Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatki trzy procent w górę

ar
Rada Miasta na sesji 9 grudnia ustaliła wysokość podatków od nieruchomości, środków transportu i psów na 2005 rok. Będą o trzy procent wyższe. Komisja budżetu i finansów - jak powiedział jej przewodniczący Andrzej Bonk - pierwotnie nie zaakceptowała podwyżek proponowanych przez burmistrza.

Jednakże po konsultacji - w przerwie podczas sesji - z Klubem Radnych "Porozumienie Samorządowe" zdecydowała się wycofać wniosek o niepodwyższaniu podatków.

Podwyżki niższe od inflacji

- Wnioskowaliśmy o pozostawienie podatków na obecnym poziomie przede wszystkim dlatego, że jest to dla mieszkańców kolejna podwyżka, po uchwalonej na poprzedniej sesji podwyżce opłat za wodę i wywóz ścieków - mówił Andrzej Bonk. - Musimy mieć świadomość, że przy 26-procentowym bezrobociu, dla wielu rodzin może to oznaczać poważny wzrost kosztów utrzymania. Ponadto wpływy z podatków stanowią zaledwie 15 proc. dochodów w budżecie miasta, a ściągalność podatków wynosi 60 proc. Jeszcze trudniej będzie ściągnąć wyższe podatki. Po burzliwej dyskusji w przerwie sesji uznaliśmy jednak, że rezygnacja z podwyżki oznaczałaby większe problemy z realizacją budżetu w przyszłym roku.

Jak poinformowała skarbnik Halina Żebrowska, miasto, nie podwyższając podatku od nieruchomości, straciłoby około 51 tysięcy złotych.

Burmistrz Tadeusz Ciak przypomniał, że ostatnia podwyżka tych podatków, również trzyprocentowa, była dwa lata temu.

- Podwyżki są niższe od poziomu inflacji, a także niższe od górnego pułapu opłat lokalnych obwieszczonego przez ministra finansów - mówił. - Miasto z tak skromnym budżetem nie może sobie pozwolić na rezygnację z tych pieniędzy.

Emocje wokół magazynów

Podatki od nieruchomości

Stawki podatkowe od nieruchomości na najbliższy rok (za m kw.): od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 0,36 zł; pozostałych, w tym zajętych pod prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego - 0,15 zł; od budynków mieszkalnych - 0,51 zł; od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie tej działalności - 14,20 zł; zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej związanej z obrotem kwalifikowanym materiałem siewnym - 7,30 zł; zajętych na prowadzenie skupu zbóż - 5,10 zł; zajętych na prowadzenie świadczeń zdrowotnych - 3,61 zł; pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego - 5,20 zł.

Burzliwą dyskusję wywołała proponowana podwyżka podatku dla magazynów zbożowych makowskiej Gminnej Spółdzielni "SCh". Burmistrz zaproponował stawkę o 50 proc. wyższą od obecnej. Spółdzielnia w przyszłym roku miałaby płacić 7,5 złotego za metr kwadratowy magazynów o powierzchni 4 tys. metrów (obecny podatek wynosi 5 zł). Protestował przeciwko temu prezes spółdzielni Roman Grabowski, jak też niektórzy radni. Komisja oświaty i komisja regionalna wnioskowały o wzrost podatku do 5,20 zł. Część radnych uważała jednak, że GS jest i tak w uprzywilejowanej pozycji wobec innych firm, które miałyby płacić podatek prawie dwukrotnie wyższy - 14,20 zł/m kw.
Prezes Grabowski argumentował, że spółdzielnia za inne nieruchomości, których użytkowanie przynosi całoroczne dochody, płaci również podatek tej wysokości.
- Magazyny natomiast takich regularnych dochodów nie przynoszą. Gromadzimy tam zboże, które skupujemy latem i sprzedajemy wiosną następnego roku. W przyszłym roku bardzo niewiele na tym zarobimy. Tak znaczna podwyżka podatku może zachwiać płynnoćć finansową firmy. Nie kołyszcie łodzią, na któ0rej płynie 60 ludzi, bo gdzie oni w razie czego znajdą pracę - apelował do radnych prezes Grabowski.
Radni głosowali nad obiema propozycjami podwyżki - 7,5 zł i 5,20 zł. W obu przypadkach rada podzieliła się równo - głosów było siedem do siedmiu, więc żaden wniosek nie przeszedł.
Prezes Grabowski nie ukrywał zadowolenia.
- Płacimy w tej chwili 111 tys. złotych podatków od wszystkich nieruchomości - powiedział nam. - W tym około 22 tysiące za magazyny zbożowe. Proponowana przez burmistrza podwyżka oznaczałaby wzrost opłat podatkowych o około 11 tys. złotych. To dużo dla naszej spółdzielni.
Ostatecznie w przegłosowanej uchwale wysokość podatku za magazyny GS-u wynosi 5,10 zł, więc podwyżka nie jest nawet trzyprocentowa, jak w pozostałych podatkach.
Za przyjęciem nowych stawek podatkowych głosowało 7 radnych, 1 był przeciw, 6 wstrzymało się od głosu.
Jednogłośnie przyjęto trzyprocentowy wzrost podatku od środków transportu i tzw. "psi" podatek.
Andrzej Bonk zgłosił wątpliwość, czy tego ostatniego nie należy obniżyć, skoro w tym roku podatek za psa zapłaciło zaledwie 6 właścicieli czworonogów. Być może w przyszłym roku nawet tych szećciu nie zapłaci 31 zł przewidzianego podatku za posiadanie psa.
Radni apelowali do burmistrza o bardziej skuteczne egzekwowanie podatków, choćby z pomocą komornika. Twierdzili, że niektóre firmy nie płacą ze złej woli, a nie z braku możliwości. Domagali się sprawdzenia oświadczeń podatkowych. Jak się okazuje, od lat nikt nie sprawdzał, czy dane podawane przez firmy - wielkość powierzchni użytkowanej pod działalność gospodarczą są prawdziwe. Stąd być może tak nieduże pieniądze wpływają do miejskiej kasy, a podwyżkami podatków karani są podatnicy, którzy płacą je rzetelnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki