Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci przebierańcy. Oszuści żądali pieniędzy, rzekomo fałszywych

Robert Majkowski
KMP Ostrołęka
Wchodzili do domów w ubraniu policjantów. Opisywali zmyśloną interwencję i żądali wydania pieniędzy. Miały być fałszywe. Ale fałszywi byli tylko policjanci. Oszuści trafili do aresztu. Znaleziono przy nich ponad 6 tys. zł, paralizator i dwie atrapy broni

Do jednego z domów na terenie gminy Czerwin wszedł mężczyzna w ubraniu policjanta.

- Domownikom opisał historię, która wydała się wiarygodna - informuje Sylwester Marczak, oficer prasowy ostrołęckiej komendy. - Na koniec zażądał pieniędzy, które należy sprawdzić, ponieważ mogą być fałszywe. Początkowo otrzymał pieniądze, jednak zachowanie fałszywego policjanta wzbudziło u pokrzywdzonego podejrzenia i odebrał on przekazaną wcześniej gotówkę w kwocie kilku tysięcy złotych. Sprawca miał być ubrany m.in. w kamizelkę odblaskową i przez cały czas podkreślał, że jest policjantem.

Prawdziwi funkcjonariuszy o dziwnej interwencji fałszywych mundurowych dowiedzieli się w środę, 26 lutego.

- Natychmiast rozpoczęły się intensywne działania, sama zaś sprawa została potraktowana priorytetowo - dodaje Sylwester Marczak. - Policjanci operacyjni wydziału dw. z przestępczością przeciwko mieniu szybko wpadli na trop podejrzanych. Po kilku godzinach zatrzymano pierwsze osoby, a ostatecznie trójkę podejrzanych. Dwóch mężczyzn i jedną kobietę. Są oni w wieku od 30 do 45 lat. Dwoje z nich to mieszkańcy powiatu łomżyńskiego, jeden to mieszkaniec powiatu ostrołęckiego. Podczas przeszukania podejrzanych oraz pojazdu, którym się poruszali zabezpieczono m.in. ponad 6 tysięcy złotych, paralizator, dwie atrapy broni z kaburami, kamizelki odblaskowe, łom metalowy. Cała trójka trafiła do policyjnego aresztu.

Poza tym okazało się, że podobny sposób działania dwukrotnie odnotowano na terenie gminy Goworowo. Dzisiaj, 28 lutego, podejrzani usłyszą zarzuty. Obecnie postępowanie powyższej sprawie prowadzone jest w kierunku oszustwa. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Co zrobić, żeby nie dać się nabrać fałszywym mundurowym? Radzi policja.
- Pamiętajmy, że każdorazowo policjant nieumundurowany ma obowiązek okazania legitymacji służbowej przed podjęciem czynności służbowych - doradza Sylwester Marczak. - W przypadku policjantów umundurowanych legitymacja okazywana jest tylko na żądanie. Dodatkowo można skontaktować się z dyżurnym policji celem potwierdzenia autentyczności policjantów. To właśnie on kieruje policjantów na interwencje i będzie to stanowiło ostateczne potwierdzenie wiarygodności funkcjonariuszy. Oczywiści kontaktujemy się z dyżurnym pod nr 997, a nie pod numerem wskazanym przez osoby podające się za policjantów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki