MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Policjant radził kobietom

(mch)
Łatwowierność i korzystanie z tzw. okazji to najprostsza droga, by stać się ofiarą przestępstwa - przestrzegał 18 kwietnia kobiety z przasnyskiego klubu "Zawsze zdrowa i aktywna" nadkomisarz Jerzy Pałysa z KPP w Przasnyszu.

Klub "Zawsze zdrowa i aktywna" działa przy Stowarzyszeniu "Razem". Spotkanie, które odbyło się 18 kwietnia w Komendzie Powiatowej Policji, nie było pierwszym spotkaniem mieszkanek Przasnysza. W ubiegłym roku stowarzyszenie zorganizowało cykl wykładów na temat zdrowia i kondycji kobiet dojrzałych. W każdym miesiącu panie mogły zasięgnąć opinii innego lekarza specjalisty. W tym roku na comiesięczne wykłady zabrakło pieniędzy. Udało się jednak zorganizować wykład na temat bezpieczeństwa kobiet.
- W ostatnim czasie bardzo nasiliły się wszelkiego rodzaju oszustwa. Przestępcy są bardzo pomysłowi, mają dobry sprzęt i potrafią wykorzystywać łatwowierność ofiar - przestrzegał zastępca komendanta powiatowego policji nadkomisarz Jerzy Pałysa i podawał przykłady. Jedno z najbardziej rozpowszechnionych oszustw polega na wynajmowaniu mieszkań. Oszust, który podaje się za właściciela lokalu, każe sobie zapłacić z góry za np. trzymiesięczny okres wynajmu i... znika bez śladu.
- W takich sytuacjach nie należy się śpieszyć, trzeba najpierw sprawdzić dokładnie dokumenty i potwierdzić je u notariusza - radzi Pałysa. Kolejna kategoria oszustów to przebierańcy - osoby udające urzędników, pracowników elektrowni, spółdzielni mieszkaniowej, policjantów albo księży. Oszuści ci pragną pozyskać nasze zaufanie, by wejść do naszych mieszkań i wynieść z nich co cenniejsze rzeczy. Szczególnie narażone na takie oszustwo są osoby starsze i samotne. Przestępcy lubią też działać w tłumie: na targowiskach, w sklepach, autobusach czy poczekalniach. Łatwo im wówczas odwrócić uwagę ofiary, rozciąć torbę i wyłuskać z niej portfel. - Dlatego wybierając się na zakupy, należy zabrać tylko niezbędną ilość pieniędzy, a portfel najlepiej ukryć w wewnętrznej kieszeni - twierdzi nadkomisarz i apeluje, by zwracać uwagę na nieznane osoby i dziwne zachowania.
- Społeczeństwo zachodnie reaguje nawet na źle zaparkowany samochód. Tam, dzięki czujności mieszkańców, bardzo często udaje się zapobiegać kradzieżom i włamaniom. - Pałysa przestrzegł także przed tzw. okazjami. - Zawsze zachowujmy zdrowy rozsądek, a w razie wątpliwości radzę skontaktować się z policją.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki