Podsumowano projekt profilaktyczny "Alkoholizm, narkomania - nie jestem obojętny"

Jarosław Sender
Udostępnij:
Maków Mazowiecki. Zakończyła się realizacja projektu profilaktycznego "Alkoholizm, narkomania - nie jestem obojętny". Projekt zrodził się w głowie powiatowego komendanta policji Mariana Krysiaka, który zaproponował wspólne działania staroście Zbigniewowi Deptule.

Sympozjum utrwalone w książce

Rozpoczął się w lutym tego roku, interesującym sympozjum na temat patologii społecznych, z udziałem wykładowców Uniwersytetu im. Kardynała Wyszyńskiego, fachowców z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu i policjantów zajmujących się patologiami w makowskiej komendzie policji. Pokłosiem sympozjum jest książka, wydana pod redakcją Mariana Krysiaka, zawierająca nie tylko interesujące dane statystyczne, ale także analizy zjawiska patologii z psychologicznego, społecznego, prawnego punktu widzenia.

Kształtowanie postaw

Potem były spotkania w szkołach na temat zagrożeń alkoholizmem i narkomanią. Otwarto punkt konsultacyjny w Poradni Rodzinnej, zorganizowano "Bieg ku trzeźwości", w którym uczniowie i samorządowcy biegli z Chylin do Makowa. Program zamknięto spotkaniem z młodzieżą w LO im. Marii Curie-Skłodowskiej, na którym wręczono nagrody najbardziej aktywnym - w konkursach - uczestnikom tego projektu, podziękowano organizatorom i sponsorom. Bałabym się zaryzykować opinię, że był to projekt, który miał wpływ na przyszłość najmłodszych pokoleń. Bo to jednak przesada. Ale na pewno był to projekt, który miał uczulić dzieci, młodzież, nauczycieli i rodziców na zagrożenia czyhające we współczesnym świecie. I miejmy nadzieję, że taki efekt kilkumiesięczne działania organizatorów osiągną. Pod warunkiem, że nie zakończą się na akcyjnych imprezach, ale będą wzmacniane codziennymi zabiegami policji, nauczycieli, instytucji samorządowych.

Komendant Krysiak, na spotkaniu zamykającym projekt, ujawnił, co stało się bezpośrednią inspiracją profilaktycznej akcji: prośba o pomoc matki, która twierdziła, że 16-letnia córka przychodzi do domu pijana i zachowuje się agresywnie; wstrząsająca skarga innej matki na syna narkomana, który ją okradał, by mieć na prochy. Komendanta poruszyła desperacja matek, które "doniosły" na własne dzieci. W sytuacji bezradności, ale także wielkiej trwogi o ich los. Z tego zrodziła się akcja profilaktyczna, w którą zaangażowało się także starostwo. Wicestarosta Janusz Gójski - koordynator projektu z samorządowej strony - przypomniał, że już kilka lat temu został przy starostwie powołany zespół do spraw bezpieczeństwa, z powodów bardzo podobnych do tych, które na wstępie wymienił komendant Krysiak: kiedy to wszyscy zostali zelektryzowani wiadomością o brutalnym napadzie w spokojnym Makowie, w którym brały udział dwie bardzo młode dziewczyny. Wkrótce potem życie odebrała sobie inna nastolatka. Z powodu narkotyków.

- Od wielu lat starostwo i urząd miasta współpracują z organizacjami społecznymi i instytucjami, które sprzyjają bezpieczeństwu życia, zwłaszcza młodych ludzi - zapewniał wicestarosta. Także w tym programie, prócz makowskiej policji zaangażowany był sztab ludzi z różnych instytucji.

Nagrody dla zwycięzców

Komendant i starosta wręczyli nagrody laureatom konkursów.

W konkursie plastycznym nagrodzono: Dominikę Myślak z SP nr 1 w Makowie Mazowieckim, Monikę Stepnowską z SP nr 1 w Makowie Maz., Roksanę Biedrzycką z SP w Młodzianowie, Natalię Majewską z SP w Węgrzynowie, Weronikę Sawicką z SP w Makowie Mazowieckim.

W konkursie wiedzy nt. alkoholizmu i narkomanii zwyciężyli: Natalia Wasielewska z PG w Różanie, Anna Bagińska z ZS w Krasnosielcu, Tomasz Kordowski z LO w Makowie Mazowieckim.

Dopełnieniem spotkania był program satyryczny, przygotowany przez uczniów klasy Ia, pod kierunkiem nauczycielek - Haliny Treli i Ewy Rogalskiej.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie