Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podsumowanie wsparcia środkami UE w subregionie ostrołęckim. Duże pieniądze na walkę z koronawirusem. 2.07.2020. Zdjęcia

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
W środę 2 lipca 2020 w ostrołęckiej delegaturze urzędu marszałkowskiego odbyła się konferencja podsumowująca wydatkowanie środków unijnych w obecnej perspektywie finansowej UE (2014-2020). Sporo miejsca poświęcono specjalnym programom uruchomionym w związku z pandemią koronawirusa.

- Mazowsze jest na ostatniej prostej w wydawaniu środków unijnych – mówiła na spotkaniu Janina Ewa Orzełowska – członkini zarządu województwa. – Subregion ostrołęcki bardzo dobrze wykorzystywał te środki – podkreślała.

Oprócz niej w konferencji wzięli udział także: Elżbieta Lanc – członkini zarządu województwa i Mirosław Augustyniak – radny sejmiku, obowiązki gospodarza pełnił Mariusz Popielarz – dyrektor ostrołęckiej delegatury urzędu marszałkowskiego.

W tej perspektywie unijnej Mazowsze ma do wydania 8,8 miliarda złotych. Ponad 91 proc. tych środków zostało już rozdysponowanych. Samorząd Mazowsza zatwierdził do dofinansowania ponad 3,5 tysiąca różnego rodzaju projektów. Do subregionu ostrołęckiego trafiło blisko 599 mln zł.

Spotkanie w Ostrołęce było okazją, żeby szczególnie podkreślić środki unijne, które samorząd przeznaczył na walkę z koronawirusem. To oczywiście nie było wcześniej planowane.

- Jako pierwsze województwo w Polsce uruchomiliśmy środki unijne na projekty związane z walką z pandemią koronawirusa. Szybko uzyskaliśmy potrzebne zgody Komisji Europejskiej. Obecnie realizujemy 14 projektów własnych, a największy z nich, dotyczący zakupu sprzętu oraz adpatacji pomieszczeń w związku z pandemią koronawirusa to łączne dofinansowanie w wysokości 140 mln zł – podkreślała Elżbieta Lanc.

Członkini zarządu Mazowsza podkreślała, że w pierwszej kolejności potrzebny był sprzęt ochrony osobistej.

- Środki ochrony osobistej to jest priorytet w walce z koronawirusem. W sumie dzięki środkom z UE zakupiliśmy ponad 4,5 mln sztuk kombinezonów, przyłbic, gogli. W tym nietypowym, a zarazem trudnym czasie chodziło przede wszystkim o bezpieczeństwo personelu i pacjentów.

Codziennie z naszych magazynów wyjeżdżają do szpitali kolejne partie środków ochrony

– mówiła Elżbieta Lanc.

Te środki trafiły do różnych instytucji. Ważne jest także doposażenie tych, którzy w walce z koronawirusem są „na pierwszej linii frontu”. W Ostrołęce z środków unijnych, rozdysponowanych przez Mazowsze, skorzystały w największym zakresie dwie jednostki podległe marszałkowi – Mazowiecki Szpital Specjalistyczny i „Meditrans”.

Ostrołęcki „Meditrans” otrzymał:

 • specjalny bus do przewozu osób zakażonych niewymagających opieki ratowników medycznych
 • 5 defibrylatorów
 • 2 urządzenia do kompresji klatki piersiowej
 • 15 urządzeń do dekontaminacji/zamgławiania/ozonowania
 • ambulans typu C

Szpital z środków unijnych otrzymał i otrzyma m.in.:

 • tomograf komputerowy
 • mobilny sprzęt RTG
 • 20 łóżek do intensywnego nadzoru/intensywnej terapii
 • 10 kardiomonitorów z dodatkowym wyposażeniem
 • 15 podstawowych respiratorów mobilnych
 • 3 urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń
 • 200 pulsoksymetrów
 • 200 aparatów do mierzenia ciśnienia
 • 200 termometrów bezdotykowych
 • w szpitalu zamontowany także został system do bezdotykowego pomiaru temperatury ciała

Na konferencji pojawili się dyrektorzy obu placówek – Mirosław Dąbkowski – szef „Meditransu” i Paweł Natkowski – dyrektor szpitala.

Ten drugi podkreślał, że w walce z koronawirusem dla ostrołęckiego szpitala było szybkie wybudowanie Zakładu Diagnostyki Obrazowej (część z wymienionego wyżej sprzętu trafiła właśnie tu). Przypomnijmy, że zakład ten to wybudowany od podstaw, przy szpitalu, pawilon z najnowocześniejszym sprzętem pozwalający na szybką, i co najważniejsze bezpieczną, diagnostykę. Cała inwestycja była warta ponad 4 mln zł i została zrealizowana w miesiąc!

- Całe to przedsięwzięcie, włącznie z zakupem sprzętu zostało zrealizowane bardzo szybko i sprawnie. Za to wielkie podziękowania dla zarządu Mazowsza

– mówił Paweł Natkowski.

- Dla nas najważniejsze jest, że w naszym szpitalu nie było żadnego zgonu spowodowanego koronawirusem, nie mieliśmy także żadnego wewnątrzszpitalnego zakażenia. To dzięki temu, że mogliśmy się odpowiednio zabezpieczyć i przygotować, co z kolei nie byłoby możliwe bez szybkiej pomocy zarządu Mazowsza. Za to wielki ukłon – mówił dyrektor szpitala.

Na ukłonie się nie skończyło. Dyrektorzy Natkowski i Dąbkowski podziękowali członkiniom zarządu Mazowsza także bukietami kwiatów.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki