Polska szuka nowych możliwości inwestycyjnych i rynków zbytu w Afryce

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Debata na Polsko-Afrykańskim Forum Gospodarczym w czasie Wystawy Światowej Expo 2020 Dubai
Debata na Polsko-Afrykańskim Forum Gospodarczym w czasie Wystawy Światowej Expo 2020 Dubai Polska Press
Udostępnij:
Za nami Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze, drugie tej rangi wydarzenie, zorganizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu w ramach Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju. Trzon wydarzenia stanowiły panele dyskusyjne dotyczące: perspektyw inwestowania w Afryce, prowadzenia interesów w krajach afrykańskich oraz możliwości ich finansowania. Podsumowujemy najważniejsze wątki poruszane na forum.

28 marca w Dubaju odbyło się Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze, organizowane przez Polskę w ramach programu gospodarczego Polski na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju. To drugie po Polsko-Arabskim Forum Gospodarczym tak duże wydarzenie przygotowane przez Polskę. Forum zgromadziło ok. 250 przedsiębiorców i przedstawicieli instytucji publicznych z 28 krajów, m.in. z Nigerii, Maroka, Egiptu, Ghany, Beninu i Republiki Południowej Afryki. Organizatorem wydarzenia była Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH). Partnerami wydarzenia zostali: Orlen oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Państwa afrykańskie są otwarte na współpracę z Polską

W forum udział wzięło ok. 250 przedsiębiorców i przedstawicieli rządów, nie licząc uczestników online (łącznie na wydarzenie zapisało się 400 osób). Przesięwzięcie miało na celu umożliwienie nawiązania i zacieśnienia relacji gospodarczych z krajami afrykańskimi. Dzięki niemu przedsiębiorcy mogli znaleźć nowe rynki zbytu w Afryce, rozwinąć intratne inwestycje oraz postawić na eksport. Jest to szczególnie istotne dla firm, które prowadziły wcześniej interesy z Rosją, ale szukają nowych możliwości ze względu na inwazję na Ukrainę. Podczas wydarzenia rozmawiano m.in. o transferze polskiego know-how do Afryki, pogłębianiu stosunków gospodarczych i wzmacnianie więzi polsko-afrykańskich.

– Chciałbym podziękować przedstawicielom rządów państw afrykańskich za przyjęcie zaproszeń i udział w tym wydarzeniu. Jest nam niezmiernie miło gościć państwa i móc wspólnie dyskutować na perspektywami współpracy gospodarczej między Polską i Afryką. Dziękuję również obecnym dziś tak licznie przedstawicielom biznesu, zarówno tym na miejscu, jak i tym online. To wydarzenie jest przede wszystkim dla was. Bardzo liczę na to, że dzisiejsze rozmowy i nawiązane kontakty przełożą się na konkretne projekty biznesowe, korzystne dla obu stron – mówił Grzegorz Piechowiak, ministerstwo rozwoju i technologii, podczas uroczystego otwarcia forum.

W panelach dyskusyjnych, odbywających się w trakcie Polsko-Afrykańskiego Forum Gospodarczego, uczestniczyli politycy i biznesmeni z Polski, Nigerii, RPA, Maroka, Senegalu, Egiptu czy Ghany. Po polskiej stronie w wydarzeniu udział wzięli m.in.: Grzegorz Piechowiak – sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych, Lech Antoni Kołakowski – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, Szymon Byliński – dyrektor Departamentu Elektromobilności i Gospodarki Wodorowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Krzysztof Drynda – prezes zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Beata Daszyńska-Muzyczka – prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, Janusz Władyczak – prezes i CEO KUKE, Paweł Nierada – pierwszy wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, Magdalena Wymysłowska – Head of International Transactions w Banku Pekao, Dominika Niewierska – New Business Streams Development Manager w PKN ORLEN czy Anna Filipowicz Program Manager Tranzycji Wodorowej w Departamencie Strategii PKN ORLEN.

Wśród zagranicznych gości znaleźli się m.in.: E. Min. Arc. Olamilekan Adegbite – minister rozwoju górnictwa i stali w Nigerii, Abubakar Malami – minister sprawiedliwości w Nigerii, pan Jacques Mukwende - p.o. dyrektora Komisji Unii Afrykańskiej, dr Rimon Farouk – doktor nauk medycznych, przedsiębiorca i trener z Egiptu czy Siphokazi Feke – CEO i współzałożycielka Brainwave Medical Group.

Polska ma wiele możliwości inwestycyjnych w Afryce

Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze zostało podzielone na bloki tematyczne. W ramach wydarzenia odbywały się panele dyskusyjne z udziałem ekspertów i przedsiębiorców, zatytułowane: „Ewolucja łańcucha wartości żywności w Afryce w nadchodzącej dekadzie”, „Transport i infrastruktura”, „Zielona Afryka: inkluzywna i zrównoważona przyszłość”, „Przyszłość zdrowia” czy „Instrumenty wsparcia finansowego”. Dyskutowano m.in. na temat możliwości inwestycyjnych w takich państwach afrykańskich, jak: Senegal, Nigeria, Maroko czy RPA. Paneliści analizowali także możliwości i wyzwania stojące przed inwestorami i eksporterami.

Bezpieczeństwo żywności

Jeden z bloków tematycznych został poświęcony bezpieczeństwu żywności oraz sposobom na jego zapewnienie. Polska została zaprezentowana jako ważny producent i eksporter produktów spożywczych w Unii Europejskiej. Oddzielny aspekt spotkania stanowiły innowacje biotechnologiczne w polskich firmach.

Transport i infrastruktura

Specjalny blok tematyczny dotyczył rozwoju transportu i infrastruktury w Afryce. W spotkaniu uczestniczyli tacy przedsiębiorcy i eksperci, jak dr Moustafa Moharram – dyrektor wykonawczy w Moharram & Associates (Maroko) czy dr Hubert Joynt (RPA) – menedżer w Centre of Excellence Programme, który zajmuje się infrastrukturą i rozwojem przemysłu korporacyjnego w Afryce Południowej. Paneliści zastanawiali się m.in. nad tym, jaki wpływ na afrykańską infrastrukturę mają ekologiczne rozwiązania, bazujące na zielonej energii i napędach elektrycznych. Dyskutowano o transporcie w poszczególnych regionach oraz polskiej ofercie eksportowej.

Przyszłość zdrowia

Podczas debaty poświęconej przyszłości zdrowia rozmawiano m.in. o możliwościach inwestycyjnych związanych z branżą sprzętu i opieki medycznej, stanie afrykańskiej służby zdrowia, a także rozwoju sieci dystrybucji wyrobów medycznych. Poruszano takie aspekty, jak niedobór wyrobów medycznych w Afryce, telemedycyna czy szpitale modułowe.

Jak zauważył Ayodele Adeyemo – CEO i współzałożyciel PneumaCare z Nigerii, „w dalszym ciągu 5-10% pacjentów w Nigerii musi szukać opieki medycznej poza granicami kraju, m.in. w Indiach”. O braku sprzętu medycznego w Afryce mówiła także Siphokazi Feke – CEO i współzałożycielka działającej w RPA i Ghanie Brainwave Medical Group. Ekspertka podała przykład Ugandy, gdzie na 3-milionową populację przypadają jedynie trzy urządzenia do dializy.

– W krajach afrykańskich brakuje wyrobów medycznych. W niektórych krajach brakuje nawet solidnego systemu ubezpieczenia zdrowotnego – mówiła Siphokazi Feke. – Na zachodzie Afryki lokalne zdolności wytwórcze nie są wystarczające. (...) Pamiętajmy, że jeżeli chcemy zmienić sytuację, powinniśmy zainwestować w zakłady, które produkowałyby tam, na miejscu, niezbędne wyroby medyczne. Tych ostatnich nie ma sensu importować. Istnieją też państwa bardziej zaawansowane pod względem rozwoju opieki medycznej, gdzie nacisk położony jest na rozwój dystrybucji w regionie. (...) Jednak nawet, jeżeli jakieś innowacje trafiają do Afryki, istnieją niewielkie szanse na to, że zostaną one rozpowszechnione na całym kontynencie – kontynuowała prezeska Brainwave Medical Group.

Standard służby zdrowia w krajach afrykańskich jest bardzo zróżnicowany. Przykładowo Senegal stał się swojego rodzaju hubem medycznym, ma bardzo wysoki potencjał rozwoju medycyny i własny uniwersytet medyczny. Kraj ten stanowi także atrakcyjną destynację dla przedsiębiorców zainteresowanych inwestowaniem w systemu dostaw gazu i ropy.

Odnawialne źródła energii

Podczas panelu zatytułowanego „Zielona Afryka: inkluzywna i zrównoważona przyszłość” poruszano kwestię odnawialnych źródeł energii oraz wyzwań związanych z ochroną środowiska. Zostały również podjęte takie tematy, jak: technologie wodne, elektromobilność, odnawialne źródła energii i zrównoważona gospodarka odpadami. Rozważano potencjał inwestycyjny Afryki, związany z tego typu rozwiązaniami, dyskutowano o zielonej energii i napędach elektrycznych.

Wsparcie finansowe

W trakcie debaty poświęconej możliwościom finansowania inwestycji w Afryce na wokandę trafiły instrumenty wsparcia finansowego dla przedsiębiorców zainteresowanych nawiązaniem stosunków biznesowych z biznesmenami z krajów afrykańskich. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele takich instytucji, jak Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Bank Pekao, GPW Tech czy Bank Gospodarstwa Krajowego. Paneliści rozmawiali m.in. o zabezpieczeniu środków finansowych na inwestycje oraz możliwościach, jakie stwarzają dla inwestorów poszczególne instytucje.

PAIH, KUKE i BGK mogą pomóc w przygotowaniach do zagranicznej inwestycji. Przykładowo, Polska Agencja Inwestycji i Handlu posiada swoje placówki w pięciu afrykańskich krajach: Egipcie, Kenii, Maroku, Nigerii i RPA, a dodatkowo ma swoje przedstawicielstwa w wielu innych afrykańskich państwach.

Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze upłynęło pod znakiem spotkań biznesowych, intensywnych dyskusji oraz wymiany wiedzy. Stworzyło okazję do pogłębienia wiedzy na temat warunków inwestowania w państwach afrykańskich oraz specyfiki prowadzenia tam biznesu. Uczestnicy wydarzenia mogli dowiedzieć się, jakie branże są perspektywiczne oraz na co zwrócić uwagę, prowadząc interesy z kontrahentami z drugiego pod względem powierzchni kontynentu na świecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

EcoBike

Ecobike Sx300 Green 29 2021

9 499,00 zł9 299,00 zł
miejsce #2

MBM

MBM E1200 Karios U16 Czarny 27.5 2022

12 599,00 zł
miejsce #3

Indiana

Indiana E4000 Czarny 26 2021

3 499,00 zł
miejsce #4

Torpado

Torpado Era Czarny 28 2022

6 799,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polska szuka nowych możliwości inwestycyjnych i rynków zbytu w Afryce - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie