PiS i Koalicja Polska PSL-Kukiz’15 połączą siły? Sachajko: PiS korzysta z wielu naszych pomysłów

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
PiS i Koalicja Polska PSL-Kukiz’15 połączą siły? Sachajko: PiS korzysta z wielu naszych pomysłów
PiS i Koalicja Polska PSL-Kukiz’15 połączą siły? Sachajko: PiS korzysta z wielu naszych pomysłów Piotr Smolinski
Udostępnij:
- Powinniśmy wejść w koalicję z PiS, żeby zmieniać rzeczywistość – oświadczył na antenie RMF FM Jarosław Sachajko z Koalicji Polskiej PSL-Kukiz’15. W tej sprawie już w sierpniu mieli spotkać się premier Mateusz Morawiecki i lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. Jednak szef PSL wielokrotnie podkreślał, że nie zamierza „być przystawka PiS”. Komentatorzy polityczni zwracają natomiast uwagę, że sprawa ewentualnej koalicji z PSL, może być „straszakiem” na koalicjantów PiS, którzy wysuwają coraz to nowe żądania.

Zapowiadana od dawna rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckiego na razie nie nastąpiła i dokładnie nie wiadomo, kiedy zmieni się skład Rady Ministrów. Z doniesień medialnych wynika, że sprawa nie jest prosta, bo w szeregach Zjednoczonej Prawicy nie ma zgodności, co do formy przyszłej współpracy pomiędzy PiS, a koalicjantami partii rządzącej – Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry i Porozumienia Jarosława Gowina.

Jak donosi „Gazeta Wyborcza” premier Mateusz Morawiecki chciałby poszerzyć koalicję o ludowców i pozbyć się Solidarnej Polski.
W sierpniu szef rządu miał spotkać się w tej sprawie z liderem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

Tym informacjom, w rozmowie z gazetą zaprzeczył, wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski. Jednak dziennik, powołując się na „kilku innych polityków PSL” , twierdzi, że na spotkaniu Morawieckiego i Kosiniaka-Kamysza, miała paść konkretna propozycja dotycząca m.in. koalicji w sejmikach wojewódzkich, stanowiska w agencjach rolnych oraz rezygnacja z podziału Mazowsza.

Członek koalicji miałby zostać m.in. ministrem rolnictwa. W tym kontekście gazeta wymienia Jana Sachajko z Kukiz’15.
Sam Sachajko potwierdził w piątek na antenie RMF FM, że padła propozycja „przyłączenia się do koalicji rządzącej". Polityk jednocześnie zaprzeczył, że otrzymał propozycje objęcia stanowiska ministra rolnictwa.

Sachajko: Decyzja należy do Rady Programowej

Poseł zapytany został w czy Koalicja Polska powinna wejść w koalicję z PiS. - Polityka to jest racjonalne działanie dla dobra wspólnego. Żeby zmienić otaczającą nas rzeczywistość, trzeba mieć wpływ na rządzących. Jak najbardziej powinniśmy mieć wpływ taki jednoznaczny. Teraz PiS korzysta z wielu naszych pomysłów. Chcielibyśmy, aby znacznie częściej głosowali z nami za rozwiązaniami dla Polaków - powiedział Sachajko.

Lider PSL nie chce jednak wchodzić w koalicję z partią rządzącą. Jednak zdaniem Sachajki, ta decyzja nie będzie należeć tylko do niego. - Mamy również Radę Programową na czele, której stoi Paweł Kukiz i wszystkie podmioty, które wchodzą do tego tworu. Powinni się ci liderzy spotkać z PiS i ustalić, czy jest możliwość współpracy – stwierdził.

Kukiz: Żeby realizować postulaty trzeba być w koalicji władzą

Do słów Sachajki odniósł się lider Kukiz’15 Paweł Kukiz. W rozmowie z Interią stwierdził, że się z nimi zgadza, gdyż, aby zrealizować postulaty „trzeba mieć władzę albo mieć wpływ na władzę, czyli być w koalicji z władzą”. - Chcemy przeprowadzić reformy takie jak ustawa antykorupcyjna, ustawa antysitwowa, ustawa kompetencyjna, wprowadzić sędziów pokoju oraz zrealizować postulaty ustrojowe – mówił Kukiz.

Komentując stanowisko Władysława Kosiniaka-Kamysza ws. koalicji z PiS podkreślił, że „Koalicja Polska, w dwóch trzecich składa się z PSL, a w jednej trzeciej z innych podmiotów”. - Rozumiem, że Władysław Kosiniak-Kamysz mówił za PSL, ale przy tego typu komunikatach powinno być ustalone jakieś wspólne stanowisko – stwierdził Kukiz.

Poseł dodał, że koalicję z PiS należy rozpatrywać jeśli partia Jarosława Kaczyńskiego zobliguje się do realizacji postulatów Kukiz'15.

Kosiniak-Kamysz: Nie będzie tej koalicji, bo ona jest niepotrzebna

Na początku września lider PSL oświadczył na antenie Polsat News, że jego partii „nie jest po drodze z PiS”. - Nie podjęliśmy takiej decyzji ani w sejmikach, ani w rządzie. Nie będzie tej koalicji, bo ona jest niepotrzebna – podkreślał Kosiniak-Kamysz. - PSL nie będzie ani przystawką PiS, ani jakąkolwiek przybudówką innej formacji politycznej – stwierdził polityk.

Koalicja z PSL „straszakiem” na członków Zjednoczonej Prawicy?

Kolejna tura rozmów polityków Zjednoczonej Prawicy w sprawie nowej umowy koalicyjnej i rekonstrukcji rządu zakończyła się w czwartek.

Dzień później szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki zapytany został o ewentualna koalicję z PSL. Zapewnił on wówczas, że nikt z ludowców „nie jest kuszony przez obóz rządzący”, który „rozmawia koalicjantami, dwoma małymi, i stara się doprowadzić do jakieś ugody”.

Oświadczył jednak, że szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro „powinien znać swoje miejsce w szeregu” oraz, że nie ma przez najbliższe lata możliwości aby obecny minister sprawiedliwości został liderem Zjednoczonej prawicy.
Podkreślił także, że „umiarkowanie” cieszy się z powrotu do rządu Jarosława Gowina. - Mieliśmy przykry epizod wiosną. Mam nadzieję, że się nie powtórzy - mówił.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: PiS i Koalicja Polska PSL-Kukiz’15 połączą siły? Sachajko: PiS korzysta z wielu naszych pomysłów - Polska Times

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
11 września, 19:52, Gość:

Szachraje.

I sprzedawczyki.

Mam pytanie - co to jest wstyd ?

G
Gość

Szachraje.

G
Gość

Nawet jeżeli PSL jest nie po drodze z PIS, to myślę że lepszą drogą jest współpraca niż topór wojenny, połączenie sił to większe możliwości. Dlatego brawo dla premiera Morawieckiego, on chce i potrafi pracować ponad podziałami.

Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie