Pomnik "Jeża" we wrześniu

  Pomnik "Jeża" we wrześniu

  Jarosław Sender

  Tygodnik Ostrołęcki

  Aktualizacja:

  Tygodnik Ostrołęcki

  Na sobotę, 5 września, zaplanowano odsłonięcie pomnika Zacheusza Nowowiejskiego "Jeża", zapomnianego bohatera północnego Mazowsza z lat 1939-46 (pisaliśmy o nim w ubiegłym miesiącu). Urodzony w Zembrzusie "Jeż" był jednym z ostatnich bojowników Armii Krajowej na terenie Janowa, Chorzel i Przasnysza. Zginął śmiercią samobójczą w 1946 roku, nie chcąc oddać się żywcem funkcjonariuszom UB, którzy go osaczyli.
  Pomnik "Jeża" we wrześniu
  - Chcemy odsłonić jego popiersie w pierwszą sobotę września. To jeszcze czas wakacyjny, choć już dzieci wrócą do szkół - mówi Waldemar Kzyżewski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia. - Mamy praktycznie już fundusze na popiersie, teraz pozostaną tylko kwestie techniczne. Chcemy też zachęcić władze samorządowe do wsparcia tego pomysłu.

  Według planów pomnik Zacheusza Nowowiejskiego stanie u wylotu ścieżki turystycznej wiodącej po Górach Dębowych, terenu leżącego na skraju gmin Chorzele i Janowo.

  - To będzie zarówno atrakcja turystyczna, jak i pamiątka po tym wybitnym człowieku naszych ziem - podsumowuje Waldemar Krzyżewski. - Zapraszamy więc już teraz wszystkich na tę uroczystość.

  Czytaj treści premium w Tygodniku Ostrołęckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Specjalnie dla Was

  Wideo