Podatki poszły w górę

Jarosław Sender
Przez dwa ostatnie lata podwyżek podatków w Przasnyszu nie było. W tym roku, nie bacząc, na przedwyborczy czas, radni postanowili podnieść podatki. Tym samym, od 1 stycznia 2011 roku, podatki od nieruchomości wzrosną o 2,3 proc., a od środków transportowych o 2 proc.

- To na pewno zły moment na podwyżkę podatków, ale myślę, że stopień ich podwyższenia nie jest aż tak wielki, by mieszkańcy przyjęli to jakoś specjalnie negatywnie - argumentował burmistrz Waldemar Tro¬chimiuk. I wyjaśnił, że te groszowe podwyżki sprawią, że do kasy miasta wpłynie dodatkowo ok. 150 tys. zł. - Zresztą mieszkańcy chyba widzą, że nie wydajemy ich pieniędzy bezsensownie. Niemal wszystko idzie na infrastrukturę - podkreślił burmistrz. Obejścia od podwyżki podatków szukał tylko radny Cezary Kiszkurno. - Czy nie ma szansy zwolnienia z podatków na jakiś okres handlowców z Rynku? Bo gdy tam wszystko się buduje, handel idzie zdecydowanie gorzej - przekonywał. - Zwolnień możemy dokonywać tylko na indywidualny wniosek. Tak stanowi ustawa - przerwała wywód radnego skarbnik Zofia Zatońska. - A ja bardzo ostrożnie podchodzę do zwolnień podatkowych. Musi istnieć ku temu naprawdę poważny powód - dodał burmistrz.

I tak - w 2011 r. roczny podatek od gruntów: związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania gruntów i budynków wyniesie 0,75 zł (było 0, 73 zł) od 1 m kw. powierzchni; pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych - 4,15 zł (było 3,90 zł) od 1 ha powierzchni; pozosta¬łych - 0,21 zł (było 0,20 zł) od 1 m kw. powierzchni.

Podatek od budynków lub ich części: mieszkalnych - 0,63 zł (było 0,62 zł) od 1 m kw. powierzchni użytkowej; związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 18,62 zł (było 18,20 zł) od 1 m kw. powierzchni użytkowej; zajętych na prowadzenie działalności w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym - 9,41 zł (było 9,20 zł) od 1 m kw. powierzchni użytkowej; zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych - 4,10 zł (było 4,01 zł) od1 m kw. powierzchni użytkowej; pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego - 5,98 zł (było 5,85 zł ) od 1 m kw. powierzchni użytkowej.

Podatek od budowali służących do oczyszczania ścieków wyniesie 0,2 proc., a od budowli pozostałych - 2 proc. ich wartości (czyli na poziomie lat ubiegłych).

Od podatku zwolnione będą budynki i grunty będące własnością gminy i będące we władaniu gminy (urząd miasta, dom kultury… itp.) oraz budynki mieszkalne, albo ich części wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu miasta.

Podatki od środków transportowych od nowego roku wzrosną o 2 proc. - W 2009 roku wpłynęło do miejskiej kasy ok. 600 tys. zł podatków od środków transportowych, a w tym roku - już ok. 900 tys. zł. Oznacza to, że samochodów w mieście wciąż przybywa oraz że kryzysu w transporcie nie widać - stwierdziła Zofia Zatońska. I podsumowała: - Podwyżki to dobra okazja, żeby przypomnieć, że podatki istnieją i że należy je płacić, bo wie¬lu mieszkańców o tym zapomina.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie