MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polakom na Białorusi odebrano szkoły ufundowane przez Polskę

Andrzej Pisalnik
Andrzej Pisalnik
Wybudowana przez podatnika polskiego dla rodaków na Białorusi szkoła w Grodnie stanie się rosyjska
Wybudowana przez podatnika polskiego dla rodaków na Białorusi szkoła w Grodnie stanie się rosyjska fot. Znadniemna.pl
Od roku szkolnego 2022/2023, dwie istniejące na Białorusi i wybudowane za koszt polskiego podatnika polskie szkoły w Grodnie i Wołkowysku przejdą na nauczanie w języku rosyjskim. Jest to efekt realizowanej przez władze Białorusi przymusowej rusyfikacji.

O tym, że od nowego roku szkolnego nauczanie w języku polskim w grodzieńskiej Szkole Średniej nr 36 z polskim językiem nauczania zostanie zastąpione nauczaniem w języku rosyjskim poinformowała w maju rodziców uczniów tej placówki jej dyrektor Danuta Surmacz. Wówczas obiecała, że w siatce nauczanych w szkole przedmiotów pozostaną „język polski” i „literatura polska”. Ostatnio jednak nie potwierdziła informacji o jakiejkolwiek styczności uczniów szkoły z językiem polskim w procesie nauczania.

„Ostatni polonez w Polskiej Szkole w Grodnie… Dzisiejsze zakończenie roku szkolnego w klasach 4. było symboliczne. Serce mnie boli na samą myśl, że szkoła, z którą jestem związana od 26 lat, przestanie istnieć jako placówka, kształcąca w najlepszych polskich tradycjach, jako szkoła mająca niepowtarzalną atmosferę i ucząca nasze dzieci po polsku. Jestem niezmiernie wdzięczna wam nauczyciele za wysiłek i ofiarną pracę i cieszę się, że mogłam wam powierzyć wychowanie moich dzieci” – tak skomentowała wiadomość na facebooku, wieloletnia działaczka polskiej mniejszości na Białorusi i matka dwojga uczniów szkoły Anżelika Orechwo.

Inna rodzicielka Natalia Soroka oświadczyła z kolei, że rodzice podejmą jeszcze próbę obrony prawa swoich dzieci do pobierania w ojczystym języku chociażby zajęć z języka i literatury.

Los, podobny do grodzieńskiej szkoły ma spotkać identyczną placówkę w Wołkowysku oraz klasy z polskim językiem, nauczanym jako przedmiot w większości białoruskich miast.
Jak informował portal Związku Polaków na Białorusi Znadniemna.pl o wydaleniu języka polskiego i literatury polskiej z siatki wykładanych przedmiotów poinformowali już poloniści, pracujący w szkołach Mohylewa i Brześcia.

Swoją decyzją o wyeliminowaniu z państwowego systemu edukacji nauczania języka polskiego władze Białorusi łamią prawo polskiej mniejszości narodowej do nauczania dzieci w języku ojczystym.

Ponadto, likwidując nauczanie w języku polskim w szkołach, wybudowanych w latach 90. minionego stulecia przez Polskę dla naszych rodaków na Białorusi, dyktatura Łukaszenki łamie porozumienie, określające zasady funkcjonowania placówek, które zostało zawarte między formalnym właścicielem budynków szkól, czyli Związkiem Polaków na Białorusi, a władzami lokalnymi Grodna i Wołkowyska. Na mocy porozumienia nie jest dopuszczane wykorzystywanie budynków nauczania w językach innych, niż język polski.

Polityka rusyfikacyjna białoruskiego dyktatora dotknęła nie tylko szkół polskich w rządzonym przez Łukaszenkę kraju. Od nowego roku szkolnego ma zostać zlikwidowanie i zastąpione rosyjskim nauczanie w języku litewskim w dwóch szkołach w Rymdziunach i Pielasie, ufundowanych przez Litwę dla swojej mniejszości narodowej w zwartych skupiskach jej zamieszkiwania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polakom na Białorusi odebrano szkoły ufundowane przez Polskę - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki