Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PIT 2011: Ulga dla honorowych dawców krwi - jak ją rozliczyć

Edyta Hanszke
Za odpłatne oddanie krwi ulga nie przysługuje fot. Jasleen Kaur sxc.hu
Za odpłatne oddanie krwi ulga nie przysługuje fot. Jasleen Kaur sxc.hu
Honorowi dawcy krwi mają prawo do odliczenia od dochodu równowartości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew. Wynosi on 130 zł za jeden litr.

Kogo dotyczy ulga?

Z ulgi skorzystać może honorowy dawca krwi, czyli osoba, która oddała nieodpłatnie krew lub jej składniki i została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi, czyli np. regionalnym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Na czym polega ulga?

Honorowi dawcy krwi mają prawo do odliczenia od dochodu równowartości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew. Mówią o tym przepisy opracowane na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi.

Podatnik, który oddał honorowo krew lub jej składniki, oblicza kwotę przysługującej mu ulgi mnożąc ilość oddanych litrów krwi razy 130 zł za litr.

 

Darowizna na cele krwiodawstwa powinna być doliczona do ogólnego limitu przewidzianego dla darowizn odliczanych od dochodu – chodzi o darowizny przekazywane na cele kultu religijnego i na rzecz organizacji pożytku publicznego (to nie jest to samo, co odliczenie od podatku 1 procenta). Darowizna ta łącznie nie może przekroczyć 6 proc. przychodu lub dochodu uzyskanego w roku podatkowym.

WAŻNE

Prawo do odliczenia nie przysługuje honorowemu dawcy krwi, który dostał ekwiwalent pieniężny (wynagrodzenie) za oddaną krew lub jej składniki.

Na jakim formularzu zeznania wykazuje się ulgę?

 

  1. Honorowy dawca krwi, który uzyskuje w roku podatkowym przychody opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym (czyli prowadzi działalność gospodarczą), wykazuje ulgę na formularzu zeznania podatkowego PIT-28 (Należy go złożyć do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym). Wartość przekazanej w roku podatkowym darowizny na cele krwiodawstwa odlicza się od przychodu.
  2. Honorowy dawca krwi, który uzyskuje w roku podatkowym dochody podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, wykazuje ulgę na formularzu zeznania podatkowego PIT-36 lub PIT-37 (składanym do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym). Wartość przekazanej w roku podatkowym darowizny na cele krwiodawstwa trzeba odliczyć od dochodu.
  3. Do zeznania krwiodawcy powinni dołączyć formularz PIT/O, w którym wykazują kwotę odliczenia w ramach darowizny krwi, kwotę przekazanej darowizny oraz dane obdarowanego (nazwę i adres jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi, w której podatnik oddał krew).

W przypadku gdy honorowy krwiodawca składa dwa zeznania, np. PIT-28 i PIT-37, może część darowizny odliczyć w jednym zeznaniu, a część w drugim. Nie może jednak tej samej kwoty odliczyć dwukrotnie.

W jaki sposób powinniśmy udokumentować prawo do ulgi?

Żeby udokumentować prawo do ulgi, krwiodawca powinien mieć zaświadczenie stacji krwiodawstwa, w której oddaje krew, o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników. Zaświadczenia tego nie musimy dołączać do składanego zeznania podatkowego. Należy je jednak przechowywać przez okres 5 lat od końca roku, w którym złożyliśmy zeznanie podatkowe. W tym okresie urząd skarbowy może sprawdzić, czy mieliśmy prawo do ulgi i czy odliczenie zostało dokonane poprawnie.

 

Tekst powstał we współpracy z Agnieszką Jóźwin-Dalecką z Izby Skarbowej w Opolu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: PIT 2011: Ulga dla honorowych dawców krwi - jak ją rozliczyć - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki