Polacy z Brazylii uratują naszą gospodarkę? Rząd chce ściągać do kraju nową i starą Polonię. To nawet 20 milionów rodaków na całym świecie!

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
W reakcji na coraz groźniejszy dla polskiej gospodarki brak pracowników rząd chce ściągnąć nad Wisłę jak najwięcej Polaków mieszkających na obczyźnie. Chodzi nie tylko o tych, którzy wyjechali za granicę w ostatnich latach, ale i licznych przedstawicieli rozsianej po świecie Polonii, która opuszczała Polskę falami po II wojnie światowej, a nawet wcześniej. Na przykład z Brazylii, gdzie Polacy emigrowali już 150 lat temu. Ponoć w ogarniętym kryzysem kraju kawy, karnawału, Copacabany i Ipanemy mnóstwo potomków dawnych emigrantów znad Wisły, również tych nie znających języka polskiego, zainteresowanych jest wyjazdem do ojczyzny żubrów, krypt, Chałup i Rowów.

WIDEO: Barometr Bartusia

Tydzień temu kilkanaście organizacji gospodarczych, przy wsparciu największych polskich metropolii, zaapelowało z Krakowa do rządu, by ułatwił zatrudnianie i osiedlanie się w Polsce cudzoziemców. – Jeśli szybko nie zmienimy prawa i procedur, w perspektywie kilku lat zabraknie nam co najmniej 1,5 mln pracowników i polska gospodarka stanie. Uderzy to i w przedsiębiorców, i w pracowników, w budżet państwa, i ZUS – ostrzega Sebastian Chwedeczko, szef krakowskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, która wraz z władzami Krakowa zainicjowała i współtworzyła apel.

Uczestniczący w spotkaniu Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił uwagę, że polskie firmy, intensywnie poszukujące rąk do pracy na Ukrainie czy Białorusi oraz na Dalekim Wschodzie, mogą od niedawna oferować zatrudnienie całej Polonii, a nie tylko tej mieszkającej w krajach postkomunistycznych.

- Program „Karta Polaka” został rozszerzony na wszystkich polskich emigrantów i ich potomków rozsianych po kuli ziemskiej. Największe zainteresowanie i nadzieje budzi Brazylia, gdzie mieszka mnóstwo naszych rodaków. Wielu z nich chce przyjechać do Polski – mówi minister Abramowicz.

20 milionów (potencjalnych) reemigrantów

Pierwotnie ustawa o Karcie Polaka obejmowała jedynie naszych rodaków mieszkających w 15. krajach dawnego Związku Sowieckiego. Rząd uznał jednak, że bez obaw można te przepisy rozszerzyć na inne kraje świata. Obecne szacunki wskazują, że poza granicami Polski może żyć nawet 20 mln polskich emigrantów lub ich potomków.

Najliczniejsza jest Polonia w USA (liczy między 9,5 a 10,6 mln), druga wielka grupa (2 mln) mieszka w Niemczech, a trzecia (ok. 1,8 mln) – w Brazylii. Kolejne skupiska to: Francja (ponad milion), Kanada (900 tys.), Wielka Brytania (850 tys.), Argentyna (450 tys.), Białoruś (400 tys.). Litwa (235 tys.) i Australia (200 tys.). Kontrowersje budzi liczebność Polonii na Ukrainie – oficjalnie jest tam niespełna 150 tys. naszych rodaków, ale Oleg Mandiuk, konsul generalny Ukrainy w Krakowie, mówił niedawno podczas debaty na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, że „do rąk obywateli Ukrainy trafiło lub niebawem trafi prawie milion Kart Polaka”. Nieoficjalne szacunki mówią o 900 tys. Ukraińców polskiego pochodzenia (lub Polaków z ukraińskim obywatelstwem).

Karta Polaka jest dokumentem potwierdzającym – wedle ustawy - „przynależność do narodu polskiego”. Umożliwia swobodny przyjazd do Polski, szybkie osiedlenie się na stałe i podjęcie pracy.

Kto chętny do pracy w Polsce

Ilu Polaków żyjących na obczyźnie może w najbliższym czasie chcieć wrócić i pracować w Polsce? Piotr Palutkiewicz ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców zwraca uwagę, że można wykorzystać fakt, iż polska gospodarka cieszy się w świecie dobrą renomą, a w krajach takich, jak Brazylia czy Argentyna panuje polityczny chaos i gospodarczy kryzys. Może to zachęcić część Polonii do przyjazdu nad Wisłę.

ZPP przekonuje, że trzeba w takich krajach przeprowadzić porządne kampanie informacyjne (po polsku, portugalsku, hiszpańsku) na temat możliwości uzyskania Karty Polaka, dostępnych kursów językowych, polskiej kultury i gospodarki, a przede wszystkim – wskazać wszystkim wielka szansę wyjazdu do Polski i podjęcia pracy, nauki, bądź studiów.

Pracodawcy przekonują rząd do złagodzenia wymogów wobec osób występujących o Kartę Polaka. Chodzi zwłaszcza o zniesienie warunku znajomości języka polskiego (chętny miałby jedynie dowieść związków z naszym krajem). Ministerstwo Spraw Zagranicznych proponuje w zamian intensywne kursy językowe dla wszystkich wnioskodawców mających tego typu problem.

Polska przyciągnie swym... bogactwem i nieustannym rozwojem?

Brazylia wytwarzała w latach 80. i 90. XX wieku dwa razy wyższy niż Polska produkt krajowy (PKB) na mieszkańca. Dzisiaj jest odwrotnie: PKB na głowę w pogrążonym w chaosie kraju nad Amazonką wynosi, po uwzględnieniu siły nabywczej, 16 tys. dolarów (82. miejsce na świecie), a w Polsce – 32 tys. dol. (45. miejsce). W przypadku Argentyny, która zapewne niebawem zbankrutuje (po raz 9 w historii!), dochód na głowę wynosi 20,5 tys. dol. (62. miejsce w świecie). Polska rośnie, a tam jest źle, więc (re)emigracja potomków dawnych emigrantów wydaje się prawdopodobna. Sceptycy wskazują jednak, że z punkty widzenia ewentualnych emigrantów - są w świecie wciąż ciekawsze miejsca niż Polska. Więc jeśli nasz rząd nie stworzy jakichś nadzwyczajnych zachęt, raczej nie ma co marzyć o masowym napływie rąk do pracy z tego kierunku.

Mniej prawdopodobne są powroty Polaków z krajów o znacznie wyższym dochodzie i poziomie życia, czyli głównie Niemiec i Wielkiej Brytanii. W tej chwili wciąż więcej naszych rodaków tam wyjeżdża niż stamtąd wraca. Jednak trapiąca RFN recesja oraz potworne zamieszanie wywołane Brexitem – przy jednoczesnym dalszym wzroście gospodarczym Polski i niwelowaniu różnić w dochodach - mogą skłonić część emigrantów do przyjazdu nad Wisłę i podjęcia tutaj pracy lub uruchomienia firmy. Wiele zależy jednak od dalszej polityki gospodarczej polskiego rządu; Ostatnie obietnice polityków przeraziły i sfrustrowały działających nad Wisła przedsiębiorców, co może działać odstręczająco.

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: Polacy z Brazylii uratują naszą gospodarkę? Rząd chce ściągać do kraju nową i starą Polonię. To nawet 20 milionów rodaków na całym świecie! - Dziennik Polski

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Buy Nembutal Pentobarbital,(whatsapp 19733064291)pentobarbitone

We are suppliers of high-quality Nembutal Pentobarbital, also known as

pentobarbitone

If you are looking for pentobarbital for sale or where to buy nembutal

online, you at at the right site; A place where you can get first hand

information about Voluntary Euthanasia, assisted dying and also buy

Nembutal online.

. We are the best source and #1 supplier of high-quality Nembutal

Pentobarbital and other barbiturates products in the United States and

Europe.

email...: painlesssleep@dr.com

WhatsApp.....: 1 (973) 306-4291

We are the leading supplier of Nembutal (Sodium Pentobarbital) and

other barbiturates online. We ship discreetly and risk free to

individuals and laboratories in over 47 countries since 2007.

Our customer support is there 24H/7 working to provide accurate and

working answers to all your Nembutal related questions questions, We

assure you high quality Nembutal products.

We sell Nembutal in 3 forms; Nembutal oral solution, Nembutal pills

and nembutal powder. We ship all three forms of nembutal to Australia,

Germany, Spain, Italy, USA, Just to mention a few

It is our belief that voluntary euthanasia, physician-assisted

suicide, and self-deliverance, are all appropriate ways of ending

one’s life depending on the individual’s medical and ethical

circumstances.

There’s hope though for people who are in pain and are looking for a

peaceful passing and that hope comes in the form of Nembutal

Pentobarbital Sodium. Nembutal is the proven drug of choice for

Voluntary Euthanasia and assisted suicide with its ability to provide

a slow, peaceful and painless death.

email...: painlesssleep@dr.com

WhatsApp.....: 1 (973) 306-4291

#creativity

#andreprevin

#depression

#andreprevin

#jazz #ig

#music

#shipwrecked

#pianoman

#pianolessons

#seconal

#nembutal

#pianopiano

#Sodium

#Pentobarbital

#death

#drug

#painless *

#Pentobarbital

#mentalhealth

#life

#love

#instalife

#spirituality

#depression

#creativity

#suicide

#depression

#sad

#depressed

#mentalhealth

#love

#suicidal

#anxiety

#selfharm

#death

#instasuicideprevention

#instadepression

#instacreativity

#instasuicide

#instamentalhealth

G
Gość

( 1(973)306-4291)Buy Ibogiane Buy Iboga Capsules Online - Buy Ibogaine HCL Online online-Buy pain pills online-Buy cbd pills-Buy weed/cannabis/kush/cocaine/herione online

Legit Online Drug Supplier Welcome legit online drugstore buy all your pills here, cocaine for sale online, buy ecstasy, amphetamine pills, crack, cocaine, research chemicals, MDMA pills, powder cocaine for sale, painkillers on sale, pure heroin for sale, buy dmt powder, brown heroin for sale

Our Crystal meth is now coming in from Mexico as a result of restrictions in the U.S. This research chemical has no unwanted side effects during and after the action. Smoking gives stronger effects. Buy Crystal Meth Online Without Any Hassle And No Hidden Fees Top Sheath USA, UK, Canada and Australia.

We deliver directly to the address you wish. You can pay by Western Union, MoneyGram, Cash App, Bitcoin, No Credit Card is Accepted!!!

Shipping is effected safely by registration, the orders are dispatched to private addresses and Packstations.

website: http://seatrackmarket.com

E-mail : painlesssleep@dr.com

Call: 1 (973) 306 4291 (USA/Canada)

whatsapp: 1 (973) 306 4291

Buy Oxycontin 40mg

Buy Oxycontin 80 mg

Buy Percocet 10/625mg

Buy Diazepam Valium 10 mg

Buy Xanax 2 mg

Buy Suboxone 8 mg

Buy Roxycodone 30 mg

website: http://seatrackmarket.com

E-mail : painlesssleep@dr.com

Call: 1 (973) 306 4291 (USA/Canada)

whatsapp: 1 (973) 306 4291

Buy Opana 10 mg

Buy Mandrax (Quaalude) 300 mg

Buy Hydrocodone 500 mg

Buy Ritalin 5 mg

Buy Adderall 30 mg

Buy Lortab Watson 7.5 mg

Buy Methadone

Buy Dexedrine

Buy Vyvanse caps

Buy Phentermine K25 37.5 mg

Buy Hydrocodone 10/325 mg

Buy Vicodin ES 7.5/750 mg

Buy OPANA ER - 40MG

Buy Restoril (Temazepam) 30mg

Buy NORCO 10 mg/325 mg

Buy Zohydro ER 20mg

Buy Quaalude 300 mg

Buy Rohypnol

Buy Ambien (Zolpidem) - 5mg

Buy Ativan (WYETH) - 2mg

E-mail : painlesssleep@dr.com

Call: 1 (973) 306 4291 (USA/Canada)

whatsapp: 1 (973) 306 4291

G
Gość

whatsapp( 19733064291)Buy Pondimin, Ponderax and Adifax(Fenfluramine hydrochloride) Adipex(Phentermine) 37.5mg Medical Marijuana Viagra Cialis Amphetamine-type stimulants,

Coca/cocaine, Adapin (Doxepin) Hallucinogens, Opiates, Sedative hypnotics, Cocoa Leave, Black tar H, MDPV, Mephedrone, Mdma, Mdai, Methedrone, Methylone, Diabeties meds, Infedelity meds, Heroin, Methamphetamine, Bulytone (bk-MBDB), Flephedrone, Butylone (bk-MBDB ), Barbiturates, Methadone, Benzodiazepines, Tobacco, Buprenorphine, Solvents, 4-MTA, L-SD, Methylphenidate,

Anabolic steroids, GHB, Ecstasy, Alkyl nitrates, Khat, Xanax, Ritalin, Activan, Oxycondon, Oxycondon, Tramadol, Tramol, HGH, Soliris, Elaprase, Naglazyme, Cinryze, ACTH, Folotyn, Myozyme, Arcalyst, Ceredase/Cerezyme, Fabrazyme, Ketamine, LSD, Actavis, promethazine, codeine 16oz and 32oz available, Oxycontine, Hydrocodone, Heroin. Contact:

==========================================

WE ADVICE ALL OUR CLIENTS TO BE PATIENT WITH US IF WE DELAY TO REPLY

Our mission is to provide outstanding online pharmacy customer service and to be your preferred connection to the best online pharmacies. Our affiliation with TCDS gives you

access to both brand name and generic drugs from regulated sources, including the UK, the European Union, Asia and New Zealand, along with Canada and other selected "1st

world" countries. Pondimin (Fenfluramine) Soul Pharma Industry has operated continuously under the same management. With us, your order is safe and handle by pro-

professionals, no prescription is required to place an order with us, and prices are very competitive. Please do not hesitate to forward to us your Inquiry any time possible

and have them mailed directly to your home on time. We offer FREE shipping on bulk orders and additional service on bulk inside the U.S.A and CANADA

G
Gość

(https://thedarkwebdocs.com)Buy real/fake driver's license,passports online,green cards(documents@diplomats.com)Identity Cards,residence permits,ielts,toefl,pte,telc,gmat

We only offer original passport, driver's license, identity cards, visas, stamps and other documents for the following countries: Australia, Belgium, Brazil, Finland, France , Great Britain, Ireland, Italy, Netherlands, Norway, Austria, Sweden, Switzerland, Spain, Germany, USA and some others.

We offer you one of the best services in the world. Most customers have experienced our true and outstanding service.

Buy passport online

Buy identity card online

Buy driving license online

Buy the residence permit online

Buy / Get Citizenship Online

Buy documents online

Fake passport

buy fake ID card

Buy a license ticket

buy fake documents

email(documents@diplomats.com)

website: https://thedarkwebdocs.com

Whatsapp: 1(857)228-5366

Skype: worlddocuments

G
Gość

whatsapp( 1(562)354-0594.Buy real Driving License,Buy database registered Documents,Buy real documents Online,Legalize documents certificates online,Buy registered Id Cards,Obtain IELTS Certificate Online,Buy real USA Passports,Buy real SSN online

Apply for full citizenship documents worldwide

website.. https://docsexperts.com

Email.. docsexpertss@gmail.com

WhatsApp::( 1(562)354-0594

Buy your data base registered passports,

Guaranteed 24 hour passport,citizenship,Id cards,driver’s license,diplomas,degrees,certificates service available. Tourist and business visa services available to residents of all 50 states and all nationalities Worldwide

BUY Real 100% Verified Score IELTS IDP TOEFL,GMAT,ESOL,DEGREE Certificate without Exam/BUY FRENCH ID CARD/AMERICAN(USA)ID ONLINE SELL/UK ID CARD FOR SALE//COUNTERFEIT DOLLARS, EURO, AND POUNDS: # If you want to travel, study or work abroad, get our,TOEIC,TIEP NEBOSH, IELTS, TOEFL, ESOL, GMAT, CERTIFICATES Without Attending Exam.in Pakistan, UAE, Asia, Europe, Italy, Indian, UK etc. OBTAIN IELTS,IDP TOEFL,GMAT,ESOL,DEGREE,DIPLOMAS Certificates online without Exams/ID CARDS.PASSPORT,DRIVERS LICENSE,VISAS. driver's license, ID cards, residence permits, visa, certificates online through our website or for more inquiries contact us through the email address(docsexpertss@gmail.com ) We are the best producers of authentic documents with the best machines and holograms duplication with fast delivery world wide. We can help you obtain genuine data base registered Passports, driver's license with driving test documents that justify that your driver license is registered in the data base system, Identity cards, Bio metric Passports, Residence permit, Green card, Social Security Number (SSN), Business license, Certificates (Birth certificates, adoption certificates, baptism certificates, death certificates, divorce certificates, marriage certificates, custom certificates), Stamps, School diploma (college degrees, high school, university degrees) like IELTS, TOEFL, ESOL, GMAT, GRE, PTE, CELTA, NEBOSH without attending the exams, Visa (business, student and tourist), Marijuana card, Novelty documents and many other documents for a number of countries like USA, Germany, Canada, Austria, Switzerland, Italy,Portugal, Sweden, Denmark, Netherlands, Spain, Belgium, France, Poland, Romania, Hungary, China, Japan, Russia, Mexico, .

We also have experience in the use of high quality materials to duplicate documents.*You Have Probl­ems in getti­ng the requi­red score­s in Ielts­,Toef­l, Pte, Esol, Toiec­, Oet, Gmat, Gre, Nebos­h, SAT, ACT, GED, Usmle­, Psat, lsat, Celba­n, FCE, CAE,C­PE, BEC, Fle, Tesol­,???*

Buy real Driving License,Buy database registered Documents,Buy real documents Online,Legalize documents certificates online,Buy registered Id Cards,Obtain IELTS Certificate Online,Buy real USA Passports,Buy real SSN online

o
oszołom z radia maryja

Nareszcie! nareszcie ktoś pomyślał o tej starej jeszcze porozbiorowej emigracji. Dodałbym jeszce iluś osób pochodzeni polskiego z Haiti, których przodkowie znaleźli się tam wraz z wojskami Napoleona na pocz XIX w. kilkuset którzy przeżyli pozakładało tam rodziny,.. a że czarni? Najważniejsze że katolicy, że nie muzułmanie! Czas najwyższy pozbierać swoich synów i córki rozproszone po całym świecie od dwóch stuleci. Polska wersja multi kulti, jeden język jedna wiara choc rrózne kolory skóry..

J
Jan

zgoda-ale tylko biali Polacy .

G
Gość
13 września, 11:05, Gość:

Recesja w Niemczech? Tylko w wyobraźni pro PIS -owskich pismaków.

Jak w Niemczech będzie recesja to polska gospodarka będzie w kłopotach.

w Niemczech nie ma żadnej recesji , gospodarka rozwija sie w szalonym tempie ponad 1 procent rocznie

G
Gość
16 września, 01:33, Gość:

Po co ściągać. Przecież PiS twierdzi gospodarka ma się świetnie.

nie brejzuj gluPowaty POKOmonku

G
Gość

Po co ściągać. Przecież PiS twierdzi gospodarka ma się świetnie.

n
norbert
13 września, 09:15, Emigrant_z_Przymusu:

Zastanowić należy się nie nad skutkami masowej emigracji która trwa od lat, a przyczynami. Koszta pracy, podatki, krwiożerczy ZUS. Dlatego wyjechałem. Chcieliście socjalizmu? Macie. Po drugie wskaźniki PKB a realny wzrost zamożności to dwie różne kwestie. Ile trafia do kieszeni obywateli, ile zabiera aparat państwowy? Zastanówcie się. Jeśli zamiast obniżać daniny i stymulować gospodarkę poprzez uproszczenie prawa, prowadzenia działalności, zredukowanie armii urzędników, reżim tylko to podnosi... kwestia czasu kiedy to wszystko padnie z hukiem, albo zostaną w Polsce tylko ci, którzy z jakichś względów wyemigrować nie mogą. Byłem zimą z dziewczyną (Holenderką) w Polsce. Nie mogła się nadziwić, że generalnie wszystko jest drogie. Jaki natomiast jest średni polski dochód? Cztery razy mniejszy, niż najniższa realna płaca w Holandii, czyli 9 euro netto na godzinę, choć podatki tutaj również do niskich nie należą.

dokładnie tak jest trafne spostrzezenia, ja osobiscie kiedys myslałem ze cos ruszy do przodu gdy czesc starszego pokolenia wybierze sie ze tak powiem na tamten swiat, a tu sie myliłem bo wielu w moim wieku (40 lat)uwielbia byc rabowanym podatkami juz zwłaszcza dochodowym,popieraja rozdawanie pieniedzy dla biedych(równiez meneli spod budek piwnych itp)pierwsze pytania jak przychodza do naszej firmy ludzie o prace to nie ile zarobia ale czy jest fulll social itp Moim zdaniem długo sie nic nie zmieni w kraju,widocznie zrozumienie gospodarki i minimum wolnorynkowosci nie jest dla wiekszosc...

G
Gość
13 września, 09:09, Gość:

Wystarczyłoby przestać kraść Polakom ponad pół pensji podatkami...

13 września, 9:18, Emigrant_z_Przymusu:

Prawda. Tylko najbardziej tragiczne jest to, że wszyscy tego chcą. Od wielu lat. Dlatego dopóki to się nie zmieni, nie wracam do Polski. Czyli pewnie moje dzieci będą mówiły po Polsku tylko w domu...

Wszyscy niby tego chcą, a cały czas głosują na AWSUW, czyli po zmianach nazw POPiSPrawicaWiSNowoczesnaUED i inne; oraz PZPR: po zmianach SLD UP PSL Wiosna itd., czyli na tych którzy podnoszą podatki non-stop od upadku komuny. Oprócz tego nie dopuszczają nikogo innego do mediów, więc wyborcy musieliby umieć czytać, żeby się o czymś oprócz nich dowiedzieć, albo sami wystawić swoich kandydatów, żeby się cokolwiek zmieniło na lepsze. Inaczej dalej będzie prawie zerowa kwota wolna od podatku, miliardy ginące w ZUSie, które nie trafiają do emerytow, VAT o 5% wyższy niż w Niemczech, 20gr nowego podatku w paliwie co kadencję Sejmu itd.

G
Gość

Recesja w Niemczech? Tylko w wyobraźni pro PIS -owskich pismaków.

Jak w Niemczech będzie recesja to polska gospodarka będzie w kłopotach.

E
Emigrant_z_Przymusu
13 września, 09:09, Gość:

Wystarczyłoby przestać kraść Polakom ponad pół pensji podatkami...

Prawda. Tylko najbardziej tragiczne jest to, że wszyscy tego chcą. Od wielu lat. Dlatego dopóki to się nie zmieni, nie wracam do Polski. Czyli pewnie moje dzieci będą mówiły po Polsku tylko w domu...

E
Emigrant_z_Przymusu

Zastanowić należy się nie nad skutkami masowej emigracji która trwa od lat, a przyczynami. Koszta pracy, podatki, krwiożerczy ZUS. Dlatego wyjechałem. Chcieliście socjalizmu? Macie. Po drugie wskaźniki PKB a realny wzrost zamożności to dwie różne kwestie. Ile trafia do kieszeni obywateli, ile zabiera aparat państwowy? Zastanówcie się. Jeśli zamiast obniżać daniny i stymulować gospodarkę poprzez uproszczenie prawa, prowadzenia działalności, zredukowanie armii urzędników, reżim tylko to podnosi... kwestia czasu kiedy to wszystko padnie z hukiem, albo zostaną w Polsce tylko ci, którzy z jakichś względów wyemigrować nie mogą. Byłem zimą z dziewczyną (Holenderką) w Polsce. Nie mogła się nadziwić, że generalnie wszystko jest drogie. Jaki natomiast jest średni polski dochód? Cztery razy mniejszy, niż najniższa realna płaca w Holandii, czyli 9 euro netto na godzinę, choć podatki tutaj również do niskich nie należą.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3