Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska coraz bardziej wysycha. Zaczyna brakować nam wody. Czyżby zbliżała się wielka katastrofa ekologiczna?

Jakub Kłyszejko
Jakub Kłyszejko
Mamy coraz mniej wody. To przekłada się na zmianę klimatu, a także nasze życie. Mocno podrożały ceny żywności.
Mamy coraz mniej wody. To przekłada się na zmianę klimatu, a także nasze życie. Mocno podrożały ceny żywności. Waldemar Wylegalski
Poziom opadów tegorocznej zimy nie różni się zbytnio od tego, co widzieliśmy w poprzednich latach. Jednak śniegu cały czas jest zbyt niski. W naszym regionie nie widzimy go wcale. Tak naprawdę możemy go spotkać tylko w górach. To mocno wpływa na niekorzystne zmiany w klimacie, a także ceny żywności, które cały czas idą w górę.

Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu zimą dominowało mroźne i suche powietrze. Kilkudziesięciostopniowe mrozy nie były niczym nadzwyczajnym. Temperatury rzędu -10, czy -20 stopni Celsjusza były normalnym zjawiskiem i nie dziwiły nikogo. Tak samo jak padający i długo zalegający śnieg. Wszystko miało swój urok. Nie tylko dla dzieci, które mogły pojeździć na sankach lub cieszyć się z białych świąt, lecz przede wszystkim dla środowiska.

Trwa głosowanie...

Czy zamierzasz oszczędzać wodę, aby przyczynić się na rzecz środowiska?

Deszcz zimą niepotrzebny

Z punktu widzenia przyrody, deszcz, który pada zimą, jest dla środowiska praktycznie bezużyteczny. W przypadku opadów śniegu woda mogłaby przez kilka miesięcy leżeć na polach i powoli zasilałaby rośliny. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zanotował najsuchszy styczeń od prawie 50 lat. To bardzo niespotykane wydarzenie, które może wpłynąć na poważne problemy latem. Musimy być przygotowani na suszę. Ona wiąże się z realnymi stratami, a przede wszystkim podniesieniem cen żywności. Eksperci informują, że te mogą wzrosnąć aż o kilkadziesiąt procent.

Susze praktycznie od zawsze pojawiały się w naszym kraju. Najpoważniejsza miała miejsce w 1992 roku, gdzie zmagaliśmy się z falami upałów i pożarów lasu. W XXI wieku mocno doskwierały nam susze z 2003, czy 2010 roku. Jednak w ostatnich latach coraz częściej mamy z nimi do czynienia. To niepokojące zjawisko, które ilustruje skalę problemu, z jakim coraz mocniej zaczynamy się zmagać.

Jeśli taka sytuacja się utrzyma, to możemy mieć suszę chyba najbardziej w swojej mocy najsilniejszą w porównaniu z ostatnim pięćdziesięcioleciem. To będzie trudna wiosna - podsumował na antenie Radia Plus minister Marek Gróbarczyk.

Coraz mniej wody...

Polska jest dużo poniżej europejskiej średniej, jeżeli chodzi o ilość wody przypadającej na jednego mieszkańca. W naszym kraju jest to 1,5 tysiąca metrów sześciennych rocznie. Dla porównania Hiszpanie mają dwa razy więcej, a europejska średnia jest jeszcze wyższa. Według naukowców do 2030 roku problem niedostatku wody pitnej może dotyczyć już 40 procent populacji.

- W zeszłym roku na jednego mieszkańca w Polsce przypadało cztery razy mniej wody, niż statystycznie na jednego Europejczyka, więc niewątpliwie mamy problemy z wodą- mówi Przemysław Daca, prezes PGW Wody Polskie. - Co roku skraca się okres, w którym występują okresy suszy lub powodzi - dodaje Daca.

OBEJRZYJ: Flesz - susza 50-lecia w Polsce, oto zagrożone regiony

Oszczędzajmy wodę

Musimy nauczyć się gospodarować wodą w bardziej rozważny sposób. Codziennie każdy z nas zużywa około 200 litrów wody - myjąc się, pijąc i korzystając z toalety. Ilość wody potrzebna, żeby dostarczyć ludziom jedzenie, jest 10-krotnie większa niż tej zużywanej w domach. To samo dotyczy produkcji energii. Aż 90 procent generatorów energii na świecie wykorzystuje wodę w procesie chłodzenia. Blisko 30 procent wody marnuje się przez przeciekające pod ziemią rury.

Ceny żywności pójdą w górę

Według najnowszych danych w styczniu inflacja cen żywności przyspieszyła i wyniosła 7,5 proc. w stosunku do stycznia ubiegłego roku. Może być jeszcze gorzej, ponieważ ceny żywności w najbliższym czasie nadal będą rosnąć. W środę 15 stycznia GUS uszczegółowił dane: wieprzowina w przeciągu roku podrożała o 23.6 procenta, wędliny o 11.9 proc., a cukier o 20,7 proc. Ciekawe co przyniosą nam kolejne miesiące...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polska coraz bardziej wysycha. Zaczyna brakować nam wody. Czyżby zbliżała się wielka katastrofa ekologiczna? - Gazeta Lubuska

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki