Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomóż ostrołęckiemu Muzeum Żołnierzy Wyklętych wzbogacić zbiory

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Powstające w Ostrołęce Muzeum Żołnierzy Wyklętych zwraca się z prośbą do mieszkańców miasta i regionu.

- Apelujemy do ostrołęczan o odkurzenie domowych archiwów i rozmowę z dziadkami lub pradziadkami o wydarzeniach sprzed stu lat. Pilnie poszukujemy wszelkich materiałów związanych z historią Ostrołęki w latach 1914-1920, ze szczególnym uwzględnieniem odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Szukamy przede wszystkim zdjęć - o różnej tematyce: z działalności szkół, urzędów, organizacji, ale też z życia codziennego, rodzinnego, z ostrołęckich domów i ulic. Interesują nas też różnego rodzaju: dokumenty, listy, pocztówki, przedmioty codziennego użytku i rozmaite inne pamiątki pochodzące z tego okresu – apeluje muzeum.

I dodaje ważną informację: Jeśli ktokolwiek nie chciałby rozstawać się ze swoimi zbiorami - nie ma takiej potrzeby! Wypożyczymy obiekty, wykonamy kopie i zwrócimy oryginały właścicielom.

Ostrołęckie muzeum zainteresowane jest także historią udziału ostrołęczan i mieszkańców regionu w Powstaniu Warszawskim.

- W Powstaniu Warszawskim wzięło udział - wedle naszych dotychczasowych ustaleń - ponad 120 osób z Ostrołęki i okolic. Jesteśmy przekonani, że to nie jest jeszcze pełna lista - dlatego prosimy o pomoc w jej rozszerzeniu i uzupełnieniu. Gromadzimy informacje o osobach związanych z Ostrołęką i powiatem ostrołęckim (tutaj urodzonych, mieszkających przed wojną lub po wojnie), które były uczestnikami Powstania Warszawskiego (jako żołnierze, sanitariusze, łącznicy itd.) bądź też były świadkami tych wydarzeń, nawet jako dzieci – apeluje MŻW. - Jeśli ktoś z Państwa posiada informacje o takich osobach lub związane z nimi zdjęcia, dokumenty, pamiątki - bardzo prosimy o kontakt. W przyszłym roku uczcimy 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i do tego czasu pragniemy zgromadzić możliwie pełną listę nazwisk, żeby pamięć o nich przetrwała dla następnych pokoleń.

W obu sprawach można kontaktować się z muzeum: e-mail: [email protected] lub telefon: 512 959 347.

Warto też śledzić profil Muzeum Żołnierzy Wyklętych na Facebooku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki