemy je jako jedni z pierwszych na Mazowszu, ale w nasze ślady wkrótce pójdą inne gminy. Przystąpiliśmy niedawno do programu "Pomóż sobie i innym" realizowanego przez Stowarzyszenie BORIS. Spośród 25 ośrodków pomocy społecznej z Mazowsza, które zgłosiły chęć uczestnictwa w programie, wybrano 10, a wśród nich nasz.
Pracownicy ostrowskiego MOPS-u, którzy zajmować się będą tworzeniem grup samopomocowych, zakończą w listopadzie cykl szkoleń, po których będą gotowi do zorganizowania takich grup.
- Na początku chcemy zaprosić do takiej grupy rodziny wielodzietne, czyli takie, w których jest co najmniej czworo dzieci - mówi Grzegorz Bogucki, pracownik socjalny MOPS-u. - Uważamy, że takie rodziny mają wiele wspólnych problemów, np. brak pieniędzy, kłopoty wychowawcze z dziećmi, które wspólnie łatwiej im będzie rozwiązywać.
Grzegorz Bogucki i Dorota Ludwichowska (także pracownica MOPS-u) zajmować się będą organizowaniem grup samopomocowych w ramach Klubu Integracji Społecznej i Samopomocowej. Pierwsze spotkanie organizacyjne dla rodzin wielodzietnych, które są zainteresowane udziałem w grupie samopomocowej, odbędzie się 9 listopada o godz. 16.00 w Środowiskowym Domu Samopomocy (hala MOSiR przy ul. Warchalskiego, II piętro). Wpierw warto skontaktować się z organizatorami - osobiście w MOPS-u przy ul. 3 Maja 57 lub telefonicznie, tel. 74 532 41, 74 524 45.
Gdy już powstanie grupa samopomocowa rodzin wielodzietnych, pracownicy MOPS-u będą chcieli zorganizować grupę dla opiekunów osób niepełnosprawnych.

Po co grupy samopomocowe?

Gminom nie wystarcza pieniędzy na pomoc dla wszystkich potrzebujących. Stąd konieczność szukania nowych form pracy i rozwijania pozamaterialnych form pomocy. Jedną z nich są grupy samopomocy.
Samopomoc - według jednej z definicji - to sposób na radzenie sobie z problemami, z którymi spotykamy się w życiu. Przedyskutowanie ich z ludźmi, którzy już przez nie przeszli, może być bardzo pomocne. Idei samopomocy, bardzo rozwiniętej w krajach Europy Zachodniej i USA, przyświeca hasło "Nie jesteś sam". Członkowie grup samopomocowych, które spotykają się co jakiś czas i rozmawiają ze sobą, czują się mniej izolowani, gdy wiedzą, że inni mają podobne problemy.
Pracownicy opieki społecznej pomagają zorganizować grupy samopomocowe, stwarzają im warunki do działania, a z czasem grupy usamodzielniają się. Takie grupy mogą spotykać się w pomieszczeniach ośrodka pomocy społecznej (w Ostrowi udostępniane im będą w godzinach popołudniowych pomieszczenia Środowiskowego Domu Samopomocy). Stale mogą liczyć na pomoc pracowników, zwłaszcza gdy potrzebna będzie im fachowa porada, np. prawnika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki