Piwniczna 10-12 września 2021. Festiwal Biegowy jakiego jeszcze nie było – weź udział!

Materiał informacyjny 12. Festiwal Biegowy w Piwnicznej- Zdroju
Udostępnij:
Festiwal Biegowy to nic nowego, odbywa się wszak po raz dwunasty. W tym roku po raz pierwszy widzimy się w nowej lokalizacji – w Piwnicznej-Zdroju. Na biegaczy czeka pula nagród: 450 tys. zł. Ich beneficjentami będzie aż 450 osób oraz ktoś, kto wylosuje samochód – toyotę o wartości blisko 60 tys. zł.

Dodajmy do tego jedyne w swoim rodzaju Miasteczko Biegacza o powierzchni 4 tys. mkw. Poza miejscem startu i mety oraz serwisem dla biegaczy, będzie ono miejscem niezliczonej liczy imprez towarzyszących: od targów książki po występy zespołów artystycznych.

Przede wszystkim jednak ta ogromna rzesza uczestników przyjeżdża od lat na początku września w Beskid Sądecki dla samej przyjemności biegania. Jak choćby Monika Gizowska, Ambasadorka Festiwalu Biegowego. Biega od pięciu lat, a od trzech bierze udział w Festiwalu Biegowym. Zaczynała od biegu na 10 km, potem był bieg na 22 km, a w ubiegłym roku – najkrótsza trasa biegu Siedmiu Dolin, na dystansie 35 km. W tym roku myśli już o dystansie 61 kilometrów.

Festiwal Biegowy jest tak skonstruowany, by swoje siły w biegach górskich mógł sprawdzić każdy – od debiutanta po mistrza. Zaczyna się w piątek 10 września od biegu Mila – dystans 1609 metrów, zaś ukoronowaniem imprezy jest Ultramaraton Wyszehradzki im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – Bieg 7 Dolin na 100 km. Pośrodku są maratony i półmaratony, biegi na kilka kilometrów, dzienne i nocne, a nawet bieg na 300 m dla najmłodszych uczestników. W kategoriach wiekowych i open. Długie limity czasowe są dopasowane do tempa nawet początkujących biegaczy. Można biec, truchtać a nawet przejść trasę. Absolutną nowością zaś będzie bieg w wodzie; organizatorzy postanowili bowiem w ten sposób wykorzystać bliskość Popradu.

Choć Festiwal ze względów logistycznych przeniósł się z Krynicy do Piwnicznej, zostały zachowane wcześniejsze trasy biegów, np. stukilometrowy ultramaraton 7 Dolin zmienia tylko miejsce startu i mety.

Co ważne, praktycznie każdy z uczestników Festiwalu Biegowego poza wrażeniami sportowymi i rekreacyjnymi może liczyć na nagrodę. – Suma nagród finansowych, jakie przygotowaliśmy dla uczestników 12. Festiwalu Biegowego w Piwnicznej-Zdroju to 300 000 zł – mówi Anna Czerwińska, prezes Fundacji Festiwal Biegów. – Dodatkowo mamy nagrody rzeczowe o wartości 90 000 zł i samochód o wartości 60 000 zł, który zostanie rozlosowany wśród uczestników, którzy ukończą przynajmniej jeden z biegów o dystansie co najmniej 10 kilometrów.

Nagrody finansowe i rzeczowe otrzymają zwycięzcy klasyfikacji generalnych i wiekowych, w sumie będzie to 450 nagród. Tradycyjnie na koniec festiwalowych zmagań wylosowany zostanie samochód ufundowany przez Firmę Koral.

Sercem imprezy będzie unikatowe Miasteczko Biegowe, które powstaje nad samym Popradem. Poza obsługą biegaczy, strefą expo i strefą dla dzieci, wyodrębnionym miejscem dla uczestników Iron Run, w miasteczku w ramach festiwalu zespołów lachowskich i góralskich odbywać się będą występy zespołów folklorystycznych, trzecie już Targi Książki i wiele innych imprez.

– Będziemy uczestnikami zupełnie wyjątkowego wydarzenia, bo Miasteczko Biegowe zostało zaplanowane z myślą o wszystkich: biegaczach i ich rodzinach, które tworzą unikalny mikroświat. Mamy dla nich cały ekosystem, w którym niezależnie od pogody znakomicie będą się czuli zarówno ci, którzy się przygotowują do biegu, ci, którzy się temu przyglądają, oraz ci, którzy towarzyszą swoim biegaczom i ich dopingują. Będzie miejsce, aby usiąść, wypić kawę, herbatę, coś zjeść i wziąć udział w wydarzeniach sportowych i towarzyszących – mówi Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, pomysłodawca i organizator Festiwalu Biegów.

– Na tak wielkiej imprezie wszyscy muszą się czuć bezpiecznie, od dwulatków po najstarszych biegaczy – mówi gen. Marek Hebda, koordynator Festiwalu Biegowego ds. bezpieczeństwa. – To bardzo trudne zadanie angażujące organizatorów, od lekarzy i ratowników, wolontariuszy, po służby mundurowe, druhów OSP i osoby odpowiedzialne za przygotowanie o oznakowanie tras.

Uczestnicy oraz widzowie mają więc zapewnione bezpieczeństwo zarówno w dzień jak i w nocy, niezależnie od warunków pogodowych, nawet ekstremalnych. Na ile skutecznie, może świadczyć fakt, iż w trakcie poprzednich jedenastu edycji Festiwalu nie zdarzyło się nic poza incydentami typu skręcenie kostki.

Organizatorzy – wzorem roku ubiegłego – uwzględniają też możliwe ograniczenia pandemiczne. Od startu do wręczenia nagród wszystko jest tak zorganizowane, by zminimalizować każdego rodzaju zagrożenia epidemiologiczne. Warto też zauważyć, że w tym roku niemal o połowę zostały obniżone opłaty startowe, np. dla uczestników biegu na 100 km do 130 zł (poprzednio 260 zł), a Biegu Górskiego na 23 km do 60 zł (ze 130 zł).

– Miasteczko i trasy, które przygotowaliśmy, dają gwarancję, że to będzie wydarzenie na poziomie takim, jaki gwarantowaliśmy dotychczas – podkreśla Zygmunt Berdychowski.

Wszystkie szczegóły, w tym zgłoszenie uczestnictwa w biegach – www.festiwalbiegowy.pl

Materiał oryginalny: Piwniczna 10-12 września 2021. Festiwal Biegowy jakiego jeszcze nie było – weź udział! - Polska Times

Dodaj ogłoszenie