Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja więcej wykrywa

(mb)
Makowscy policjanci pracowali skuteczniej w minionym roku. Powiat makowski od lat należy do najspokojniejszych na Mazowszu. W zeszłym roku na 100 tys. mieszkańców przypadło tu 161,3 przestępstw (średnia wojewódzka to 223,5). W roku 2003 nie było w pow. makowskim ani jednego zabójstwa. Przestępstw było jednak w sumie o 17,7 poc. więcej niż w roku 2002. Szczególnie wzrosła liczba przestępstw gospodarczych (z 34 w roku 2002 do 127 w ubiegłym roku). Ten wzrost związany jest z częstszą ich wykrywalnością.

Podinsp. Zbigniew Skałkowski, obejmując 13 stycznia ub. roku funkcję komendanta powiatowego policji w Makowie, zapowiadał, że będzie zabiegał przede wszystkim o poprawę skuteczności pracy makowskiej policji.
Podstawowym wskaźnikiem statystycznym w policji jest tzw. wykrywalność, czyli odsetek spraw, w których sprawcy zostali ustaleni. W roku 2003 wykrywalność makowskiej policji wyniosła 64,2 proc., a więc była wyższa od tej z roku 2002 o 10,1 proc. Była też wyższa o 3,9 proc. od średniej wojewódzkiej, co uplasowało makowską komendę na 16. miejscu wśród 28 komend.
W najbardziej dokuczliwej dla mieszkańców kategorii - przestępstw kryminalnych - wykrywalność też wzrosła o prawie 10 proc. i wyniosła 46 proc. (o 1,8 proc. powyżej średniej wojewódzkiej). Plasuje to makowską komendę na 15. miejscu w woj. mazowieckim. Makowscy policjanci ujęli w tamtym roku niemal co czwartego złodzieja (wykrywalność wzrosła o 6,4 proc.) oraz co piątego włamywacza (wzrost wykrywalności o 7,9 proc.). Nie udało się jednak znaleźć ani jednego sprawcy włamań do - w sumie - 30 samochodów w Makowie.
W ub. roku policjanci ujawnili dwie grupy przestępcze, które włamywały się do domków letniskowych oraz dwie grupy kradnące przewody z linii energetycznych. Zatrzymano też oszusta z Łomży, który wykorzystując ufność starszych ludzi wyłudził od nich spore kwoty pieniędzy. W sumie udowodniono mu 50 przestępstw w kilku powiatach, z czego trzy w pow. makowskim.
- Lepsze wyniki pracy to zasługa wszystkich funkcjonariuszy - podkreśla komendant Zbigniew Skałkowski. - Dobrym posunięciem było utworzenie w kwietniu ub. roku dwóch posterunków policji: w Różanie i Krasnosielcu.
W makowskiej policji pracuje teraz o kilkunastu policjantów więcej niż przed rokiem. To skutek zapełnienia wakatów, a także zwiększenia liczby etatów. Warunki pracy w komendzie powiatowej nadal są trudne, ale kilka miesięcy temu pomalowano wszystkie ściany w budynku, świetlicę zamieniono na trzy pomieszczenia dla policjantów, wyremontowano też wejście do komendy wraz z dyżurką.
Prawdopodobnie w tym roku rozpocznie się remont budynku przy ul. Łąkowej, do którego ma się przenieść komenda. Jeśli samorządy nie dołożą się do remontu, potrwa on kilka lat.
- Współpraca z większością samorządów układa się dobrze - mówi komendant Zbigniew Skałkowski. - Pomagają nam na miarę swoich możliwości. Przy tej okazji pragnę podziękować pani dyrektor Banku Spółdzielczego w Krasnosielcu, która jako jedyna odpowiedziała na nasz apel i podarowała nam na Gwiazdkę wysokiej klasy latarkę, niezbędną podczas pracy w nocy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki