Polski Ład - korekta: ZUS w lutym zwróci emerytom i rencistom nadpłacony podatek

Opr. Andrzej Matys
Pixabay.com
Udostępnij:
Emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4 920 zł – 12 800 zł będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na korzystniejszych zasadach. Wraz ze świadczeniem za luty niektórzy świadczeniobiorcy otrzymają zwrot nadpłaconego podatku za styczeń 2022 roku.

- W piątek (7.01)Minister Finansów podpisał rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. - W tej sytuacji emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4 920 zł – 12 800 zł będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na ubezpieczenie zdrowotne na starych zasadach – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Oznacza to, że dla tej grupy świadczeniobiorców (4 920 zł – 12 800 zł) wprowadzenie Polskiego Ładu jest neutralne. Ich emerytury i renty nie będą pomniejszanie. Takich emerytów jest zaledwie 6 proc., a w przypadku rencistów pobierających świadczenia z ZUS - niecałe 2 proc.

Czytaj również:

- Nowa wysokość kwoty na rękę będzie obowiązywała już od lutego. Osoby, które już otrzymały wypłaty emerytury lub renty za styczeń, w lutym dostaną wyrównanie – wyjaśnia rzeczniczka podlaskiego ZUS.

Jak zapewnia ZUS, większość emerytów skorzysta na Polskim Ładzie.

  • Na przykład osoby ze świadczeniem brutto w okolicach 2 500 zł miesięcznie. Taka osoba wykorzystuje w pełni kwotę wolną od podatku, a brak odliczenia składki zdrowotnej nie jest przy tej kwocie świadczenia tak istotny.
  • Emeryt ze świadczeniem równym 2 500 zł przed zmianą przepisów otrzymywał na rękę 2 088 zł. Dziś jego świadczenie na rękę wzrosło do 2 275 zł, ponieważ nie zapłaci podatku w wysokości 187 zł miesięcznie. Rocznie daje to kwotę 2 244 zł więcej w portfelu takiego emeryta czy rencisty.
  • Z kolei osoba z minimalną emeryturą lub rentą – obecnie to 1 250,88 zł brutto - otrzymywała do na rękę 1 067 zł. Po zmianach wypłata wzrosła do 1 138 zł, czyli więcej o 71 zł miesięcznie i 864 zł rocznie.
  • Podobnie jest w przypadku osób, które pobierają świadczenie w wysokości 3 000 zł brutto. Zyskają one 148 zł miesięcznie, czyli 1 776 zł rocznie.

Czytaj również:

- Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu roczna kwota dochodu wolnego od podatku wzrośnie do 30 tys. zł. Wzrośnie też do 120 tys. zł pierwszy próg podatkowy. Kolejna zmiana dotyczy składki zdrowotnej, która nie będzie pomniejszała zaliczki na podatek – dodaje Katarzyna Krupicka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Polski Ład - korekta: ZUS w lutym zwróci emerytom i rencistom nadpłacony podatek - Kurier Poranny

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie