MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Płaćcie podatki do gminy! Wójt nietypowo zabiega o większe wpływy do budżetu

(mb)
Gmina może otrzymać więcej pieniędzy z tytułu udziału w podatku dochodowym – mówi wójt Rafał Kowalczyk
Gmina może otrzymać więcej pieniędzy z tytułu udziału w podatku dochodowym – mówi wójt Rafał Kowalczyk
Nietypowy apel wójta pojawił się na stronie internetowej gminy.

Swój apel wójt Rafał Kowalczyk z Wąsewa kieruje do mieszkańców i przyjaciół gminy. Prosi wszystkich, którzy pochodzą z gminy Wąsewo, a wyjechali za pracą do Warszawy lub do innego miasta, aby albo przemeldowali się na powrót w gminie Wąsewo, albo przy rozliczaniu się z fiskusem do deklaracji NIP-3 wpisali swój adres w gminie Wąsewo. Wtedy urząd skarbowy przekaże na konto gminy Wąsewo udział w podatku dochodowym od osób fizycznych.

To są niebagatelne kwoty. W 2011 roku na konto gmin przekazuje się 37,12 proc. podatku dochodowego. To oznacza, że z każdego 1000 zł podatku gmina otrzyma 371 zł 20 gr. W 2010 r., do końca listopada, na konto gminy wpłynęło ponad 700 tys. zł z tytułu udziału w tych podatkach. Niemal tyle samo, co podatku od nieruchomości.

- Pomysł wystosowania takiego apelu przyszedł mi do głowy, kiedy nie udało się reaktywować podatku od nieruchomości, obejmującego budynki mieszkalne - mówi wójt Rafał Kowalczyk. - Są trzy przesłanki, które za tym stoją. Pierwszy to właśnie utrata przez gminę pewnych dochodów z tytułu podatków. Drugi powód to kryzys demograficzny oraz pogłębiające się zjawisko emigracji zarobkowej, a trzeci to potrzeba powiększania dochodów gminy, co ma niebagatelne znaczenie zwłaszcza przy inwestycjach finansowanych z funduszu unijnych, które wymagają wkładu własnego gminy. O apelu tym zamierzam także powiedzieć podczas grudniowej sesji rady gminy, na której uchwalać będziemy budżet na 2012 rok.

Więcej o tym przeczytasz w najnowszym papierowym wydaniu TO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki