Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Początek roku szkolnego: jakie czekają nas zmiany w oświacie

Mieczysław Bubrzycki, TVN24
sxc.hu
1 września w szkołach rozpocznie naukę mniej pierwszoklasistów. To efekt cofnięcia obowiązku nauki szkolnej dla sześciolatków. W gminie Brok nie ma w tym roku... ani jednej pierwszej klasy.

Przyjrzeliśmy się szkołom w powiecie ostrowskim. 1 września w 39 gminnych i miejskich szkołach podstawowych oraz 19 gimnazjach w naszym powiecie naukę rozpocznie 6610 uczniów - czyli o 454 mniej niż przed rokiem. Uroczystości związane z początkiem roku szkolnego nie odbędą się w Podbielu (gm. Stary Lubotyń), gdzie z powodu małej liczby uczniów zlikwidowano filię szkoły podstawowej. To jedyna zmiana na mapie oświatowej powiatu.

Zobacz też: II LO rozpoczęło rok z nowym dyrektorem [ZDJĘCIA]

Po roku obowiązywania cofnięto obowiązek szkolny dla sześciolatków i do pierwszych klas pójdzie teraz o połowę mniej uczniów niż przed rokiem, a w szkole w Broku w ogóle nie będzie pierwszej klasy. Po wakacjach w 39 pierwszych klasach będzie się uczyć 381 dzieci (w minionym roku szkolnym było 56 klas i 741 uczniów).

Źródło: TVN 24

Zobacz też: Rozpoczęcie roku szkolnego w SP nr 1 w Ostrołęce [ZDJĘCIA]

Najbardziej rozbudowana baza oświatowa jest w największych gminach. Miasto Ostrów Mazowiecka ma cztery podstawówki i cztery gimnazja (w sumie 2172 uczniów). W gminie Ostrów Mazowiecka (1236 uczniów) są cztery gimnazja i 13 podstawówek, a w gminie Małkinia Górna (1108 uczniów) działają trzy gimnazja i siedem podstawówek. Na drugim krańcu są gminy: Nur, Szulborze Wielkie i Zaręby Kościelne, w których mają po jednym gimnazjum i jednej podstawówce.

Zobacz też: Rusza rok szkolny. Zobacz kalendarz wolnych dni

Największym problemem oświaty jest malejąca z roku na rok liczba uczniów. W tym roku ten problem pogłębił się w całym kraju, ponieważ cofnięto obowiązek nauki szkolnej dla sześciolatków i więcej sześciolatków niż przed rokiem pozostało w oddziałach przedszkolnych. Od 1 września w podstawówkach powiatu ostrowskiego naukę podejmie 4216 uczniów (o 333 mniej niż przed rokiem), a w gimnazjach - 2394 (o 121 mniej). Prawie wszystkie szkoły pustoszeją, choć nie wszystkie w jednakowym stopniu.

Tymczasem MEN niedawno zapowiedziało reformę oświaty. Jej główne założenie to likwidacja gimnazjów. Zrezygnowano jednak z pomysłu utworzenia szkół powszechnych, będzie tylko szkoła podstawowa.

Zobacz też: Nie będzie szkół powszechnych. MEN zmienia reformę oświaty

Zobacz też: Termin egzaminów gimnazjalnych nie podoba się uczniom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki