Podniesienie stawki VAT na wyroby rękodzieła budzi sprzeciw

Edyta Hanszke
Podniesienie stawki VAT na wyroby rękodzieła budzi sprzeciwRząd proponuje m.in. -  podniesienie stawki VAT na wyroby rękodzieła i rzemiosła ludowego i artystycznego z 8 na 23%
Podniesienie stawki VAT na wyroby rękodzieła budzi sprzeciwRząd proponuje m.in. - podniesienie stawki VAT na wyroby rękodzieła i rzemiosła ludowego i artystycznego z 8 na 23% scx.hu
Udostępnij:
Propozycje zmian w ustawie o podatku od towarów i usług nie wspierają działalności krajowych małych przedsiębiorstw - uważa Prezes Związku Rzemiosła Polskiego.

Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej  umieszono projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Związek Rzemiosła Polskiego propozycje zmian dla sektora drobnej wytwórczości projektowane na rok 2013 ocenia zdecydowanie niekorzystnie.

Rząd proponuje m.in. -  podniesienie stawki VAT na wyroby rękodzieła i rzemiosła ludowego i artystycznego z 8 na 23%. Równocześnie zostaną podniesione limity zwolnień od VAT dla nieodpłatnych przekazań prezentów. Jak wynika z uzasadnienia do projektu ustawy będzie  to kosztowało budżet ok. 67 mln zł. Tyle samo przyniosą budżetowi projektowane podwyżki stawek VAT.

- Nie są to na pewno propozycje zmian, wspierających działalność krajowych małych przedsiębiorstw. W naszej ocenie podniesienie limitu do zwolnień od VAT dla prezentów o małej wartości można uznać za dodatkową ulgę wspierającą strategie marketingowe stosowane przede wszystkim przez duże firmy - mówi Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła  Polskiego.

Konieczność podwyżki stawek VAT dla towarów została uzasadniona przepisami dyrektywy 2006/112/WE, w której załącznik nr III z wykazem towarów i usług, dla których przewidziano stawki obniżone -  niestety nie wymienia wyrobów sztuki ludowej oraz rękodzieła i rzemiosła. 

- Rzeczywiście dyrektywa w sprawie wspólnego sytemu podatku od wartości dodanej nie uwzględniła tej grupy wyrobów w zał. nr III ale to nie oznacza, że rząd Polski nie powinien wcześniej podjąć starań o stworzenie takiej możliwości - sugeruje prezes Bartnik. - Nie widzimy jednak, wystarczająco ważnych powodów, aby bilety wstępu na imprezy sportowe, czy usługi nadawcze  radiowo-telewizyjne poprzez  zamieszczenie w zał. III mogły korzystać ze stawki preferencyjnej a wyroby rzemiosła ludowego i artystycznego nie.

Zobacz: Wyższe stawki na ubranka i buty dziecięce

Zarówno towary jak i usługi sztuki ludowej oraz rękodzieła i rzemiosła artystycznego dokładnie wpisują się w podstawowe trzy warunki, których spełnienie jest niezbędne do zastosowania stawki obniżonej:

  • są pracochłonne,
  • w znacznej mierze świadczone dla odbiorców końcowych
  • oraz przede wszystkim -  z natury -  mają charakter lokalny i nie powodują zakłóceń konkurencji.

W tej grupie działalności znajdują się pracownie rzemieślnicze pielęgnujące dawne techniki i technologie, zajmujący się ratowaniem od zapomnienia dóbr stanowiących dorobek kultury narodowej. Dodatkowo, zarówno wyroby rękodzieła ludowego jak i artystycznego stanowią jedną z ważniejszych grup towarów promujących Polskę, ważnych w rozwijającym się rynku usług turystycznych.

Zobacz: Samorządy nie mają szans na zerową stawkę VAT

- Mając na uwadze wszystkie powyższe argumenty wnosimy o podjęcie interwencji  w Komisji Europejskiej umożliwiającej  utrzymanie obniżonych stawek VAT na wyroby rękodzieła i rzemiosła ludowego i artystycznego - sugeruje prezes ZRP.

Ponadto w opinii Związku  Rzemiosła  wątpliwości budzą  jeszcze dwie propozycje zmian proponowanych w noweli ustawy o VAT:

  • zmiana w dotychczasowym nazewnictwie faktur (faktura VAT-MP, VAT-marża, czy  wprowadzenie uproszczonych faktur)  -  może tylko powodować dodatkowe koszty dla małych firm, które będą musiały zapłacić za zmiany w programach księgowych obsługujących sprzedaż;  zwiększy się także ryzyko, że nabywca nie zwróci uwagi, że nabywa towar z pewnymi ograniczeniami w zakresie odliczeń VAT (faktura –MP),
  • zmiana opisu przy określaniu sytuacji, kiedy dotacja, subwencja lub inna dopłata wchodzi do podstawy opodatkowania . Teraz - kwoty dotacji mają  wpływ na wysokość podstawy opodatkowania wówczas, jeśli mają  „bezpośredni wpływ na cenę”. Proponuje się zapis „związane bezpośrednio z ceną”. To sformułowanie jest znacznie mniej precyzyjne.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Podniesienie stawki VAT na wyroby rękodzieła budzi sprzeciw - Nowa Trybuna Opolska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie